Bakan Kurum "Poşet fiyatları artacak" iddialarına son noktayı koydu

Son dakika haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Poşet fiyatları 2023 yılında da 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz." açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 07.12.2022 20:25 GÜNCELLEME 07.12.2022 23:28
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Son dakika haberleri... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum gelecek yıl poşet fiyatlarında değişikliğe gidilmeyeceğini açıkladı.

BAKAN KURUM: ARTIŞA GİTMİYORUZ

Bakan Kurum, TBMM Genel Kurulunda Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada, "Plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin ton sera gazı salınımını engelledik. Bu yıl da aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz. Şimdi poşette gösterdiğimiz başarıya, inşallah, Depozito Yönetim Sistemi’mizle de ulaşacağız. 2023’ün sonuna kadar ülkemizin her yerinde 7 bin depozito iade noktasıyla milletimize hizmet verecek; ekonomimize katkı verecek ve en önemlisi de doğamızı koruyacağız." ifadelerini kullandı.

PERAKENDECİLERİN YÜZDE 300 ZAM TALEBİ

Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı Plastik Poşet Alt Komisyonu, 2023 yılı plastik poşetlerin satış ücretlerinin belirlenmesi ve uygulamaya ilişkin görüş alışverişinde bulunulması gündemiyle sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla geçtiğimiz günlerde toplantı gerçekleştirmişti. Poşet fiyatında artış talep eden Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün, "75 kuruş bizim talebimiz. Poşet parası bizim kasamıza yüzde 100 girmiyor" sözlerini sarf etmişti.

PAGEV ZAM TALEBİNE İTİRAZ ETMİŞTİ

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, zam talebine itiraz etmişti. Eroğlu, "Ücretli Poşet uygulamasında Bakanlığımız amacına ulaşıp, gereksiz poşet kullanımının önüne geçti. Bu anlamda küresel resesyon ve enflasyon ortamında poşet fiyatında 2023 yılında artış yapılmayıp 25 kuruşta kalınması hem tüketici hem üretici hem çevre için olumlu sonuç doğuracaktır" diye konuşmuştu.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 64
 • Bahadır 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaş poşet fiyatına değil içine dolan ürünlerin fiyatina bakiyor
  Cevapla
 • Samsakdöveci 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynı şeyi gıdada da yapmanızı bekliyoruz.
  Cevapla
 • alemin 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğalgaz ve elektriğe de ocakta zam yok deyin de görelim!
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Market ler poşetten para kazanmak için sürekli fiyat artırın diyolar... Allah gözlerini doyursun...
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  kesekagıdı file kraft torba geliyordu ne oldu trenimi kaçırdı marketler poşet parasına balıklama atladılar degişen ne oldu vatandaş yinede kaldıgı yerden devam ediyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle