Kolombiya devinden sürpriz Türkiye kararı! İngilizler de duyurmuştu

Kolombiya'nın ünlü kahve markası Juan Valdez, Türkiye'de şube açma kararı aldı. Yapılan açıklamada, ilk şubenin Kapadokya'ya açılacağı bildirildi. İngiliz kahve devi Caffè Nero da Türkiye'de her yıl 30 kahve evi açmayı planlıyor.

Kolombiya devinden sürpriz Türkiye kararı! İngilizler de duyurmuştu
Kolombiya devinden sürpriz Türkiye kararı! İngilizler de duyurmuştu
GİRİŞ 01.12.2022 13:59 GÜNCELLEME 01.12.2022 13:59
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Kolombiya'nın ünlü kahve markası Juan Valdez, Kapadokya'da şube açacak. Juan Valdez Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Domenico Barbato, "Türkiye'de çok büyük turizm potansiyeline sahip, markamızın etkisini ülkemizde ve dünyada görünür kılmak için Kapadokya harika bir yer" dedi.

Kolombiya'nın ünlü kahve markası Juan Valdez'in Kapadokya'da şube açacağı bildirildi.

Juan Valdez Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Domenico Barbato, açıklamasında, Türkiye'deki konumlarını güçlendirmeye devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de çok büyük turizm potansiyeline sahip, markamızın etkisini ülkemizde ve dünyada görünür kılmak için Kapadokya harika bir yer."

Kapadokya'yı yılda 3 milyondan fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini hatırlatan Barbato, "Büyümemizin bir göstergesi olarak Kapadokya'nın bu güzel manzarasına damgamızı vurup Kolombiya kahve üreticilerinin markasını götürmekten onun duyuyoruz." ifadesini kullandı.

İNGİLİZ DEVİNDEN TÜRKİYE STRATEJİSİ!

Sadece İngiltere'de 600'ün üzerinde kafesi olan Caff è Nero, Türkiye pazarında büyüme planları yapıyor. Amerikalı Gerry Ford'un İngiltere'de kurduğu Caff è Nero, 2007 yılında ortaklıkla girdiği, 2014'ten bu yana da tek sahip olarak yoluna devam ettiği Türkiye'de 75 mağazaya ulaştı.

2005-2018 yılları arasında kişisel bakım zinciri Watsons Türkiye'yi yöneten ve markayı büyüten isim olarak tanınan Ahmet Yanıkoğlu'nu transfer eden Caff è Nero, yeni yol haritasını çizdi ve Türkiye'de 'kahve evi' konseptiyle büyümeye karar verdi. Bu strateji doğrultusunda hedef mağaza sayısını önce 100'e, 3 yıl içinde de 200'e çıkarmak.

İNGİLİZ DEVİNDEN TÜRKİYE STRATEJİSİ! HER YIL 30 TANE AÇACAK

Ekonomim'e konuşan Caff è Nero Türkiye'nin CEO'su Ahmet Yanıkoğlu, "Şu anda 75 mağazamız var, bunların 60'a yakını İstanbul'da. Ankara, İzmir, Bursa, Bodrum ve Ayvalık gibi bölgelerde varız. Bu bölgelere Antalya'yı eklemek istiyoruz. Bayilik vermiyoruz, tüm şubeleri biz açıyoruz. Hedefimiz yılda 30 mağaza açmak. Önce 100, 3 yıl içinde de 200 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Hedefimiz Türkiye'de en çok mağazası olan değil en fazla kahve evi işleten marka olmak" diye konuştu. Toplamda 11 ülkede faaliyet gösteren Caff è Nero'nun İngiltere'den sonra ikinci büyük pazar Türkiye.

İngiltere'den sonra ikinci büyük pazarının Türkiye olduğunu kaydeden Yanıkoğlu, "Türkiye daha da büyüyecek. Merkezin de buna inancı ve desteği yüksek. Merkez bizi her zaman destekledi ve desteklemeye devam ediyor. Pandemi döneminde bu desteği en yüksek şekilde gördük" diye konuştu.

Caff è Nero'da göreve geldiğinde markayı rakiplerinden farklılaştıracak yeni bir strateji belirlediklerini kaydeden Yanıkoğlu, şöyle devam etti:

"Pazarda çok ciddi rakipler var ve markamızı farklı kılacak, daha yaygın hale getirecek bir strateji belirledik. Bu stratejiyi de kahve evi kavramının üzerine oturttuk. Kahve evinde güzel kahve olur ama mekanın da müşteriyi rahat hissettirmesi, ilham vermesi, nitelikli yiyecekler sunması gerekir dedik. Önce kahve evini tanımlayalım, insanlar bunun farkına varsın, Türkiye'de kahve evi denilince akla ilk gelen marka olalım dedik. Şu anda da bu stratejimizi devam ettiriyoruz. Mağazalarımızda barista ile sürekli iletişim halinde olabilirsiniz. Her mağazamızın dekorasyonu aynı değil. Bir ev ortamı yaratıyoruz. Kitaplarımız, canlı çiçeklerimizle ev ortamı sunuyoruz. Kahve makinemiz müşterilerimize dönük, kahveler gözlerinin önünde yapılıyor. Çörek gibi ürünlerimiz mağazalarımızda taze üretilip pişiriliyor. Pasta dolabımız çok zengin. Seçili mağazalarımızda anında hazırlanan sandviçlerimiz de var."

Eve teslim hizmeti verdiklerini, bir diğer büyüme alanlarının da kahve satışı olmasını hedeflediklerini dile getiren Ahmet Yanıkoğlu, "Biz evde kahve dünyasında da olmak istiyoruz. Hedefimiz klasik kahve yapmak. Bu aslında çok zor, çünkü kalite standardını yakalamanız lazım. Tasarımı, harmanı, kavurma işlemlerini bilmeniz lazım ki her zaman aynı kaliteyi sunabilesiniz" dedi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 35
 • İsmail Özgün 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden Turkish kafeler açılamıyor marka olamıyor da yabancıların alayı birden Türkiye de şube açma yarışına giriyor? Üzerinde düşünülmesi lazım! Kahve bizde yetişmiyor ama kahve kültürümüz bunların hepsinden eski! Biz Viyana kuşatmasına çuvallarla kahveyle gitmiş bir milletiz - kayıtları var-ki o zaman Avrupalı kahve nasıl birşey bilmiyordu!
  Cevapla
 • Turan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaşasin bizde bunu bekliyorduk kahve içerek hayata tam gaz devam.
  Cevapla
 • odp 1 yıl önce Şikayet Et
  Kapadokya, Juan Valdez'in Türkiye'deki ilk şubesi değil. 8 ay önce İstanbul-Harbiye'de ilk şubeyi açtılar zaten
  Cevapla
 • ???? 1 yıl önce Şikayet Et
  Kahvenin merkezi bir ülkeye mafyanın ve her türlü suçlu çetelerin fink attığı bir ülke gelip şube açıyor. İnanılır gibi değil zaten tek eksiğimiz buydu
  Cevapla
 • Başka eksiğimiz? 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek eksiğimiz buydu zaten... Adım başı türk kahvesi cafeleri!!!!! yetmemişti... Artık mafyalarını, kokoinlerini falan da getirsinler ki hiiiiiiiiiiiç eksiğimiz kalmasın...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle