Ordu Çevre Yolu’nda çalışmalar sürüyor: Mesafe 10 dakikaya düşecek

Karadeniz Sahil Yolu Projesi çerçevesinde olan ve 2019 yılında ilk etabı tamamlanarak hizmete açılan, proje bedeli 6 milyar 210 milyon TL olan ‘Ordu Çevre Yolu'nun ikinci etabında çalışmalar devam ediyor.

Ordu Çevre Yolu’nda çalışmalar sürüyor: Mesafe 10 dakikaya düşecek
Ordu Çevre Yolu’nda çalışmalar sürüyor: Mesafe 10 dakikaya düşecek
GİRİŞ 30.11.2022 09:37 GÜNCELLEME 30.11.2022 09:42
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Ordu’da devam eden 14 ayrı kara yolunun yapım işinin toplam proje bedeli 11 milyar 230 milyon lirayı aşarken, Karadeniz Sahil Yolu Projesi çerçevesinde olan ve 2019 yılında ilk etabı tamamlanarak hizmete açılan, 'Türkiye'nin en pahalı çevre yolu projesi' olarak değerlendirilen Ordu Çevre Yolu'nun ikinci etabında çalışmalar devam ediyor. Kazı çalışmalarının sonuna gelinen yol, başta Ordu olmak üzere bölgedeki diğer illeri de olumlu etkileyecek.

PROJE BEDELİ 6 MİLYAR 210 MİLYON TL

Toplam proje bedeli 6 milyar 210 milyon TL olan, 21,4 kilometre uzunluğa sahip olan Ordu Çevre Yolu projesinin ikinci etabında yer alan, 440 metre uzunluğundaki çift tüplü Akçetepe-1 Tüneli’nde son perde temmuz ayı içerisinde kaldırılırken, yine Akçatepe-2 Tüneli’nde çalışmalarda sona gelindi. Toplamda, 9 bin 492 metre uzunluğunda 6 çift tüp tünel, 3 bin 676 metre uzunluğunda 11 çift köprü ile birlikte 414 metre uzunluğunda 5 tek köprü ve farklı seviyeli kavşağın yer aldığı Ordu Çevre Yolu projesinin 11 kilometrelik ilk bölümü, 3 Mart 2019 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açılmıştı.

TRAFİK RAHATLAYACAK, AKARYAKITTAN YILLIK 31 MİLYON RL TASARRUF SAĞLAYACAK

Ordu trafiğini ciddi oranda rahatlatacak, şehir içinde araç yoğunluğunu azaltacak ve transit geçişleri hızlandıracak proje, şuanda 40 dakika olan yol mesafesini 15 dakikaya kadar indirecek. Projenin tamamlanması ile birlikte bir yılda 6 bin 248 ton emisyon azalımı olacak, yine ayrıca zamandan 198 milyon TL, akaryakıttan 31 milyon TL olmak üzere yıllık yaklaşık 229 milyon liralık tasarruf sağlanacak.

Ordu Üniversitesi ve yapımı devam eden Ordu Şehir Hastanesi'ne de bağlantısı bulunan yol, hem ulaşımı kolaylaştıracak hem de şehrin trafik akışını kolaylaştıracak.

DEVLETİMİZ HIZLI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Yoldaki çalışmalar hakkında bilgi veren Eskipazar Mahalle Muhtarı İlhan Karaağaç, “Buranın yapımına 2007 yılında başlandı ve şu anda bu nokta tamamlandı. Terzili Tüneli tamamlandı, Akçetepe Tüneli’nin 4 tanesinden birisi açıldı, ikincisi bitmek üzere ve çalışmalar devam ediyor. Bir dönem burada çalışmalar durdu ama şu an hızlı bir şekilde devam ediyor. Kesin olarak ne zaman biteceği konusunda bilgim yok ancak şirket ile devletimiz hızlı bir çalışma yürütüyor” dedi.

ORDU'NUN KANAYAN YARASI

Tüm çalışmaların tamamlandığın Ordu ile Giresun arasındaki mesafenin 10 dakikaya ineceğini kaydeden Karaağaç, “Gerçekten Ordu’nun kanayan yarası şehir merkezinden geçiyordu. 3 saatte geçilmiyordu ama burası da tamamlandığında 10 dakikaya düşecek. Allah devletimizden razı olsun” ifadelerine yer verdi.

BÖLGEDEKİ ARSALARIN DEĞERİ DE ARTACAK

“Buralar önceden ıssız bir mahalleydi ve değersizdi. Ancak yeni otogar ve çevreyolunun ardından buralar çok değerlendi” diyen Karaağaç, “Dönümü 90 bin TL olan arsa şu an 2 buçuk milyona yaklaştı. İnsanlar buradan arsa almak istiyorlar. Bu yol ile yapımı devam eden Ordu Şehir Hastanesi’ne de geçiş verilecek. Artık insanlar şehir merkezinden gitmek yerine hastaneye kısa bir mesafe ile gidebilecek” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 6
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  Artık bitirin şu tüneli. 15 sene oldu.
  Cevapla
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  15 yıldır bitirilemedi. Yılan hikayesine döndü.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Darısı trabzon akçaabatın bsşına bizde havaalanından akçaabatın çıkışı rahman camiine darıcaya iki saatte geçemiyoruz develet büyüklerinden bu yarayada bir neşter vurulmasını çoooook ama çoook bekliyoruz
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sadece batı Karadeniz de Kastamonu ve Sinop a bir şey yok başka her yere hizmet var bizim oraya hizmet yok Çatalzeytin süper ama yolu yok
  Cevapla
 • Ferhat Uzuner 1 yıl önce Şikayet Et
  Ordu'da yapılan çevre yolunun bir benzeri olarak Trabzon'da Kanuni Bulvarı yapılıyor. Rize'de de benzer güney çevre yolu çalışması var. Ancak Giresun'da böyle bir çalışma yok. Doğu Karadeniz'deki sahil yolu ve şehir içi trafiğini rahatlatacak benzer bir projenin de Giresun'da yapılması gerekiyor ki RİNG tamamlansın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle