Türkiye zirveye oynuyor! 2 ülkeyle yarış başladı

Türkiye 'mavi bayraklı plajda' zirveye doğru ilerliyor. Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden mavi bayrakta İspanya ve Yunanistan'dan sonra üçüncü sırada yer alan Türkiye'de, her geçen yıl mavi bayraklı plaj sayısı artıyor.

Türkiye zirveye oynuyor! 2 ülkeyle yarış başladı
Türkiye zirveye oynuyor! 2 ülkeyle yarış başladı
GİRİŞ 27.11.2022 12:12 GÜNCELLEME 27.11.2022 14:56
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre, merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfının (FEE) verdiği mavi bayrak ödüllerinde 2018'de 459, 2019'da 463 mavi bayrağın dalgalandığı Türkiye sahillerinde, bu sayı 2020'de 486'ya, geçen yıl 519'a, bu yıl da 531'e yükseldi.

İller bazında ise en fazla mavi bayrak 229 ile Antalya'da dalgalanıyor. Antalya'yı 111 mavi bayrak ile Muğla, 66 mavi bayrakla da İzmir takip ediyor. Aydın'da 36, Balıkesir'de 31, Samsun'da 13, Çanakkale'de 12, Mersin'de 11, Kocaeli'de 7, Bartın'da 3, Kırklareli, Sakarya ve Ordu'da 2'şer, Van'da ise 1 mavi bayraklı plaj bulunuyor.

Mavi bayrakta 621 plajı ile İspanya'nın birinci, 581 plajı ile Yunanistan'ın ikinci sırada yer aldığı listede üçüncü sırada bulunan Türkiye'nin, zirveye yerleşmesi için kamu ve özel kuruluşlarca etkin bir mücadele yürütülüyor.

TÜRKİYE ZİRVEYE OYNUYOR! 2 ÜLKEYLE YARIŞ BAŞLADI

14. Mavi Bayrak Yerel Sorumlular Eğitim Semineri için Antalya'nın Manavgat ilçesine gelen Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Ateş, AA muhabirine, gönüllülük esasına göre çalışan vakfın, özellikle çevre konusunda önemli projelere imza attığını söyledi.

Mavi bayrak çalışmasının da vakfın en önemli çalışmalarından biri olduğunu ifade eden Ateş, Türkiye'nin yıllar içinde mavi bayraklı tesisler, plajlar konusunda ciddi gelişme kaydettiğini belirtti.

30 yıl önce Türkiye'de mavi bayraklı hiç plaj bulunmadığını anlatan Ateş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye bugün mavi bayraklı plaj konusunda İspanya ve Yunanistan ile yarışıyor. Önemli çalışmalarla önce ikinciliği ve ardından birinciliği almayı hedefliyoruz. Bunun için de eğitimlere çok önem veriyoruz. TÜRÇEV'in iyi bir kadrosu var. Bu kadroyu genişleterek Van Gölü'nden, Edirne ve Karadeniz kıyılarına kadar bayrak sayımızı artırmak için gayret sarf ediyoruz."

Bir dönem Turizm Bakanlığı yaptığını hatırlatan Ateş, bugün de TÜRÇEV olarak Kültür ve Turizm, Sağlık, Tarım ve Orman, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Milli Eğitim bakanlıklarıyla iş birliği içinde olduklarını kaydetti.

Ateş, bakanlıklarla çevre konularında çeşitli çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, "Vakıf olarak 1200 okulda çevre eğitimi veriyoruz. Bu eğitimlerle önümüzdeki dönem için hem mavi bayrak hem denizlerin temizliği hem de ormanların korunması konusunda çok daha duyarlı bir kuşak yetişiyor." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 3
 • Türkiye 2 ay önce Şikayet Et
  O zaman akpariteye atın oylarınızı etrafınızdakilere söyleyin
  Cevapla
 • kent 2 ay önce Şikayet Et
  kıyı belediyeleri chp yerine ak partide olsa çok daha iyi olur altyapı üst yapı deniz temizliği. Daha fazla turist gelir. Kıyıda turizmden geçinen esnaf chpye oy vererek kendi ayağına sıkıyor. Chp kentlerin atık suyunu temizlemeden denize döküyor. Bakanlığın çabaları ile alınmıştır o bayraklar. Belediyeler ak partide olsa bütün şehirlerde ileri biyolojik arıtma tesisleri yapılır tüm plajlarda deniz tertemiz olur. chp lağımı akarsuya denize boşaltır arıtma için yapılacak yatırımı da cebine indirir İBbde olduğu gibi.
  Cevapla
 • Sakin 2 ay önce Şikayet Et
  Mavi bayrak masal bağımsız bir denetimde örneğin bodrum sınıfta kalır. Belediyeler çok iyi çalışıyor alt yapı eksiği yok diyemeyiz ama üst yapı ve izinler tıkır tıkır işliyor. yediler sahilleri yeşil leri birde çok sever çevrecidirler
  Cevapla