Ekim ayı sanayi üretim rakamları açıklandı

Sanayi üretim endeksi ekimde aylık bazda yüzde 2,4, yıllık bazda yüzde 2,5 arttı.

GİRİŞ 13.12.2022 10:07 GÜNCELLEME 13.12.2022 13:03
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı sanayi üretim endeksi verisini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 2,5 arttı.

2022 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,7 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,8 azaldı.

Sanayi üretimi aylık yüzde 2,4 arttı. Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 7,8 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,5 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,1 azaldı.

BAKAN NEBATİ: ÇARKLAR HIZLA DÖNMEYE DEVAM ETMEKTEDİR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, güçlü gelen sanayi üretimi verisini sosyal medya platformu Twitter'dan değerlendirdi. Bakan Nebati "Türkiye'de sanayi üretimi Ekim ayı itibarıyla hem aylık hem de yıllık bazda güçlü bir artış göstermiştir" dedi.

Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle:

Durgunluk riski ile karşı karşıya olan dünyanın gelişmiş ekonomilerinde sanayi üretimi hız keserken, Türkiye'de ise sanayi üretimi Ekim ayı itibarıyla hem aylık hem de yıllık bazda güçlü bir artış göstermiştir.

Ekim ayı; ara malında, dayanıklı tüketim malında, sermaye malında üretimin güçlendiği bir ay olurken yerli üretimi ve ihracatı önceleyen politikalarımız çerçevesinde sanayide çarklar hızla dönmeye devam etmektedir.

Dün verisi açıklanan istihdamdaki artışın ardından sanayi üretimindeki yükseliş, Türkiye Ekonomi Modelinin çıktılarını bizlere göstermeye devam etmektedir.

 

SANAYİ BAKANI VARANK'TAN İŞLETMELERE YENİ DESTEK MÜJDESİ

Sanayi üretimi rakamlarını değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, "(Sanayi üretimi verileri) Yüksek teknolojili üretimde gözlenen aylık yüzde 11'lik ve yıllık yüzde 36,7'lik değişim ekimde sanayi üretiminin artmasında çok etkili oldu. İmalat Sanayinde Dijitalleşme çağrısını yeniden açıyoruz. Yerli dijital teknolojiler geliştirilebilmesi amacıyla işletme başına 2 milyon TL'ye kadar destek vereceğiz" açıklamasında bulundu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 3
 • Başgan 3 ay önce Şikayet Et
  kazanan ihracatçı olacak diye kaç milyon vatandaşı perişan ettiniz. cari fazla verecektik. açık dağ kadar oldu. yama tutmaz. hele dolar bir patlarsaaa
  Cevapla
 • K.A 3 ay önce Şikayet Et
  Ah bir de ben değil biz diyebilsek...
  Cevapla
 • metin 3 ay önce Şikayet Et
  ben % 300 küçüldüm diğerleri de beni bağlamaz. maşım düştü alım gücüm düştü vergim çoğaldı
  Cevapla