Yaptırımlar hafiflemişti: Venezuela petrol devi ile anlaşma imzalandı

Venezuela'da, ABD yaptırımlarının hafifletilmesi kararının ardından petrol devi Chevron ile Venezuela petrollerinin çıkarılması konusunda sözleşme imzalandığı duyuruldu.

GİRİŞ 30.11.2022 10:16 GÜNCELLEME 30.11.2022 11:09
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Venezuela Petrol Bakanı Tareck El Aissami, Twitter hesabındaki paylaşımda, Chevron'un Venezuela Başkanı Javier La Rosa ile "başarılı bir çalışma toplantısı" gerçekleştirdiğini belirterek, şirketin 2023'te ülkedeki 100. yılını kutlayacağını kaydetti.

SÖZLEŞMELER İMZALANACAK

Aissami, "Önümüzdeki birkaç saat içinde, her zaman yaptığımız gibi, Anayasa ve diğer Venezuela yasalarında belirlenen şartlarda, karma şirketlerin gelişimi ve petrol üretimini teşvik edecek sözleşmeleri imzalayacağız." ifadesini kullandı.

HEDEF: 2 MİLYON VARİL PETROL ÜRETMEK

Ülkenin ekim ayında günde 717 bin varil petrol ürettiğini hatırlatan Aissami, hükümet olarak bunun hedeflerinin çok altında olduğunu ve anlaşmadan sonra yıl sonunda günde 2 milyon varil petrol üretimine ulaşmak istediklerini anlattı.

VENEZUELA YAPTIRIMLARI

ABD tarafından 27 Kasım'da yapılan açıklamada, Venezuela'da tarafların anlaşmasına destek için petrol yaptırımlarını hafifletme kararı alındığı duyurulmuştu.

ABD Hazine Bakanlığının, anlaşmaya destek için petrol devi Chevron’a Venezuela petrollerini çıkarılması konusunda sınırlı şekilde izin verdiği bildirilmişti.

Konu hakkında ismini açıklamadan gazetecilere bilgi veren üst düzey ABD'li bir yetkili, yaptırımların hafifletilmesinin yönetimin Rusya-Ukrayna savaşının ardından küresel enerji üretimini artırma çabalarıyla bağlantılı olmadığını ve küresel enerji fiyatlarını etkilemesinin beklenmediğini kaydetmişti.

KAYNAK: AA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 10
 • AyYıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyamızın şeytanlarından ABD
  Cevapla
 • Karaoğlan 1 yıl önce Şikayet Et
  RIP Chavez mezarında kıkır kıkır gülüyor aptal Amerikalılara
  Cevapla
 • ugrbtn 1 yıl önce Şikayet Et
  ucuza alıp avrupaya yüksek fiyattan satması şart
  Cevapla
 • Misafiriz 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD ne yaptı yaptı venezuela'yı dize getirdi. Petrol çıkarma hakkını amerikalı şirkete verdi. Yine amerika kaymağı yiyecek venezuela artığıyla idare edecek. Kazanılan para amerikan bankalarına yatacak parayı venezuelaya ne zaman ne kadar vereceğini veya vermeyeceğini amerika belirleyecek. Çok büyük hata yaptılar. Arabistan gibi uydu devlet olacaklar.
  Cevapla
 • Dikkat et bebeyim 1 yıl önce Şikayet Et
  Araplardan istediğini bulamayan ABD yönünü Venezuela ya döndü. İlk fırsatta Venezuela ya kazık atacaklarından hiç şüphem yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle