Darphane'den 1 TL açıklaması: Kesinlikle yalan

Darphane: Son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere, 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanı kesinlikle yalan ve gerçek dışıdır

Darphane'den 1 TL açıklaması: Kesinlikle yalan
Darphane'den 1 TL açıklaması: Kesinlikle yalan
GİRİŞ 27.11.2022 13:32 GÜNCELLEME 27.11.2022 17:13
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

 Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere, 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanının kesinlikle yalan ve gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, son günlerde tedavüldeki Türkiye Cumhuriyeti'nin madeni paralarıyla ilgili gerçeklikten uzak ve mesnetsiz birtakım iddialar ile kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemek amacıyla bir duyuru yapılmasının zaruri görüldüğü aktarıldı.

Darphane'nin, Türkiye'nin madeni para ihtiyacını arz ve talebi dengeleyecek şekilde sorunsuz ve kesintisiz olarak sürdürdüğü belirtilen açıklamada, Darphane tarafından üretilen madeni paraların, yüksek güvenlik alaşımı içeren metallerden oluştuğu bildirildi.

Açıklamada, madeni alaşımda kullanılan bakır, çinko ve nikel fiyatlarının küresel çapta yüksek bir dalgalanmaya maruz kaldığı, bu durumun dünyadaki tüm madeni paraların üretimi üzerinde olumsuz etki oluşturduğu ve piyasaların tekrar dengeye oturmasıyla madeni para üretim maliyeti ile nominal değerlerin tekrar dengelendiği kaydedildi.

Bu çerçevede, son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere, 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanının kesinlikle yalan ve gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bu tür asılsız beyanlar dikkate alınmamalıdır. Ayrıca, üretimi yapılan madeni paraların ne şekilde üretileceği ve nasıl üretileceği konuları 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Ayrıca, madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik türdeki metal alaşımları elde etmek için eritmeye kalkanlar, ciddi cezai şartlarla karşı karşıya kalacaklardır."

 

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 54
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  belkide , 1 tl madeni paranin, bakır nikel ve çinko madeni değerini yükseldiği için hurda madeni değeri yükselmiştir. devletimizin bakır nikel çinko eritme dökme tesislerinde denetim çalışmasi yapılmalıdır.
  Cevapla
 • Hasan 2 ay önce Şikayet Et
  Tamam 3 tl olduğunu var sayalım ne çıkartıyor bundan devlete çamur Atacan bumu bahanen.ayiptir yazıktır hulasa hainliktir
  Cevapla
 • 001 2 ay önce Şikayet Et
  1 TL 1 TL'ye mal olacak diye bir kural mi var? 1 kuruş da üretiliyor. Belki de 1 kuruş 1 TL ye mal oluyor. Olabilir bunda ne var ki. Basılıp yıllarca kullanılıyor. Tek kullanımlık değil ki.
  Cevapla
 • tepki 2 ay önce Şikayet Et
  o zaman demirden yap toplayip satan olmasin yada icine øzel madde koy alan satan agir ceza alsin ancak devlet satma izini olacak hurdaya
  Cevapla
 • Basar 2 ay önce Şikayet Et
  İlğili haberi yapan kuruluşa ceza verilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle