Zeytinyağı üretiminde rekor bekleniyor

Zeytinde hasat mevsimi devam ederken, Orhangazi genelindeki zeytinyağı fabrikalarında da üretim telaşı yaşanıyor.

GİRİŞ 06.12.2022 13:57 GÜNCELLEME 06.12.2022 14:40
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bu yıl Orhangazi genelinde 30 bin ton yağlık zeytin üretimi beklenirken, Orhangazi’de 12 civarındaki fabrikada zeytinyağı üretiminin de bu yıl rekor seviyeye ulaşacağı belirtildi.
Orhangazi’nin önemli yağ fabrikasında sezonun yoğunluğu yaşanıyor.

ZEYTİNYAĞ ÜRETİMİ ARTIYOR

Türkiye’nin en kaliteli sofralık zeytininin yetiştiği Orhangazi bölgesinde zeytin rekoltesi her yıl artarken; buna bağlı olarak yağlık zeytin üretimi de aynı oranda yükseliyor. Bu yıl zeytin rekoltesinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı Orhangazi bölgesinde ilçe genelinde 12 ayrı zeytinyağı fabrikasında üretim de 7/24 esasına göre devam ediyor.

YAĞLIK ZEYTİN YÜZDE 30 SEVİYELERİNDE

Orhangazi İlçe Tarım Müdürlüğü verilerine göre bu yıl Orhangazi’de 48 bin ton civarında sofralık zeytin üretimi bekleniyor. Yağlık zeytin miktarının ise bu yıl yaklaşık 21 bin ton civarında olması bekleniyor. İlçe Tarım Müdürlüğü verilerine göre 10 yıl önce Orhangazi’de zeytin üretiminin yaklaşık yüzde 10’luk bölümü yağlık zeytin olurken, bu yıl yağlık zeytin oranının yüzde 30 civarında olması bekleniyor.

Sezonun en yoğun olduğu dönemlerin yaşandığı Orhangazi’de Yaşam Olive’de günlük 70-80 ton kapasiteli bir tesis olduğunu belirten fabrika yetkilileri, "Bugün itibarı ile günlük yaklaşık 25 ton üretim kapasitesi mevcut. Sezon boyunca 1000 ton zeytini yağa dönüştürme hedefimiz var" diye görüş belirttiler.

 

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 13
 • Gariban çiftçi 1 ay önce Şikayet Et
  Zaytinyagi zararlı bir ürün.insanlarin damarlarını tıkıyor o yüzden zeytin ağaçları kesilmeli.yerine margarin özendirilmesi hem ucuz hem çok sağlıklı.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Mazot benzin gibi devlet fiyat belirlesin. Pahalı satış yasaklansın.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Üreticiside tüccarıda fırsatçı bunlar. Önüne gelen kafasına göre zam yapıyor. Fiyatlar aldı başını gidiyor. Bunların hiç mi Allah korkusu yok!!!! Enflasyonu yükselteceğimize bütün vatandaşlar olarak fiyatları düşük tutsakda şu enflasyon belasından hep beraber kurtulsak. .
  Cevapla
 • Gariban çiftçi 1 ay önce Şikayet Et
  Haklısın kardeşim duyduğum kadarıyla tarım kredi koop iştiraki olan gubretas kampanya yapmış.gubreler yarı yariya dusecekmis.kampanya başlasın söz veriyorum bende yagin kilosunu 50tlden saticam.ama şimdilik 100 TL.kampanyayi bekliyorum
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Zeytin ve Zeytinyağı üretimindeki artış fiyat artışıyla da tam gaz devam ediyor, umarım ALLAH c.c. bu milleti ağır bir musibetle terbiye etmez.
  Cevapla
 • Mahmuttr 2 ay önce Şikayet Et
  Fabrikası 80 TL den toplu alıyor. 85-90 a satıyor. Her çeşit yagi karıştırıyorlar. Nerdeyse Bizde aynı paraya satıyoruz fabrikayla. İhraç edilmezse fiyat sabit kalır. Yoksa 130 TL olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle