Küresel çete akıl verdi! IMF'ten Çin'e gönderme

Mali istikrarın sağlanması için daha fazla adım atılması gerektiğini vurgulayan IMF Direktörü Kristalina Georgieva, "Çin'in ekonomik toparlanması Kovid stratejisinde dengeyi ayarlamasına bağlı." ifadelerini kullandı.

Küresel çete akıl verdi! IMF'ten Çin'e gönderme
Küresel çete akıl verdi! IMF'ten Çin'e gönderme
GİRİŞ 02.12.2022 21:25 GÜNCELLEME 02.12.2022 21:56
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Çin'in Guangco şehrinde düzenlenen Mali Forum'a çevrim içi katılan Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Kristalina Georgieva, küresel büyümedeki yavaşlama nedeniyle Çin ekonomisinin toparlanmasının ancak ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan Kovid-19 tedbirlerindeki "dengeyi ayarlamasına" bağlı olacağını öngördü.

KOVID STRATEJİSİNDE DENGE VURGUSU

Kovid-19 karantinalarının ve gayrimenkul sektöründeki sorunların Çin'de ekonomik aktiviteyi azalttığına dikkati çeken Georgieva, "Çin'in ekonomik toparlanması Kovid stratejisinde dengeyi ayarlamasına bağlı." ifadesini kullandı.

IMF Direktörü, dış koşulların olumsuz seyrettiği bu dönemde tedbirlerin ekonomik etkilerinin azaltılmasının şart olduğunun altını çizdi.

IMF, gelecek yıl için dünya ekonomisinde yüzde 2,7 büyüme olacağını tahmin ediyor fakat yüzde 25 ihtimalle büyümenin yüzde 2'nin altına gerileyebileceği, dünyanın en az üçte birinin durgunluğa sürüklenebileceğine dair tahminleri de mevcut.

Çin'de imalat sektöründeki ekonomik etkinliğin öncü göstergeleri kasımda önceki aylardaki daralma eğiliminin sürdürdüğüne işaret etmişti.

Ulusal İstatistik Bürosu'nun açıkladığı resmi imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), önceki aya göre 1,2 puan azalarak 48'e düşmüştü.

Ekonomi ve finans haberleri servisi Caixin'in Çin Genel İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi, kasımda önceki aya göre 0,2 puan artışla 49,4'e çıksa da büyüme eşiğinin altında kalmıştı.

Büyümenin öncü göstergesi sayılan endekslerde, 50'nin üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerdeki artışa, altındaki değerler ise azalışa işaret ediyor.

Büyük şehirlerdeki karantinalar, hizmetler sektöründeki işletmeleri de olumsuz etkilerken ekonomik etkinliklerde düşüşe yol açıyor.

SALGIN TEDBİRLERİ EKONOMİK BEKLENTİLERİ DÜŞÜRÜYOR

Omicron'un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yayılmasıyla sonbaharda vaka sayısı artarken ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan salgın tedbirlerinin son çeyrekte değişeceğine dair işaret görülmemesi, ekonomik beklentileri ve güveni olumsuz etkiliyor.

Öncü göstergeler, ekonomik toparlanmanın dalgalı seyrettiğini gösterirken hükümetin bu yıl için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü büyüme hedefine ulaşıp ulaşamayacağı belirsiz görünüyor. Büyüme oranı ilk üç çeyrekte yüzde 3'te kalmıştı.

Çin, Kovid-19'a karşı, vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çin'den ABD'ye Suriye suçlamasıÇin'den ABD'ye Suriye suçlaması

Çin'deki protestocular neden boş kağıt tutuyor?Çin'deki protestocular neden boş kağıt tutuyor?

İngiltere: Çin'le ilişkilerde sözde 'altın çağ' sona erdiİngiltere: Çin'le ilişkilerde sözde "altın çağ" sona erdi

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • çökertmekebabı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ekonomi devi olan çin Abd nin kıskançlık krizlerine imf üzerinden maruz kalmış
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  OMG Ciné akil vermeye basladiysa vay haline cinin
  Cevapla
 • Kahrol CHPKK.... 1 yıl önce Şikayet Et
  yokolasin seytan imf...
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  bu kovit labaratuvarda hazırlanmış bir hastalıktır.. ve çinlilerin genlerine uygun ve ölümlerinin ayarlı olduğu bir virüstür.. başka ülkeleride etkiler ama asıl hedef çindir.. gelelelim asıl meseleye.. kim bu virüsü üretip bulaştırdı.. maksadı ne..
  Cevapla