ABD bütçesi 249 milyar dolarlık açık verdi

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, kasımda geçen yılın aynı ayına kıyasla yaklaşık yüzde 30 artarak 249 milyar dolara çıktı.

GİRİŞ 12.12.2022 22:58 GÜNCELLEME 13.12.2022 12:27
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

ABD Hazine Bakanlığı, kasım ayına ilişkin bütçe dengesi raporunu yayımladı.

Buna göre, 1 Ekim 2022'de başlayan ve 30 Eylül 2023'de sona erecek 2023 mali yılının kasım ayında federal hükümetin bütçe açığı 249 milyar dolar olarak hesaplandı.

Federal hükümet, geçen yılın aynı ayında 191 milyar dolarlık bütçe açığı vermişti. Böylece bütçe açığı kasımda geçen senenin aynı ayına kıyasla yaklaşık yüzde 30'luk artış gösterdi.

Bu dönemde bütçe dengesine ilişkin piyasa beklentisi, bütçenin kasımda 248 milyar dolarlık açık vermesi yönündeydi.

Hükümetin gelirleri, kasımda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 10 azalarak 252 milyar dolara gerilerken, harcamaları yaklaşık yüzde 6 artışla 501 milyar dolara çıktı.

Ülkede 2023 mali yılının ikinci ayı olan kasım itibarıyla toplam bütçe açığı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 6 azalışla 336 milyar dolar oldu.

Söz konusu açık, geçen yılın aynı döneminde 356 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Mali yılın ilk 2 ayındaki harcamalar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 2 azalarak 907 milyar dolara gerilerken, gelirler yaklaşık yüzde 1 artışla 571 milyar dolara çıktı.

ABD'nin bütçe açığı, 2022 mali yılında Kovid-19 salgınına yönelik harcamaların azalmasının etkisiyle yüzde 50 azalarak 1,4 trilyon dolara gerilemişti.

Bütçe açığı, 2021 mali yılında 2,8 trilyon dolar ve 2020 mali yılında 3,1 trilyon dolar olarak kaydedilmişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahım Daha Beter Etsin İnşaallah Amin
  Cevapla
 • Şenol Altaş 1 yıl önce Şikayet Et
  pkk ya az para verseler miş.
  Cevapla
 • Asi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu açık bise deyil birgecede para basar kapanır olay
  Cevapla
 • Levent 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazık şimdi biden yakına dünya turuna çıkar gitti her ülke aman bizden uzak dur demek için mecburen silah alır bu durumda amerikan silah şirketleri memnun olur Yahudi ve Ermeni İngiliz silah firmaları hop bir bakmışsın açık kapani vermiş
  Cevapla
 • Aladağ 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalannnn piyasalardaki dolaşımdaki olan doların ne kadar olduğunu bilen varmı acaba o kadar çok yeni basılmiş dolar varki makinalar dahi sayamiyor piyasadaki dolarların %10 eskidir düşünün gerisini
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimin parası güvenilirse o para ile ticaret olur. Tüm ülke kullanmasanız da tüm dünya bu parayı kullanıyor. Hani din kardeşleriniz var ya diğer ülkeler onlar da dolara güveniyor. Demek i adam bastığı paranın arkasında.
  Cevapla
 • Ts43 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar sürekli para basabılır sistemi öyle kurmuşlar. Ama biz basamayız onlar gıbı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle