Asgari ücret zammı için 4 kriter: İşte masadaki rakamlar

Asgari ücret için maraton başlıyor. Milyonlarca çalışanın yeni maaşı ve işsizlik ödemeleri gibi onlarca ödemeyi etkileyen yeni asgari ücretin belirlenmesinde 4 kriter öne çıkacak: "Yaşam maliyeti, ülkenin ekonomik durumu, gerçekleşen ve hedef enflasyon ve refah payı"

GİRİŞ 30.11.2022 09:13 GÜNCELLEME 30.11.2022 10:41
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Asgari Ücret Komisyonu'nun ilk toplantısını gelecek hafta yapması bekleniyor. Yeni yılda asgari ücret, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren temsilcilerinin ortak mutabakatı ile belirlenecek.

İşçi ve işveren asgari ücret beklentilerini dile getirmeye başlarken pazarlık masasında net 8 bin TL öne çıkıyor. İş dünyası enflasyonun üzerinde refah payı olan bir artış istiyor.

İşverenler asgari ücret için ilk kez rakam verdi: Bu rakamın üstünü ödeyemeyizİşverenler asgari ücret için ilk kez rakam verdi: Bu rakamın üstünü ödeyemeyiz

Asgari ücrete yüzde 40'lık zam durumunda asgari ücret 5500 liradan 7700 liraya, yüzde 50'lik artış durumunda da 8250 liraya çıkacak. Beklentiler ise 8 bin liranın altında olmayacağı yönünde.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücretle ilgili hem çalışanları sevindirecek, hem de işverenlerin maliyetini dikkate alan bir hesaplama yapılıyor.

Geçen yıl ocak ayında asgari ücrete yüzde 50, temmuz ayında da yüzde 30 zam yapıldı. Temmuz ayında yapılan ara zamdan sonra brüt asgari ücret 6 bin 471 lira (net asgari ücret de 5 bin 500 lira) olmuştu.

Yeni yıl zammında son 6 aylık enflasyon oranı belirleyici olacak. Tahminler ise yüzde 40-50 aralığında. Kulislerde bu yılki enflasyonun daha yüksek olması nedeniyle yeni asgari ücretin refah payı ile birlikte 8 bin liranın altında olmayacağı konuşuluyor.

Asgari ücrete yeni yılda yüzde 50 zam yapılması halinde 5500 lira olan tutar 8 bin 250 liraya çıkmış olacak.

KOMİSYON KARARI BAĞLAYICI

Bakanlığın teklifi üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıp yeni asgari ücreti her zaman, ister yıllık ister aylık belirleyebilir.

Yeni asgari ücret belirlenirken ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durum, ücretliler geçinme endeksleri, geçim şartlarını da göz önünde bulunduruluyor. Asgari ücretin ödenmesinde işveren tarafından işçiye ödenen ek ücretler ve sosyal yardımlar dikkate alınmıyor.

BÜTÜN KALEMLERİ ETKİLEYECEK

Asgari ücret artışı, isteğe bağlı sigortalılardan işsizlik sigortası alanlara, yurtiçi ve yurtdışı borçlanma yapanlara kadar birçok kişiyi etkiliyor. Asgari ücretlinin kıdem ve ihbar tazminatı tutarları artacak.

Asgari ücret, bütün iş kollarını kapsayacak şekilde belirleniyor. İşçilere belirlenen asgari ücretten düşük ücret ödenemiyor. Belirlenen asgari ücreti ödemeyen veya eksik ödeyen işveren vekiline idari para cezası uygulanıyor. Yaşlılık, evde bakım, engelli maaşları da ara zamla birlikte artacak.

KAYNAK: SABAH
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 58
 • Hayel 1 yıl önce Şikayet Et
  Endülük memur maası 25 bunlara olsun diyen arkadaş.askari ücretli.5500tl alırken sen 12 bin tele alıyorsun.devlette dayamıssunız sırtınızı.tasöröndeki kadar çalışmaz bazı kesimler.cumartesi pazar tatil.gel keyfim gel.
  Cevapla
 • Hayel 1 yıl önce Şikayet Et
  Fabrika çıkış fiyatı.market satış fiyatı karşılastırılıp.üzerine koyulacak zam sabit olmalı.bunlar denetlensin.haftanın indirimi diyor.mesela peynir 6 önce 35.40 kuruş.yazıyordu.kegıdı kaldırdım altında aynı fiyat.kandırmaca yani.zabıtalar tüm bulundukları yerde sürekli fiyat takibi yapmaları ve ceza kesme yetkisi olmalı.zabıtalar artırılmalı. Müşteri şikayetlerini yerinde değerlendirip.gerekli cezalar agır para cezaları olmalı bnce
  Cevapla
 • Hayel 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar herseye yüzde 100 en azı bu zam oldu.1ton kömür olmuş 3bin tl 2 ton alsam 6000.diger masrafları kim karşılayacak.banka kartı yada .kredi çekilmeli degilmi.hiç geliri olmayan ne yapcak.1000euro ne kadar.500eoruyu.haketmiyormu bu pahalılıkta taşeron calışanlar.şirketler paralarına para kalmadı mı.parası olan nerdeyse ikiye katladı.ev .araba.ayakkabı .mont fiyatları vs.400 tl aldığın mont 1 yılda1000 tenin üzerinde.bınu Bn üretip bnmi satıyorum.şirket sahipleri.ya stokta bulunan ürünler maliyeti 100tl iken.şimdi 300tl satılıyor.mrsela.ee hiç parası olmayan.hastalansın yeterli yiyecekten alacağı besini alamayınca .hastalansın ölünmü fakirler.
  Cevapla
 • Dimi 1 yıl önce Şikayet Et
  7500 olmalı işçinin maaşı çıksın diye herkes zam yapacak zam ne kadar çok olursa piyasa o kadar artacak. Köye dönüş teşvik edilmeli şehirde sadece tüketen büyük bir kesim var köyde üretime katılsa hem kendi hem ülkeye faydası olacak
  Cevapla
 • Adem 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede buğday üretilmiyor demek ki,yada şeker pancarı veya süt veya sebze meyve, çünkü herkes kısa zamanda zengin olmak üzere plan yapıyor Türkiye de ve kimsede vicdan yok,empati yok, seçim yakın denetim yok, zeytin yağı litresi 150 lira olur mu ya üretici 75 liraya satıyor.Ulkede gıda darbesi var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle