Asgari ücrette kritik gün geldi: Masada 3 farklı rakam var!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını bugün saat 14.00'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirecek ikinci toplantı ise 14 Aralık'ta yapılacak. Bugün yapılacak toplantıda da masada 3 farklı rakam var.

GİRİŞ 07.12.2022 10:53 GÜNCELLEME 07.12.2022 10:53
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç bugün saat 14.00'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki ilk toplantıyla başlayacak.

GÖRÜŞME ÖNCESİNDE TÜRK-İŞ TOPLANACAK

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ, toplantıdan önce Başkanlar Kurulu'nu toplayacak.

Konfederasyona üye 34 sendikanın yöneticilerinin katılacağı toplantıda, sendikaların asgari ücrete dair görüş ve talepleri alınıp, görüşmelerde izlenecek yol haritası masaya yatırılacak.

TÜRK-İŞ, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda, konfederasyonun Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'ndaki rakamları, gıda enflasyonundaki oranları ve ücretler üzerindeki gelir vergisi yükünü gündeme getirecek.

Bu yıl Komisyonda işçi heyetinin başkanlığını TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak yürütürken, heyette Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat ve Türkiye Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Nazlım yer alacak.

MASADA 3 FARKLI RAKAM VAR

Asgari ücrete yüzde 40 zam: 7700 TL
Asgari ücrete yüzde 45 zam: 7975 TL

ASGARİ ÜCRETTE PSİKOLOJİK SINIR 8 BİN TL

Kimi uzmanlara göre ise şuan bu rakamları üzerinden bir düzeltme ile asgari ücret için psikolojik sınır olarak gösterilen 8 bin TL olarak uygulanacağı yönünde.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 54
 • Ayse küyükoglu 1 ay önce Şikayet Et
  Bence On bin olmalı bu pahalıdır yine zam gelecek hiç durmayacak her şeye
  Cevapla
 • Abdullah Enes 1 ay önce Şikayet Et
  EYT ABO şartsız teslim edilmelidir öncelik olarak en düşük emekli maaşı asgari ücret olmalıdır insanların tahammül ü kalmadı geçim hayat pahalılığı zirvede oylar patlar yoksa dip yaparmış
  Cevapla
 • Nefer-i Osman 1 ay önce Şikayet Et
  8 bin olsa bile ücret enflasyona ezilir, %80 enflasyon yok mu? Öldüm rakamı 8250 olmalı en az
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Fazla artmamalı. Çünkü bununla beraber ya işçi çıkartılıyor yada herseye zam geliyor . Bu şekil de enflasyonu kağıtta sadece tüik düşük gösterir. Ama seçim yakın
  Cevapla
 • Userr 1 ay önce Şikayet Et
  Şaka gibi 4500 kira veriyorum 3 çocuğum var 8000 nasıl gecineceğim biri anlatsın 8000 çok iyi bir rakamdır gibi bakılıyor yazık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle