Gabar Dağı'ndan günlük 5 bin varil petrol çıkıyor

Şırnak’ta Gabar Dağı'nın terörden alındırılmasının ardından yapılan aramalarda adeta petrol fışkırdı. Bölgede açılan 14 kuyudan günde ortalama 5 bin varil petrol çıkarılıyor.

GİRİŞ 08.12.2022 14:04 GÜNCELLEME 08.12.2022 14:41
Bu Habere 150 Yorum Yapılmış

Terör örgütünün en önemli barınma bölgelerinden olan Cudi ve Gabar dağlarının birleştiği alanda güvenlik güçlerinin kararlı terörle mücadele operasyonları sonucunda bölge terörden temizlendikten sonra yer altındaki zenginlikler de ortaya çıkarıldı. Adını şehit bomba imha uzmanı Esma Çevik'ten alan bölgede 2019 yılında petrol arama çalışmaları başlatan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, 2020 yılında petrol buldu. Petrol sahasındaki 14 kuyuda çalışmalar devam ederken, ortalama günlük 5 bin varil petrol üretimi yapılıyor. Artan kuyu sayısı ile birlikte günlük üretimin 10 bin varilin üzerine çıkması bekleniyor. Şırnak’ta 9 Aralık 2019'da imha etmeye çalıştığı patlayıcının infilak etmesi sonucunda şehit düşen Astsubay Esma Çevik'in adı ise petrol sahasında yaşatılıyor.

Gabar Dağı eteklerindeki Kayaboyun köyü sakinleri, bölgede bulunan petrolden dolayı sevinçlerini dile getirdi. Vatandaşlar, köylerinde bulunan petrolün hem bölgeye hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Köy sakinlerinden Hakan Vural, “Bundan 3 yıl önce Türkiye Petrolleri bölgede sismik çalışması yapınca hiçbirimiz inanmıyorduk burada petrol çıkacağına.

Zamanla gelen büyük makineler, gelen ekipmanlar, burada yapılan sağlıklı ve itinalı çalışmalardan dolayı 3 yıl gibi kısa bir sürede çok güzel ve kaliteli bir petrol çıktı. Bölgede 14 kuyu açıldı, bunlardan 6 tanesi faal ve hizmet veriyor. İnşallah yakında 80’a kadar çıkacak kuyu sayısı. Bu halkımız ve bölgemiz için, ilimizin kalkınması için, ülkemizin bekası için çok güzel bir proje. Burada profesyonelce çalışmaları görünce devletimizin ne kadar büyük olduğunu, süper bir güç olduğunu bir daha öğrenmiş olduk. Şimdiden bu petrolün ülkemize, vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 150
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Hedef 2023 Türkiye süper güç
  Cevapla
 • Xyz 1 yıl önce Şikayet Et
  Güneydoğu Anadolu bölgesi petrol denizi çok kaliteli petrol bulunuyor aramaya devam daha çok sondaj yapılmalı dışa bağımlılığımız azaltılmalı ülke ekonomisine hayırlı olsun diyelim
  Cevapla
 • TAHA 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH bereketini versin.
  Cevapla
 • bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  O bölgede petrol ve madenin tahmin ötesinde olduğunu ABD ve RUSYA çok iyi biliyor. Bu sepele terörü o topraklarda barındırıyor destek veriyorlar. Kürtlere eyalet yeni bir devlet verme çabalarının en başında maden ve petrol geliyor. Amaçlarına ulaşırlarsa kurdukları bölgeye çözecekler ve tüm kaynakları kendileri sömürecek. Allah ın izni ile Devletimizin siyaseti ve başarısı onların emellerini osmanlı tokatı ile yerle bir edecek. O yüzen 2023 seçimler Türkiye için dönüm ve milat olacak. Aksi taktirde onlar isteklerine ulaşcaklar.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Maaşallah..Günde 5 bin varil petrol, devlete senelik 150 milyon dolar gelir demek ..Rabbim artırsın..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle