EYT'de gözler 12 Aralık'ta! Resul Kurt önemli detayı açıkladı: Bir sinyal alınmış oldu

Son dakika... AK Parti MKYK üyesi ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt milyonların merakla beklediği EYT'nin kapsamı, ne zaman çıkacağı ve kimleri kapsayacağına ilişkin önemli bilgiler verdi.

GİRİŞ 07.12.2022 23:35 GÜNCELLEME 07.12.2022 23:40
Bu Habere 201 Yorum Yapılmış

2022 yılının ikinci yarısında çalışmaları hızlanan EYT düzenlemesinin Aralık ayında Meclis'e gelecek. Kamuoyunda 'emeklilikte yaşa takılanlar' olarak bilinen vatandaşlardan ilk etapta 1,6 milyonu aşkın kişi emekli olacak. Son kararı Başkan Erdoğan'ın 12 Aralık 2022 tarihinde Kabine Toplantısı sonrası açıklaması bekleniyor.

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği tarih artık yaklaşırken konuya ilişkin detaylar da gelmeye devam ediyor.

Doç.Dr. Resul Kurt A Haber ekranlarından yayınlanan Melih Altınok ile Sebep Sonuç programında milyonların merakla beklediği EYT'ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti MKYK üyesi ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt'un EYT ile ilgili açıklamaları şu şekilde; 

YAŞ KRİTERİ VURGUSU

Uzun bir süre EYT için 48-50 yaş kriterinin geleceğini düşünüyorduk. Son bir aydır bu durum konuşulmuyor. EYT'nin çözüleceği haberleri çıkınca EYT'li insanlar yaş sınırı hiç olmasın istediler.

"BİR SİNYAL ALINMIŞ OLDU"

Son bir ayda da EYT ile ilgili herhangi bir yaş kriteri aranmayacağı, 1999 öncesi yaş şartı olmayan kadınların 20, erkeklerin 25 sigortalılık süresi kapsamında emekli olacağı konuşuluyor. Bir sinyal alınmış oldu. EYT'lilerin de beklentisi karşılanacak gibi duruyor.

ESKİLERİN TABİRİYLE AYRAN KABARDI

Burada ekonomik açıdan büyük de bir rakam olacak. EYT kapsamında olan vatandaşlara bir yanıt verilecek. Eskilerin tabiriyle ayran kabardı. Şu anki beklenti yaş olmaması.

"MESLEK LİSELERI TÜRKİYE'NİN KURTULUŞUDUR"

Farklı taleplerde gündeme geldi. Staj sigortası bunlardan biri. Meslek liseleri Türkiye'nin kurtuluşudur. Bir musluk değiştirecek usta yok. Meslek liselerinin de önemsenmesi lazım. Gerekirse devlet uzun vadeli primleri de ödemeli. Biz vatandaşlarımızı gençlerimizi meslek liselerine yönlendirmezsek yarın mesleksiz kalan bu gençlerimiz hiçbir vasıfları olmayınca düz bir süpermarkette kasiyerlik yapacak üniversiteli kardeşlerimiz olur.

KAYNAK: AHABER
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 201
 • adnan arif erdoğan 1 ay önce Şikayet Et
  Staj mağduriyetinin Cumhurbaşkanımızın ilgili bakanlarla yaptığı toplantılar sonrası çözülmesini bekliyoruz, bu bir hak ihlalidir. E-devlette ilk işe giriş tarihi olarak görülen ve sgk kimlik numarası düzenlenen bir durumun sağlıktan yararlanılması için yapılmış bir işlemdi denmesini kabul etmiyoruz. Bizim zaten sağlıktan yararlanmama gibi bir durumumuz yoktu, bir lise öğrencisinin. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bir ay önce devlet kanalı trt haberde canlı yayında bu konuda çalışma yapıldığını söyleyip bu çocukların hakları yenmiştir dedi, kulaklarımızla duyup gözlerimizle izledik. Cumhurbaşkanımızın yaptığı toplantılar sonucunda konunun çözümünü bekliyoruz hayırlısıyla hükümetimizden.
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  kusura bakmayın yaş şartı yok dediniz şimdi var diyorsunuz. insanların umutlarını yok ettiniz.
  Cevapla
 • Kanka44 1 ay önce Şikayet Et
  Meslek liselerinin avantajı için kamuda 3600 ek göstergenin verilmesi lazım kadroları 1. dereceye düşen tüm teknik kadroların 3600 ek göstergeden faydalanması lazım ki gençler meslek okullarına yönelsin.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Çıraklıktan sigorta girişi olanları ekleseler iyi olur onlarında giriş sorunu var bende onlardan biriyim bizde de aynı şekilde sorun var bizde emekçiyiz
  Cevapla
 • Vdt 1 ay önce Şikayet Et
  Yaş sınırı gelirse EYT 2.0 yeni versiyon
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle