Bakan Dönmez'den doğal gaz müjdesi: 4 milyon haneye 3 milyar TL yardım yapılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yaklaşık 4 milyon haneye senelik 3 milyar TL’lik yardım yapılacak olup 2022 Ocak-Ekim döneminde 331 bin haneye 114 milyon TL doğal gaz tüketim desteği sağlanmıştır" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 07.12.2022 19:59 GÜNCELLEME 08.12.2022 09:51
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Genel Kurulu, Bütçe sunumunda konuştu. Bakan Dönmez, "2022 yılı Ekim sonu itibarıyla 55.901 MW olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu güçte Avrupa'da beşinci, dünyada ise on ikinci sırada yer alması "daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir" anlayışıyla gerçekleştirdiğimiz özverili çalışmalarımızın en önemli göstergelerindendir." ifadelerini kullandı.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ 20 YILDA 3.2 KATINA ÇIKTI

Bakan Dönmez, "Yenilenebilir enerji kurulu gücümüzün toplam kurulu gücümüz içindeki payı 2022 yılı Ekim sonu itibarıyla yüzde 54'e yükselmiştir. Yerli ve yenilebilir kurulu gücümüz ise yüzde 65 olmuştur. Toplam kurulu gücümüz ise 2002 yılına göre 3,2 katına yükselerek 2022 yılı Ekim sonu itibarıyla 103.276 MW olarak gerçekleşmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

4 MİLYON HANEYE 3 MİLYAR TL YARDIM

Bakan Dönmez "Yaklaşık 4 milyon haneye senelik 3 milyar TL'lik yardım yapılacak olup 2022 Ocak-Ekim döneminde 331 bin haneye 114 milyon TL doğal gaz tüketim desteği sağlanmıştır. Avrupa ülkeleri önümüzdeki kış aylarını endişe ile beklerken toplam yaklaşık 6 milyar metreküp kapasiteye sahip ve yüzde 100 dolu olan Silivri yer altı doğal gaz depolama tesisi ile Tuz Gölü yer altı depolama tesisinin mevcut kapasitesini iki yıl içerisinde 10 milyar metreküpe çıkaracağız. Toplam geri üretim kapasitesi ise günlük 155 milyon metreküpe ulaştıracağız. Altyapı tesislerimiz ve kaynak esnekliğimiz sayesinde kış aylarında, bir olumsuzluk yaşamamayı hedefliyoruz." diye ekledi.

Bakan Dönmez son dakika açıklaması: Karadeniz doğal gazı Mart 2023'te evlerde kullanılacakBakan Dönmez son dakika açıklaması: Karadeniz doğal gazı Mart 2023'te evlerde kullanılacak

TRAKYA'DA DOĞAL GAZ MERKEZİ

Bakan Dönmez şunları da söyledi:

Trakya'da kurmayı planladığımız doğal gaz ticaret merkezi için izlenecek yol haritasını kısa sürede netleştireceğiz. Yaptığımız ve yapacağımız yatırımlara bağlı olarak birçok ülkeden gerek boru hattı gerekse LNG şeklinde temin edeceğimiz doğal gaz ve Karadeniz'den elde edeceğimiz kendi doğal gazımız sayesinde, piyasa katılımcıları hem fiziki olarak hem de finansal enstrümanlar ile doğal gaz ticareti yapabilecektir.

Dönmez: Doğalgaz ve elektrikte zam öngörümüz yokDönmez: Doğalgaz ve elektrikte zam öngörümüz yok

 

KAYNAK: DHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan
YORUMLAR 32
 • Kompataro 1 ay önce Şikayet Et
  Hesapladım..aylık 65 lira indirim yapıyor..adama 800 fatura gelecekse 735 ödeyecek..
  Cevapla
 • Cengiz 1 ay önce Şikayet Et
  Seçim zamanı göstereceğiz millet olarak az kaldı eski bir akp li olarak bütün aileme oy verdirmeyecem size by by akp
  Cevapla
 • Bir Kul 1 ay önce Şikayet Et
  Pkk lılarla iş tutanlara ve Amerikan boyunduruğu altına girmeyi kabul edenlere oy ver o zaman. Batı uşağı terörist sevici.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  evinde doğal gaz kullananların yardıma ihtiyacinin oldugunu dusunmuyorum
  Cevapla
 • Aaa 1 ay önce Şikayet Et
  zam yapmayin yeter bu kadar insan nasil odesin faturayi , dar gelirli sayisi hergun artiyor
  Cevapla
 • Dogrucu 1 ay önce Şikayet Et
  Valla ben basvurdum dogalgaz yardimina sigortasiz olman gerekiyo asgari ucretlinin 3 te biri para alman gerekiyo dediler simdi soruyorum sigortasizmi calismak gerekiyo anlamadim ulkede sigortasiz calisip parasini cebine atanlar var ozellikle konfeksiyonlarda elden para alanlar var ayriyetten devletten para alanlar var ne yapalim bizde sigortasiz calisip devletimi somurelim tesvik etmeyin bence milleti hersey resmi olsun cogu firma fatura kesmiyo devleti somuruyo devlet her zaman 15 yasindadir gercekten ihtiyaci olanlar alsa anlarim 100 de 40 kesim aliyo geri kalan devleti somuruyo ihtiyaci olmayan okadar cok insan aliyoki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle