Son dakika petrol kararı! Dünyada yeni kriz yolda! Akaryakıt fiyatları artabilir

OPEC Bakanlar Kurulu’nun bu ay itibarıyla uygulanacak üretim miktarını görüştüğü toplantıda, geçtiğimiz ekim ayında alınan üretimin günlük 2 milyon varil azaltılması yönündeki kararın sürdürülmesine karar verildi.

GİRİŞ 04.12.2022 23:56 GÜNCELLEME 05.12.2022 09:09
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı’nın (OPEC) 34'üncü Bakanlar Toplantısı düzenlendi. Bu ay itibarıyla uygulanacak üretim miktarının görüşüldüğü toplantıda, geçtiğimiz ekim ayında alınan kasım ayından itibaren üretimi günlük 2 milyon varil azaltma kararının sürdürülmesine karar verildi.

Rusya'dan flaş petrol kararı: Sadece o ülkelere satacağızRusya'dan flaş petrol kararı: Sadece o ülkelere satacağız

'GEREKLİ VE DOĞRU EYLEM'

OPEC tarafından yapılan yazılı açıklamada, 5 Ekim'deki 33'üncü OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı'nda alınan kesinti kararına atıfta bulunularak, “Söz konusu kararın tamamen piyasa değerlendirmeleri doğrultusunda alınmış ve küresel petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak için gerekli ve doğru eylem biçimi olmuştur” denildi.

Katılımcı ülkelerin, piyasa gelişmelerini ele almak, gerekirse petrol piyasasında denge ve istikrar için her an toplanmaya ve acil ek önlemler almaya hazır olduklarını yineledikleri aktarılan açıklamada, katılımcı ülkelerin geçmişte alınan önemli kararlara bağlılıklarının bir kez daha teyit ettikleri aktarıldı.
 

AB ülkeleri anlaştı! Fiyatları etkileyecek petrol kararı! Rusya: Kabul etmiyoruzAB ülkeleri anlaştı! Fiyatları etkileyecek petrol kararı! Rusya: Kabul etmiyoruz

Açıklamada, her ay düzenlenen Ortak Bakanlar İzleme Komitesi'nin (JMMC) bundan sonra iki ayda bir düzenleneceği belirtilerek, JMMC’nin isterse ek toplantı yapabileceği ya da piyasalardaki gelişmeler doğrultusunda OPEC ve OPEC dışı bakanların her an toplanmasını talep edebileceği kaydedildi. OPEC’in bir sonraki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın 4 Haziran 2023'te yapılması planlandı.

OPEC ve OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, 5 Ekim'de günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • çökertmekebabı 1 yıl önce Şikayet Et
  Opec üyesi ülkeler çoğunluğu müslüman ülkelerden oluşuyor lakin merkezi viyana ilginç
  Cevapla
 • B.2 1 yıl önce Şikayet Et
  Petrol krizi çıkaranların son fırsatları. Önümüzdeki yıl elektrikli arabalara geçiyoruz.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Petrol sadece arabaya yakıt oluyor sanan adama ne deyim ben? Arabayı yaptığın plastik malzemeler vahiy yoluyla mı geliyor? Bekle kurtulursun petrolden. Zaten elektrik de hep barajdan geliyor, doğalgaz ve petrolle hiç işi olmuyor değil mi? Şarj kablolarının plastik izolasyonlarını da bambu ağacından yaparsın artık.
  Cevapla
 • Oleyyyyy 1 yıl önce Şikayet Et
  Şırnakta cok büyük petrol bulduk 250 milyar dolar civarı REİS BUGÜN YARİN AÇİKLAR
  Cevapla
 • B.2 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdiye kadar o petrolü çıkarmayalım diye orada terör vardı.
  Cevapla
 • hakan12 1 yıl önce Şikayet Et
  Kriz bilerek çıkarılıyor
  Cevapla
 • B.2 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet,bular fırsatçılar.
  Cevapla
 • Ferdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu gun hemen bir bahe buluyorsunuz dogru bunlarin hepsini goz onunde bulundurduk dogru bugun politika faizi ile oynan masaydi en faz mazot 14 bandinda olacakti bunu niye soylemiyor sunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle