Asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2023 zam tahminleri açıklandı!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023 yılında geçerli olacak rakamları belirlemek için bugün toplanacak. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından asgari ücrete yapılacak zam oranı da şekillenmeye başladı. Peki 2023 asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2023 zam tahminleri açıklandı!
Asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2023 zam tahminleri açıklandı!
GİRİŞ 07.12.2022 10:23 GÜNCELLEME 07.12.2022 10:23
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücreti belirlemek için bugün ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında yapacak. Asgari ücretin belirlenmesinde önemli rol oynayan Kasım ayı enflasyon rakamları da açıklandı. Buna göre; Kasımda Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 84,39, aylık yüzde 2,88 oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asgari ücret gibi konularda işvereni ve devleti ile gereken fedakarlıkları yaparak çalışanlarımızın haklarını hukuklarını refahlarını ne kadar iyi korursak bu ortak hedeflerimize o derece hızlı ve güvenli ulaşabiliriz" dedi.

TÜRK-İŞ ASGARİ ÜCRET İÇİN RAKAM VERDİ: BU BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZ

TRT Haber'de katıldığı programda konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini söyledi.

"Bunun altında bir rakamı kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız" dedi.

Gıda fiyatlarında yaşanan artışın işçiler üzerindeki olumsuz etkisine de değinen Atalay, "Kırmızı çizgi bu onun üzerine çıkmak gerekiyor" dedi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLUR?

Asgari ücret zammının ne olacağına ilişkin çeşitli tahminler yürütülse de henüz rakam netleşmedi. İşte örneklerle olası asgari ücret zam tablosu;

YÜZDE 30 ZAM

Şu an 5.500 TL olan asgari ücret yüzde 30 zamla 7.150 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 40 ZAM

Şu an 5.500 TL olan asgari ücret yüzde 40 zamla 7.700 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 50 ZAM

Şu an 5.500 TL olan asgari ücret yüzde 50 zamla 8.250 TL'ye yükselecek.

ASGARİ ÜCRET EN AZ NE KADAR OLUR?

Bilindiği üzere geçtiğimiz yılbaşında asgari ücrete % 50 zam yapılmış ve mevcut asgari ücret 4.253 liraya çıkarılmıştı. Artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle yılda bir kez belirlenen asgari ücrete Temmuz ayında yeni bir zam daha yapılmış ve zam oranı % 30 olarak açıklanmış böylelikle mevcut asgari ücret net 5.500 TL'ye yükseltilmişti. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayı içerisinde asgari ücretliye verilen zam oranı % 30 olduğunda enflasyon yüzde 42 olarak açıklanmıştı.
 
Bu doğrultuda asgari ücretlinin temmuz ayından alacağı % 12'lik bir zam oranı bulunuyor. Yıl sonu enflasyon beklentisinin 18-20 seviyelerinde olması beklenirken asgari ücrete yapılacak en düşük zam oranının % 30 olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Tabi bu en düşük olarak kabul edilen oran. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidar cephesinden asgari ücrete yönelik yapılan açıklamalarda vatandaşın asgari ücrete ezdirilmeyeceği ve sosyal refah düzenlemeleri ile hak edilen ücretin çalışanlara verileceği mesajı verildi. Bu doğrultuda düşünüldüğünde ise asgari ücrete geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da % 50'lik bir zam yapılması olağan görünüyor.

AK PARTİ'DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, asgari ücrete yapılacak zam oranına ilişkin, "Vatandaşımızın karşı karşıya kaldığı sorunlarla ilgili olarak ezdirmeyecek güncelleme, uygun bir zamanla ve rakamla yapılıyor. Herkesin mutmain olacağı bir rakamla mutlaka yapılacaktır." dedi.

Çelik, "İhtiyaç duyulduğu anda bu müdahale tekrar gerçekleşiyor. Bu sürekli yapılan bir çalışmadır. Kabinenin gündeminde olan bir konuda benim bağlayıcı bir şey söylemem siyaseten ve kurumsal olarak doğru olmaz. Hassasiyetin esası şu; vatandaşımızın bu gelişmeler karşısındaki kazanımlarını koruyacak, bunlar karşısında ezilmesini engelleyecek müdahalenin yapılacağı düzeyde ele alınıyor." dedi.

BAKAN BİLGİN: ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Asgari ücretle ilgili işçi veya işveren tarafı henüz rakam telaffuz etmedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, çalışanların enflasyona ezdirmeyeceklerini söyledi. 

Bilgin son açıklamasında "Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi hemen onun üzerine aritmetik olarak yüzde 80'in üzerinde, kümülatif olarak yüzde 94 küsur zam verdik ama enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız" dedi.

Zamla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılırken Bakan Bilgin, "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" demişti.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
  • GERÇEK 1 yıl önce Şikayet Et
    Yazın bir kenara asgari ücrete yapılacak zam % 35 i geçmez eğer refah payı verirlerse de %40 olur maxsimum
    Cevapla
  • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
    Türkiye'de çoğu insan tek çalışıyor sonra gecineniyoruz diyorlar tek çalışan 10 bin üstü kazanırsa ancak birşeyler yapabilir ben şoförüm yurt dışı gidip geldiğim için bana yetiyor artıyor asgari ücret 8 bin normal bence çünkü küçük işletmeleri düşünmek gerek sonra bahane ile işçi çıkartmalar baslayabilir
    Cevapla