Komşu tedarik zinciri için Türkiye’ye geldi

Bulgaristan pandemi sürecinde bozulan tedarik zincirini yeniden kurmak için yönünü Türkiye’ye çevirdi. Bulgar alıcılar Türkiye’ye gelerek temaslara başladı. Hedef 2 yılda 10 milyar dolarlık ticaret.

Komşu tedarik zinciri için Türkiye’ye geldi
Komşu tedarik zinciri için Türkiye’ye geldi
GİRİŞ 05.12.2022 15:17 GÜNCELLEME 05.12.2022 15:17
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Pandemi döneminde üretim sektörü krize giren Bulgaristan, Uzakdoğu’dan gelen ürünlerdeki gecikme ve aksaklıklar nedeniyle bozulan tedarik zincirini yeniden inşa etmek için Türkiye’ye yöneldi. Bu doğrultuda Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonu, İstanbul İhracatçı Birlikleri’nin organizasyonunda, Bulgaristan’dan gelen yabancı alıcıların katılımı ile ‘Bulgaristan Sourcing From Türkiye Alım Heyeti Programı’ gerçekleştirildi.

Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Angel Cholakov, DEİK Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Zeki Sarıbekir, İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, Bulgaristan KOBİ Ajans Başkanı Boyko Takov ile BULTİŞAD Başkanı Burhan Nemutlu’nun açılış konuşmalarını yaptığı etkinliğe ilgi büyüktü.

YILDA 2 MİLYON TIR

Açılış konuşmasını yapan BULTİŞAD Başkanı Burhan Nemutlu Bulgaristan’da 2 bin 200 Türk şirketinin faaliyet gösterdiğini ifade ederek, “Bunların 55’i büyük yatırımcı. 10 bin kişiye istihdam yaklaşık 50 bin kişiye de refah sağlıyoruz. Fırsatları değerlendirmek için toplantılarımız devam edecek. Kapımız her iş insanına açık” dedi.

DEİK Bulgaristan İş Konseyi Başkanı ve Sarten Ambalaj CEO’su Zeki Sarıbekir de bu tip toplantıların artmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2021 yılında 6.5 milyar dolara ulaştı. Bunun 4 milyar doları Türkiye’den, 2.5 milyar doları ise Bulgaristan’dan gerçekleşti. Bu yılın ilk 9 ayında iki ülke arasındaki ticaret hacminde geçen yıla oranla yüzde 22 artış kaydetti. Yıl sonunda 8 milyar doları buluruz. İki yıl içinde de hedeflediğimiz 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Bulgaristan Avrupa’ya açılan kapı her yıl 2 milyon TIR bulgaristan üzerinden Avrupa’ya gidiyor” diye konuştu.

Bulgaristan KOBİ Ajans Başkanı Takov ise iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde büyük bir potansiyel bulunduğu ancak bu potansiyelin çok az bir kısmının kullanıldığını ifade etti ve şubat ayında Burgas kentinde yapılacak iş forumuna Türk iş adamlarını davet etti.

POTANSİYEL VURGUSU

Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Angel Cholakov iki ülke arasındaki ticari potansiyele dikkat çekerek “Bu potansiyel kullanılmaz ve bir kenara atılırsa paslanır işlevini yitirir. Bulgaristan’ın Türkiye’deki 4 temsilciliği bu potansiyeli ortaya çıkarmak için elimizden gelen her çabayı göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan da “Bulgaristan’ın ithalatında ikinci, ihracatında ise beşinci sıradayız. İkili ihracat hacmimizi çok daha ileri taşıyabilecek potansiyelimiz olduğunun farkındayız” dedi.

KAYNAK: MİLLİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 27
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Gümrük geçişleri ile ilgili anlaşma yapılmalı ve tirlara büyük kolaylık sağlanmalı
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bulgaristan önce tır geçişlerini duzeltmeli gümrük kapılarını buyutmeli ve işlemleri hızlandırmali önce bunlar ayarlanmalı
  Cevapla
 • Aydemir. 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce tir cilesine son versinler. yaziktir Tir sürücüleri günlerce bekliyorlar.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Saklanan teröristleri iade etmeyip işi düşünce koşa koşa gelen bulgarlara cezayı kesmeliyiz.
  Cevapla
 • Yavuz Selim 1 yıl önce Şikayet Et
  gurbtçilerimizin yurda dönüş ve geri avrupaya geçişlerinde bulgarların çok zulmü oluyormuş. Bunları dikkate alın ey devletim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle