Yüzde 40 zam cepte! Asgari ücret zammı için ‘normal maaş’ uyarısı: Bizi ücret-fiyat sarmalına sokar

Asgari ücrete en az yüzde 40, en çok ise yüzde 50 zam beklediğini söyleyen YMM-Ekonomist Muhammed Bayram, "Asgari ücretin yüksek belirlenmesi ile normal ücretler yok oluyor, normalde yeni başlayanların alması gereken asgari ücret, normal çalışanlara da verilmeye başlıyor" uyarısı yaptı.

Yüzde 40 zam cepte! Asgari ücret zammı için ‘normal maaş’ uyarısı: Bizi ücret-fiyat sarmalına sokar
Yüzde 40 zam cepte! Asgari ücret zammı için ‘normal maaş’ uyarısı: Bizi ücret-fiyat sarmalına sokar
GİRİŞ 07.12.2022 14:16 GÜNCELLEME 07.12.2022 16:36
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış

Haber7 / Fuat Öner

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını bugün saat 14.00'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirecek.

Asgari ücret pazarlığında görüşmeler başlarken zam oranının ne olacağı ise büyük merak konusu...

7 milyon çalışanı direkt dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücret zammı için enflasyon rakamları öne plana çıkıyor.

Asgari ücrette zammıyla ilgili Haber7'ye açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir (YMM) ve Ekonomist Muhammed Bayram​ asgari ücrete en az yüzde 40 en çok ise yüzde 50 zam beklediğini söyleyerek bir de kritik 'normal ücret' uyarısında bulundu.

İşte Bayram'ın o açıklamaları;

Asgari ücrette 2021 yılının sonunda 2825 TL olan ücret, o dönemki enflasyon yüzde 34 iken yüzde 50’lik bir artış gerçekleşti ve 16’lık sosyal refah payı diyebileceğimiz bir ek artış oluştu.

Yüzde 50’lik zamla 4250TL’ olan asgari ücret sene içerisinde enflasyon karşısında eridiği göz önünde bulundurularak Temmuz ayında 5500 TL’ye yükseltildi.
Temmuz ayında enflasyon yüzde 42 seviyesindeyken yüzde 30’luk bir zam yapıldı.

Temmuz ayında Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamada bunun ara bir zam olduğunu, asıl zammın Ocak ayında yapılacağına işaret etmişti. Yine süreç içerisinde hükümet tarafından gelen açıklamalara bakacak olursak da; satın alma gücünün düştüğü ve enflasyon karşısında vatandaşların ezdirilmeyeceğiz yönünde…

"ASGARİ ÜCRET 10 BİN OLACAK SÖYLEMLERİ GERÇEĞİ  YANSITMIYOR"

Bu açıklamalar ışığında asgari ücret için büyük bir beklenti oluştu. Ancak son dönemde rakam enflasyonu oluşmaya başladı. Bazı açıklamalar var 9,500 -10,000 TL gibi… Bunlar gerçeği yansıtmıyor, algı oluşturarak sadece piyasayı manipüle etmek için sarf edilen rakamlar…

HESAPLAMA YAPILDI: ASGARİ ÜCRET İÇİN YÜZDE 40 ZAM CEPTE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayakları yere basan bir düzenleme yapılacağını söyledi. Biz burada şunu anlamalıyız; Öncelikle asgari ücretlini almadığı enflasyon farkı kendisine verilecek. Temmuz’da enflasyondan yüzde 12’lik bir fark cepte.

İkinci olarak son 6 ay enflasyonuna bakmak gerekiyor. Merkez Bankası’nın beklentinde yıl sonu enflasyon yüzde 60’dan 65’e çıktı. Merkez Bankası söylem dilini aktif olarak kullandığı için, söylem olarak enflasyonu biraz düşük tutuyor. Sene sonu enflasyonu yaklaşık yüzde 70-75 arasında gelecektir.

Son 6 aylık enflasyondan oluşan en az yüzde 30 fark ve Temmuz ayındaki yüzde 12'lik farkı da dikkate alırsak asgari ücrete yüzde 40’lık bir zam cepte.

TÜRK-İŞ'İN AÇIKLADIĞI 7785 TL'DE 2 AYLIK VERİ EKSİK

Uzun yıllardır ‘asgari ücret açlık sınırının altına olmasın’ çağrısı var. Türk-İş Başkanı bugün bizim kırmızı çizgimiz 7785TL’dir dedi. 7785 TL aslında açlık sınırı. Şu anda 5500 TL üzerinden yüzde 40’lık bir artış olursa 7700 TL, yüzde 45’lik 7945 TL ve yüzde 50’lik bir artışta ise 8250 TL yapar.

8 BİN TL ÖNE ÇIKAN RAKAM

Bu tutarlar arasında psikolojik sınır olan 8000 TL en öne çıkan rakam. Ancak burada Türk-İş Başkanının açıkladığı 7885 TL’lik açlık sınırı Ekim ayı enflasyonuna göre hesaplanmış açlık sınırıdır.

Şu anda açıklanan Kasım ayı enflasyonu var ve önümüzdeki ay Aralık ayı enflasyonu açıklanacak. Aslında ortalama bir hesapla sene sonu açlık sınırı 8000 TL civarına yaklaşacak. 

Son tabloya bakacak olursak asgari ücrete en az yüze 40’lık en fazla ise yüzde 50’lik bir artış kapıda.

"NORMAL ÜCRETLER KAYBOLDU, ÜCRET-FİYAT SARMALINA GİRMEYELİM"

Asgari ücretin genel düzeyi diğer maaşlar içinde önemli. Asgari ücret işe başlangıç maaşıdır. Ama şu anda gelinen noktada asgari ücretin belirlenmesi bunun normal ücret haline gelmesine sebep oldu. Asgari ücretin yüksek belirlenmesi piyasada olumsuz bir havaya sevk edecektir. Ücret-Fiyat sarmalına sokacaktır ve enflasyona da sebebiyet verecektir. O yüzden makul bir fiyatta, kısa zamanda oy birliği ile bunun belirlenmesi lazım.

VERGİ DİLİMLERİ GÜNCELLENMELİ

Son olarak işverenleri de üzmeyecek bir rakam belirlenmeli. İşvereni üzmemekten kastımız ise vergiler… 5500 TL’den alınan vergiler kaldırılmıştı, asgari ücretteki artışla beraber bu uygulamanın devam edeceğini tahmin ediyoruz. Gelir vergisi tarifesinde bir karışıklık var. Maaşlardan dolayı kişiler artık daha erken vergi dilimine giriyor ve yüksek vergi ödemek zorunda kalıyor. Bu olumsuzluk giderilmeli.

KAYNAK: HABER7
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 103
 • KAYSERİ38 1 ay önce Şikayet Et
  Marketlerin zam yağmuruna dur demezseniz ister 10000 olsun anlamı yok alım gücü kaybolmasın yeterki...
  Cevapla
 • Murat gedik 1 ay önce Şikayet Et
  Ömründe hic bir isyeri açmamış insanlar sallıyor 10 bin 13 bin nerde bu yoğurdun bolluğu be , meslek öğren kalifiye adam ol yüksek paraya calis , sallabasi al maaşı yok artik
  Cevapla
 • Час 1 ay önce Şikayet Et
  3500 kira 800 dogalgaz. 150 eleltrik 100 tl su ..250 internet telefon..1500 market .. diger 500..birikim sifir.. ... En az 10000 sart
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  En az 13 bin olmalı. Aşağısı sefalet.
  Cevapla
 • İşci 1 ay önce Şikayet Et
  İşverenlerin ğözünü ancak toprak doyurur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle