Bakan Dönmez'den son dakika gaz merkezi açıklaması: İki ülkeye teklif gönderildi!

Son dakika haberi... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, İstanbul'daki uluslararası gaz konferansına ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak, Doğu Akdeniz’de keşif yapan İsrail ve Mısır gibi ülkelere teklif gönderildiğini açıkladı.

GİRİŞ 27.11.2022 13:29 GÜNCELLEME 27.11.2022 13:29
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 yazarı Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtladı.

Bakan Dönmez, İstanbul'daki uluslararası gaz konferansına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu:

İSTANBUL'DA ULUSLARARASI TOPLANTI

“Şubat başında İstanbul’da bir uluslararası gaz konferansı düzenlemeyi düşünüyoruz. Hem kaynak ülkelerin, tedarikçilerin bakanları ve önemli temsilcileri olacak hem de talep tarafının temsilcileri. Bütün konuları enine-boyuna tartışmış olacağız. Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştan kaynaklı olarak son derece dengeli bir politika yürütüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, meselelerin çözümü için her iki tarafla da rahatlıkla görüşebiliyor. Biz sadece kendi tedarikimiz için değil Afrika’da, Avrupa’da, Asya’da birçok ülkenin gıdaya erişimi açısından da önemli bir rol üstlenmiş olduk. Bunu niçin enerji için de yapmayalım? Çünkü bugün içinde bulunduğumuz bölgede bir enerji krizi de yaşanıyor, aslında Türkiye burada önemli bir aktör olabilir.”

İKİ ÜLKEYE TEKLİF GÖNDERİLDİ

“(Doğu Akdeniz’de keşif yapan İsrail ve Mısır gibi ülkelere) Biz bu ülkelere de öteden beri söyledik, hele şimdi bizim bu gaz merkezi projemizi de hayata geçirirsek rahatlıkla bu gazlarını Türkiye’ye getirip burada pazarlayabilirler. Bu pazar şeffaf ve güvenilir olacak. Hem arz tarafının hem de talep tarafının haklarını koruyacak şekilde bir piyasanın oluşması için elimizdeki tüm enstrümanları sonuna kadar kullanacağız.”

KARADENİZ GAZI İTHALATI YÜZDE 30 DÜŞÜRECEK

Karadeniz gazında işler plana uygun olarak gidiyor. İnşallah, bir aksilik olmazsa da Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ilk gazı vatandaşlarımıza götüreceğiz, tüm hedefimiz, gayretimiz o yönde çalışıyor. Vatandaşımızı artık Türkiye yüzyılında bu keşfin ateşiyle buluşturmuş olacağız.

“Bugün ithal ettiğimiz gaza göre üreteceğimiz yerli gazın çok daha ekonomik olacağını gösteriyor. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi: ‘Hem milletimiz hem devletimiz kazanacak.’

Orada yapılan işlemlerin, yatırımların, operasyonların bir maliyeti var ama bu maliyetler ithal ettiğimiz gaza göre görece daha az olacak. Bakalım inşallah gazımızı sisteme bağladığımızda bununla alakalı maliyetlerimizde netleşmiş olacak Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Yapılabilecek bir şey varsa bugüne kadar hükümetimiz bu konularda nasıl destek olduysa bundan sonra da elbette olacak.

Doğal gazda biz tükettiğimiz gazın yüzde 99’unu ithal ediyoruz. Yani neredeyse tamamında dışa bağımlı olduğumuz bir üründe Karadeniz gazı devreye girdiği zaman ve tam üretime geçtiğimizde toplam tüketimin yüzde 25-30’luk kısmını artık kendi gazımızı kullanıyor olacağız. Doğal gazda dışa bağımlılığımız yüzde 70’e inecek. Ama yeni araştırmalar sonucu keşifler gelirse tabi bu oran daha da azalacak inşallah.”

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 29
 • abdulbaki 1 yıl önce Şikayet Et
  gelecekler tıpış tıpış gelecekler inşaallah
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Onlar mı geliyor biz mi gidiyoruz???!!!
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Israil ile misir a teklif dogru karar
  Cevapla
 • düşünmek lazim 1 yıl önce Şikayet Et
  2023 yili mart ayinda 10 kuyudan gunluk 10 milyon m3, ayda 300 milyon m3 gaz cikacak. Tahmini mart ayi tuketimi 6 milyar m3. Yani tuketimin yuzde 5 i karşilaniyor..
  Cevapla
 • Poyraz 1 yıl önce Şikayet Et
  Rumuzun "düşünmek lazım" lakin daha okuma yazma bilmiyorsun. 1) Bakan "Tam kapasite çalışmaya başladığında" diyor. 2023 Martı demiyor. 2) Tüketim aylık değil yıllık bazda hesaplanır. Yaz dönemi gaz tüketimi ile kış dönemi arasında dağlar vardır.
  Cevapla
 • yahu 1 yıl önce Şikayet Et
  Babam anlatırdı 1070 lerde Akçakoca sahillerinde açılan kuylardan petrol denizin üstüne fışkırmış. Amerikelılar her zamanki "verimsiz" yalanıyla kuyuları kapatmış. Oralara yüzmeye gideceğimiz zaman dikkatli olmamızı, açılmamamızı, kuyuların insanı çektiğini söylerlerdi. Bize masal gibi gelirdi. Demek doğruymuş.
  Cevapla
 • Sencer 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşey para, menfaat, çıkar ve enerji gibi şeylerden ibaret değil. Terör devleti israil ile birlikte yapılacak her şeyin manevi sonuçaları var. Mukaddes toprakları ve oradaki işgali aklımızdan hiç çıkarmamalıyız. Anormal terör devleti ile "normalleşenler" kervanına katılmamalıyız. Biz de katılırsak 3-5 seneye ne Filistin ne Mescid-i Aksa kalır.
  Cevapla
 • vurun gitsin 1 yıl önce Şikayet Et
  Vay reis düşmanı hain...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle