TOKİ'den ''yabancılara konut satışı yapıldığı'' iddiasına yalanlama!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere idarenin projelerinden konut satışı yapılmadığını bildirdi.

TOKİ'den ''yabancılara konut satışı yapıldığı'' iddiasına yalanlama!
TOKİ'den ''yabancılara konut satışı yapıldığı'' iddiasına yalanlama!
GİRİŞ 05.12.2022 17:07 GÜNCELLEME 05.12.2022 17:07
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "TOKİ'den Suriyelilere ev. Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı" başlıklı haberlerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, 250 bin Sosyal Konut Projesi kapsamında, Hatay merkezde inşa edilecek 1100 konut için 14 Eylül-31 Ekim arasında 26 bin 275 başvuru alındığı, hak sahibi belirleme kurasının henüz çekilmediği vurgulandı.

Asılsız haberin yayınlanmasının amacının TOKİ'yi karalamak ve kamuoyunda olumlu algıyı zedelemek olduğuna işaret edilen açıklamada, TOKİ'nin Türk vatandaşı olanlara ve diğer şartları taşıyanlara konut satış yaptığı, bu şartları taşımayanların başvurularının iptal edildiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere idaremiz projelerinden konut satışı yapılmamaktadır. Hatay merkez 1100 konut projesi için hak sahibi belirleme kura çekiminin 2 Ocak 2023'te yapılması planlanmaktadır. Sorumlu yayıncılık ilkeleri göz ardı edilerek, hiçbir araştırma yapılmadan ve idaremizden bilgi almaya gerek duyulmadan yapılan haber, TOKİ'nin kamuoyundaki olumlu algısını zedelemeyi amaçlayan, gerçeklerle uyuşmayan bilgilere dayalı, art niyetli girişimdir. Kamuoyunun, bu tür asılsız haberler itibar etmemeleri, önemle duyurulur."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 13
 • cevdet 1 ay önce Şikayet Et
  bakanım su istanbul a konut seferberliği ne zaman başlayacak depremden sonra mı 50.000 konut acil yapılmalı devlet çürük binaları tek tek tespit edip mühürlemeli boşaltmalı
  Cevapla
 • Vatandaş! 1 ay önce Şikayet Et
  Birileri sizi Ülkelerinden yalın ayak gelen Suriyelileri ev alıyor diye kandırırken ! Kendileri İran Hollanda Rus Alman İngiliz ve Ukraynalıları hiç söylemiyor ! Suriyeliler hariç geri kalan hepsi Kurtuluş savaşında bizim karşımızda savaştı biliyorsunuz değil mi ?
  Cevapla
 • Vatandaş! 1 ay önce Şikayet Et
  Terör bize BATI dan ve Muhalif parti ler içinden geliyor ! Bu ülkeyi sata sata bitiremediler ! Emekli generallerin Alman fonları ile beslenen PKK yardakçısı !
  Cevapla
 • Erkan 1 ay önce Şikayet Et
  Değerli vatandaş yapma etme suriyelileri övme biz geçmişi halen yasayanlariz ama bu suriyelileri karşılaştırma bizimle etme kardeşim yıllardır terör bize bu bölgeden geliyor yıllardır sırtımızda bu it sürüsü böyle itleri biz nasıl sevelim haysiyeti onuru şerefi olmayan toplum biz kactigimizda hain oluyorsak bunlara mağdur demek abesle istikaldir
  Cevapla
 • temel 1 ay önce Şikayet Et
  iyi de ayni yere cikiyor zaten her ønune gelene pass kimlik verdiniz onlara satmaz ve yabanciya satmak arasinda fark ne sonuc da o da yabanci para veren kimlik pass aliyor
  Cevapla
 • Enflasyon 1 ay önce Şikayet Et
  Tokiden taksitle önceden ev alanların toki almadan önce tapu kaydı varsa bu adamlara ceza kesilmeli evler elinden alinmalı
  Cevapla
 • VATAN 1 ay önce Şikayet Et
  Mesele zaten o yabancıların Türk vatandaşı olması !..
  Cevapla
 • Vatandaş! 1 ay önce Şikayet Et
  Bulgar/Selanik/Kafkas göçmenleri gibi mi ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle