Ev sahipleri yeni zam bahanesi buldu! Vatandaşın cebine böyle göz dikme görülmedi

Bazı ev sahipleri, kontrat dönemi bitmemesine rağmen maaşlara yapılacak zamları gerekçe göstererek yılbaşında da kiralara zam istemeye başladı. Bazı ev sahiplerinin vatandaşın alacağı maaş zammına şimdiden göz dikmesi tepkilere neden oldu.

GİRİŞ 05.12.2022 17:30 GÜNCELLEME 05.12.2022 17:44
Bu Habere 260 Yorum Yapılmış

Konut kiralarında yaşanan fahiş zamlarla ilgili açıklamalarda bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Komite Başkanı Hakan Akdoğan, “Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Kasım ayı değişim oranları açıklandı. Buna göre iş yerleri için yıllık kira artışı yüzde 70,36 ile rekor seviyeye ulaştı. Konutlar ise 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 akşamına kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde yüzde 25 oranında net bir artış oranı söz konusu. Özellikle de home ofislerde iş yeri olarak kullanılıyor ise onlarda da kira artışı iş yeri artışına tabii” dedi.

‘YÜZDE 25’E UYULMUYOR’

Gayrimenkuldeki fiyat artışları nedeniyle birçok şehirde ev sahipleri kiraları iki katına çıkardığını kaydeden Akdoğan, “Yüzde 25’lik zam sınırına uyanların sayısı çok az. Ancak yapılan artışlara rağmen yılbaşının yaklaşmasıyla ev sahiplerinden tekrardan zam talepleri gelmeye başladı. Fakat zamlar, kontratın yenilendiği ayda yılda bir kere yapılır. Yılbaşında maaşlara gelecek zamlar, nedeniyle zam talep edilemez” diye konuştu.

‘EVDEN ÇIKARAMAZ’

Ev sahibinin haklı bir nedeni olmadan kiracısının çıkaramayacağını aktaran Akdoğan, “Kiracının kirayı ödememesi, sözleşme maddelerine aykırılıkta bulunması, evin izinsiz başkasına kiraya verilmesi ya da sözleşmede yazan amaç dışında kullanılması, evde esaslı bir tadilat, tamirat yahut yıkım yapılacak olması gibi haklı sebepleri bulunuyorsa kiracı tahliye edilebilir. Ancak kiracı kirasını ödüyorsa, aidatlarını ödüyor, sorumluluklarını yerine getiriyorsa ve evi de amacına göre kullanıyorsa o kiracı tahliye edilemez” ifadelerini kullandı.

‘KİRA TESPİT DAVASI AÇABİLİR’

Akdoğan kiracı ile ev sahibi arasında yaşanan zam sorunun davayla çözülebileceğini belirterek şunları söyledi: “Kiralama üzerinden 5 yıl geçmişse ve kira bölge ortalamasının altında kalıyorsa ev sahibi 'kira tespit davası' açıp, zam talep edebilir. Bu noktada bölgedeki kira bedelleri incelenir ve kira yeniden belirlenir. Fakat bu durumda kiracının hakkını koruyan bir kira bedeli belirleniyor. Mahkeme 'hakkaniyet indirimi' yapıp yeni kiraya karar veriyor. Eğer kira sözleşmesinin üzerinden 10 yıl geçmişse de 'herhangi bir gerekçe göstermeksizin' evden çıkarma hakkı var ama en az 3 ay önceden yazılı bildirim yapılması gerekiyor.”

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 260
 • Efsane 1 yıl önce Şikayet Et
  Buradan ev sahiplerine seslenmek istiyorum kiracılarıniz önce. Karnını doyusun sonra kirasını versin biraz vijdan sahibi insanlar bu zamanda üç kuruş daha fazla kira almak için başkasını evinden etmesin Biz komşusu aç iken tok yatan bizden değildir diyen bir peygamberin ümmetiyiz bu dünyanın ahiretide var
  Cevapla
 • İcraat Belli 1 yıl önce Şikayet Et
  Yatır faize ugraşma kiraciyla devlette seni korur ek9nomide güclu olacakmiş söylemde kalsin o zaman. Takdikmi degişti
  Cevapla
 • Mahşer var 1 yıl önce Şikayet Et
  Sitonist oyunlari tuttu milleti birbirine kırıcı şekilde, güvensiz bir halk meydana getiriyorlar. Kimse kimseye güvenmiyor ulkemi bu hale getiren piyasa oyuncuları vebal sizim
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Ev Müslümanın, Kiracı Müslüman,Toplum Müslüman l, Konu Her Fırsatta Zam veya Çık; Nerede SİYONİST! SİYONİST DEDİGİN BİZDEN DAHA AHLAKLİ KALDİ EMİN OL.
  Cevapla
 • Faiz yasaksa 1 yıl önce Şikayet Et
  Ev alıp helal kazanc yasak, doviz kurlu faize yatir parani ense yap hem allaha savas aç hemde devletin mahkemesinden kurtul oyunları
  Cevapla
 • Ertuğrul 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu şekilde zulm eden ev sahipleri gözlerinizi toprak doyursun. Adil bir oranla kendisinin de bir gün kiracı olabileceğini düşünen ev sahipleri Rabbim gönlünüze göre versin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle