Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan büyüme mesajı

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, "Mevcut yıllık enflasyon oranında önümüzdeki aylarda hızlı ortadan kalkacak baz etkileri bulunmakta. Enflasyonun gerçek eğilimini anlamak için aylık gelişmelere odaklanmak daha sağlıklı yaklaşım" dedi.

GİRİŞ 02.12.2022 15:57 GÜNCELLEME 02.12.2022 16:29
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Meclis'te Plan Bütçe Komisyonu'nda sunum yaptı. Konuşmasında enflasyon mesajı veren Kavcıoğlu, "Mevcut yıllık enflasyon oranında önümüzdeki aylarda hızlı ortadan kalkacak baz etkileri bulunmakta. Enflasyonun gerçek eğilimini anlamak için aylık gelişmelere odaklanmak daha sağlıklı yaklaşım" dedi.

Kavcıoğlu, "Küresel ölçekte sıkışan finansal koşulların da etkisiyle, başta Avrupa ekonomisi için olmak üzere, 2023 yılına ilişkin küresel büyüme tahminleri önemli ölçüde aşağı yönlü güncellenmiştir" dedi.

Kavcıoğlu, "Orta vadedeki enflasyon tahminlerimiz çerçevesinde 2023 yılında enflasyon oranının yüzde 22.3'e düşeceğini, 2024 yılında ise tek haneye gerileyerek yüzde 8.8 oranında gerçekleşeceğini öngörüyoruz" dedi.

Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Küresel arz şoklarına ve bölgemizde yaşanan savaşa rağmen Türkiye ekonomisi sürdürülebilir düzeyde ve kesintisiz büyümeye devam etmekte. Eylülde küresel talepte beklenen gerilemenin sınırlı etkileri görülmekle birlikte, ihracatçı sektörlerin öncülüğünde sanayi üretimi yüksek seyretmeye devam etmekte.

Eylül ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak işgücü 34,3 milyon kişiye ulaşırken, işsizlik oranı yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Ülkemiz enerji ve emtia fiyatlarındaki normalleşme ile birlikte sürdürülebilir cari fazla hedefine ulaşacaktır.

Küresel ölçekte sıkışan finansal koşulların da etkisiyle, başta Avrupa ekonomisi için olmak üzere, 2023 yılına ilişkin küresel büyüme tahminleri önemli ölçüde aşağı yönlü güncellenmiştir.

Türkiye, OECD ülkeleri arasında toplam istihdamını en fazla artıran ülkelerden biri olmuştur.

"DÖVİZİN SEYRİ ENFLASYONDAKİ YAVAŞLAMAYA KATKI SAĞLIYOR"

Mevcut yıllık enflasyon oranında önümüzdeki aylarda hızlı ortadan kalkacak baz etkileri bulunmakta. Enflasyonun gerçek eğilimini anlamak için aylık gelişmelere odaklanmak daha sağlıklı bir yaklaşım. Aylık enflasyonun kademeli bir şekilde tarihler ortalamalarına yakınsamakta olduğunu gözlemliyoruz. Döviz kurlarının istikrarlı seyir izlemesi enflasyondaki yavaşlamaya katkı sağlıyor. İlerleyen dönemde üretici fiyatları kaynaklı enflasyonist baskıların daha ılımlı bir seyir izleyeceği görülüyor.

"ENFLASYON 2024'TE TEK HANEYE İNECEK"

Orta vadeli enflasyon tahminlerimiz çerçevesinde 2023 yılında enflasyon oranının yüzde 22,3’e düşeceğini, 2024 yılında ise tek haneye gerileyerek yüzde 8,8 oranında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Merkez Bankası olarak, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek temel amacımız doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elimizdeki tüm araçları Liralaşma Stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

"TEK BAŞINA FAİZ ARTIRMAYA ODAKLI POLİTİKALAR ETKİLİ OLMAZ"

Mevcut durumda, enflasyonun temel belirleyicisi arz şokları olmakla birlikte talep dengesini de yakından takip ediyoruz. Yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergeler talep koşullarının daha ılımlı seyrettiğine işaret etmektedir. Merkez Bankası olarak, para politikasının etki alanının dışında kalan arz taraflı maliyet baskılarına tek başına faizleri artırmaya odaklanmış politikalarla karşılık vermenin etkili olmayacağını değerlendiriyoruz. Finansal sistemin Türk lirası ağırlıklı bir yapıya kavuşmasını hedeflemekteyiz.

"TL MEVDUATI PAYI YÜZDE 49'A ULAŞTI"

Kur korumalı mevduat sonucunda bankaların TL mevduat payı önemli ölçüde yükselerek ocak ayındaki yüzde 35,6'dan yüzde 49 seviyesine ulaştı.

Uluslararası rezervlerimiz 2022 yılında 11,5 milyar dolar artış ile 122,6 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

"KKM'DE MERKEZ BANKASI'NI ZARARA SOKAN İŞLEM YOK"

Kavcıoğlu, kur korumalı mevduat uygulamasının Merkez Bankası'na maliyetinin ne olduğu sorusuna, "Bu bir döviz alım satım ihalesi gibidir, bir rezerv yönetimidir. Tüm değerlendirmesi yıl sonunda açıklanır. Kamuya açıktır bugün vereceğim rakam yarın sabah farklı rakam olabilir" yanıtı verdi.

Döviz rezervlerini artırmaya devam edeceklerini belirten Kavcıoğlu, "Kur korumalı mevduat uygulaması rezerv kaynaklarımızdan sadece bir tanesi. Merkez Bankası'nı zarara sokan bir işlem söz konusu değil" diye konuştu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 47
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Benim gibi müslümanlar İNŞA ALLAH Deriz ama aynı gemide olduğumuz satılık yerli kafirler sadece alay ederler
  Cevapla
 • vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  yaşa başkan ama vakit cook gec olacak
  Cevapla
 • Çaldıran....1514 11 ay önce Şikayet Et
  Sebep....???
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Sayın başkanım esnafız pandemide kapatıldık şimdi ekonomik kriz bankalar fırsatı makte çevirip işyerlerimizi haczedip satışa çıkardı bizleri bitirmeyin yok etmeyin lütfen
  Cevapla
 • Yaşar dede 11 ay önce Şikayet Et
  Yüzde sekiz değil de belki yüzde 88 olur gibi geldi bana, bu vampir ve vijdanını cűzdana koymuş esnaf varken,
  Cevapla
 • Ali 11 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar endişe edilmesine gerek yok. Her zaman yapıldığı gibi olanı değil, istenilen rakamı açıklarsınız. Böylece enflasyon düşmüş olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle