Kritik kıdem tazminatı detayı: Tüm EYT'lileri ilgilendiriyor

İş dünyasının beklediği emeklilikte yaşa takılanların (EYT) kıdem tazminatı ile ilgili finansman desteği için çalışmalar başladı.

GİRİŞ 03.12.2022 07:11 GÜNCELLEME 03.12.2022 08:55
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT konusunda iş dünyasının kıdem tazminatı yükü için Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli kredi çalışmasına başlandığını duyurdu.

Uygun koşullu kıdem tazminatı kredisi de EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle eş zamanlı olarak devreye girecek.

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları ilgilendiren EYT düzenlemesiyle ilk etapta yaklaşık 2 milyon kişi emeklilik hakkı kazanacak.

İlk yıl emekli olması öngörülen çalışan sayısı toplam çalışanların yüzde 6'sını oluşturuyor.

Buna göre 500 kişilik bir işletmede ilk yıl 30 kişi emekli olursa kişi başına 330 bin liradan 10 milyon liraya yakın kıdem tazminatı ödenmesi gerekiyor.

FATURA 288 MİLYAR TL

EYT'lilerin tamamı asgari ücretli olsa bile yüzde 50'lik ücret artışı ile toplam kıdem tazminatı faturası 288 milyar TL'yi buluyor.

Bu kapsamdaki çalışanların yüzde 87'si özel sektörde olduğu düşünüldüğünde kıdem tazminatı kredisi işletmelere nefes aldıracak. .

Emekli olacakların sayısı yeni yıldan sonra 2 milyona yaklaştığında ise bu tutar 500 milyara kadar çıkacak.

Asgari ücretteki tutara göre emeklilikte kıdem tazminatı üst tavanı hesaplanıyor. Bugün itibarıyla üst tavan 15 bin 371 lira. EYT kapsamında emeklilikte de bu geçerli olacak.
Örneğin bugün 16 bin lira maaş alan birisi işten ayrıldığında kıdemi 15 bin 371 lira üzerinden hesaplanıyor.

Yaklaşık 100 bin işçinin verilerine dayanarak yapılan hesaplamalara göre, 49 yaş ve üzerindeki çalışanların ortalama kıdem tazminatı maliyeti 330 bin lira civarında olacak.

EŞ ZAMANLI DEVREYE GİRECEK

EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte Kredi Garanti Fonu desteği de devreye girecek.

Kıdemini alıp ayrılacaklara ilişkin maliyet hesabı çıkararak Kredi Garanti Fonu'na başvuracaklar.

Emekliye ayrılacaklara ödenecek kıdem tutarı dikkate alınarak Hazine destekli kredi kullandırılacak.

Çalışan ve işveren arasındaki anlaşma ile emeklilik işlemleri yapılırken kıdem tazminatı sıfırlanabiliyor veya işyeri uhdesinde kıdem tazminatı hesabında durmaya devam ediyor.

DESTEK ÇOK ÖNEMLİ

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, EYT ile ilgili düzenlemenin küresel resesyon riskinin yaşandığı, enerji ve hammadde maliyetlerinin arttığı bir döneme denk geldiğini ve işverenlerin ödeyeceği kıdem tazminatlarının işletmelerin mali yapılarını olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Kıdem tazminatı ödemeleri nedeniyle işletmelerin finansman yönünden sıkıntıya gireceğini kaydeden Baran, bu nedenle işletmelerin yeni yatırım ve istihdamdan kaçınabileceklerini ifade etti.

Baran, "KGF desteğiyle uygun koşullu ve uzun vadeli kaynak sağlanacak olması çok önemli bir destek olacaktır. Bu destek yatırım ve istihdamın devamı için de faydalı olacaktır" dedi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Gündem Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 36
 • Daha 1 yıl önce Şikayet Et
  stajcılar her eyt başlığındaki habere uçmayın.. haber sizle alakalı değil.. stajyer haberi olunca yazın eşkiyalık bu...
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  eyt bu Devlete ve çoçuklarımıza çok büyük zarar verir. kimse kusura bakmasın 43 yaşında milyonlarca insan emekli olamaz ondan sonra sizin çocuğunuz size demeyecekmi sizin yüzünüzden biz 65 yaşında emekli oluyoruz kimse menfaatçilik yapmasın Bu sistemi bozan mezarında ateşler içinde yatsın Demireldir Bu ancak kademeli olarak düzeltilmeli
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  eyt geliyor şartsız şurtsuz tabiki bunun karsiligi sandikta olucaktir cumhur kazanir
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sgk 5000 bağkur 9000 adalete bak!!!!!
  Cevapla
 • Onur 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle başka bir yaş şartini kabul etmiyoruz 25 yılını ve istenilen prim gününü tamamlayan emekli edilmeli tazminata gelincede zaten peşin ödemicekler ki taksit haklari var hepsi onu kullancak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle