F-16’ları taklit eden İHA: Kamikaze Şimşek görücüye çıktı

TUSAŞ’ın sesüstü hıza çıkabilen hedef uçağı Şimşek İHA, görücüye çıktı. F-16’lar gibi savaş uçaklarını taklit ederek düşman hava savunma sistemlerini yanıltan süpersonik Şimşek, kamikaze özelliğiyle de kritik görevler icra edebiliyor.

GİRİŞ 03.12.2022 16:28 GÜNCELLEME 03.12.2022 16:28
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), uzun bir süredir Süpersonik İHA geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyordu. İşte bu süpersonik yerli İHA’ya Şimşek adı verildi. Şimşek; elektronik-taarruz, kamikaze drone, elektronik-destek ve sahte hedef gibi birçok kritik görevi yapabiliyor. En önemli görevi ise sahte hedef olarak birçok savaş uçağını taklit edip hava savunma sistemlerini yanıltmak. 200 kilogram ağırlığındaki Şimşek, Türkiye’nin geliştirdiği hava savunma sistemleri ve S-400’lerin testi için de kullanılıyor.

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, Hürriyet’e Şimşek sistemini anlattı:

“Sahte uçağınızın yanında gerçek bir uçağınız varsa gerçek uçağın fark edilmesi ve vurulması çok daha zor oluyor. Her uçaktan yansıyan bir radar simgesinin imzası var. Dolayısıyla sahte hedef, yani Şimşek kendisini radara farklı bir uçak gibi tanıtıyor. F16, F-4, C-130 gibi… Ayrıca sinyali fazla gönderirseniz 2’den fazla uçağı da radara gösterebiliyor. Şimşek, kamikaze(intihar) uçak olarak da görev yapabiliyor, patlayıcı bir başlık entegre edilerek belli bir hedefi gidip vurabiliyor. Şu anda geliştirmekte olduğumuz birkaç tane türü var. Şimşek’in daha küçükleri de geliştirildi.”

TAM OTONOM

Yaklaşık 1 saat havada kalabilen Şimşek’in menzili 70+ kilometre. Fırlatıcı ile kalkış yapan sistem, paraşütle karaya veya denize inebiliyor. ‘Otopilot sistemi’ sayesinde ise kalkış ve iniş dahil bütün görev süresince tam otonom uçuş kabiliyetine sahip.

KAYNAK: HÜRRİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 103
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  MaşaAllah çalışmaya devam Allah cc razı olsun
  Cevapla
 • Osman Bube 2 ay önce Şikayet Et
  MaşâAllah, Allah CC muvaffak eylesin,
  Cevapla
 • adil poyraz 2 ay önce Şikayet Et
  bazı sırlar açıklanmalı ki ısırmaya değil hırlamaya bile korksunlar.. caydırıcılık için güzel bir haber. bunları açıklıyorsak açıklamadığımız neler var kim bilir :)
  Cevapla
 • Yaşlı adam 2 ay önce Şikayet Et
  Ne uğraşıyorsunuz getirin bir ABDli olsun bitsin
  Cevapla
 • Ali mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  70 km uzaklık çok az...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle