Tek seferde yapılan en büyük savunma sanayii yatırımı! 2 bin 500 kişi çalışacak

Çorum’un Sungurlu ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan barut, fişek ve kapsül fabrikalarının inşaatı hızla sürüyor. Tesisler tamamlandığında 2 bin 500 kişiyi istihdam edecek.

Tek seferde yapılan en büyük savunma sanayii yatırımı! 2 bin 500 kişi çalışacak
Tek seferde yapılan en büyük savunma sanayii yatırımı! 2 bin 500 kişi çalışacak
GİRİŞ 26.11.2022 17:18 GÜNCELLEME 26.11.2022 17:18
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

6 milyar liraya mal olacak barut, barutun ham maddesi nitrogliserin ve nitroselüloz, fişek ile kapsül fabrikalarından oluşacak tesislerle Çorum, savunma sanayiinde üs olma yolunda ilerliyor. Türkiye'de tek seferde temeli atılan en büyük savunma sanayii yatırımı olan tesisler tamamlandığında 2 bin 500 kişiyi istihdam edecek. Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) koordinatörlüğünde kurulan fabrikaların tamamlanmasıyla ekonomiye 200 milyon euro katkı sağlayacak.

Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden AK Parti Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, barut, fişek ve kapsül fabrikalarının inşaatlarını inceleyerek, Goldforce Savunma Sanayi Sungurlu Barut Fabrikası Genel Müdürü Mehmet Tök’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından temeli atılan tesislerin Çorum’a ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunan Ahlatcı, “Vatanımız için, milletimiz için son derece önemli bir yatırımın Çorum’a, Sungurlu’ya yapılmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Sungurlu, Çorum’un göz bebeği ilçemiz. Bundan sonra Türkiye’nin gözbebeği bir ilçe olacak. Sungurlu her şeyin en iyisine layık. Bu güzel ilçemizde böyle bir tesisin olması insanı gururlandırıyor. Sungurlu sadece Çorum’un değil tüm Türkiye’nin yüz akı olacak. Parmakla gösterilen bir ilçeye dönüşüyor olması hepimizi mutlu ediyor. Fabrikalar inci gibi donatacak ilçemizi. Emniyet güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin kullanacağı yerli ve milli mühimmatların üretileceği fabrikalar hayırlı olsun. Bu tesislerin Çorum'umuza kazandırılmasında tensipleriyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlıklarımıza, milletvekillerimize ve yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Goldforce Savunma Sanayi Sungurlu Barut Fabrikası Genel Müdürü Mehmet Tök, tesisler tamamlandığında 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağını belirtti. Bu yatırımların yanı sıra savunma sanayiine yönelik ilave yatırımlar olabileceğini kaydeden Tök, “Burası ihtisas savunma sanayi alanı olarak planlanıyor. Tamamen savunma sanayiine yönelik şirketlerin yer alacağı bir lokasyon planlaması var. Fişek fabrikasının Mart veya Nisan ayında açılması planlanıyor. Barut fabrikasının da Mayıs ayında Cumhurbaşkanımızın katılımıyla birinci etabı açılacak. 2023 yılının Temmuz ayından sonra barut üretimine başlayacağız. Barutun ham maddesi olan nitrogliserin ve nitroselülozda yurt dışına bağımlılığımız olmayacak” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 42
 • Kadir 2 ay önce Şikayet Et
  Devletimizin den Hükumet Allah razı olsun. Yatırım gelişim aracı ülke gelişiyor istikam artıyor. Onun için Allah razı olsun. Büyük Türkiye için yola devam sayın cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan ve Bahçeli ile
  Cevapla
 • Coşkun 2 ay önce Şikayet Et
  Yatırımı özel sektörün insafına bırakmayacaksın..Devlet öncü olacak fabrikayı kuracak, çevresinde özel sektör için yatırım teşvikli YER TAHSİS EDECEK , YATIRIMA ÖZENDİRECEK ,Özel sektör gelişip büyünce yavaş yavaş ÇEKİLECEK..B u şekilde Öncü güç olacak..Karma Ekonominin temel mantığı budur..Atatürk ün Temel Amacı buydu.
  Cevapla
 • Akocak 2 ay önce Şikayet Et
  Sen hangi çağda yaşıyorsun? Devler hangi birine yetişecek? Özel sektör yapacak, devlet te kontrol edecek. Öyle de oluyor zaten.
  Cevapla
 • Cengiz 2 ay önce Şikayet Et
  Allaha şükürler olsun türkiye de olan yatırımları takip edemiyoruz bunlar görünenler yapılan fabrikalar geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor Allah’tan dileğim yatırımları durduracak yıkacak satacak hükümetler geçmesin
  Cevapla
 • Cevher 2 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun bir çivi çakan dahi olsa Dikkatinizi çekerim KROM SAÇ LEVHA ÜRETMEK ELZEM KIRİTİK ÜRÜN KULLANILMADI K YERYOK fakt üretim de yok paslanmaz çelik var krom üretimini sağlayın Almanya Fransa ve isveçe muhtacız Dikkatinizi çekmek istiyorum
  Cevapla
 • Makine mühendisi 2 ay önce Şikayet Et
  Ferro krom tesisi Bursa'da özel sektör tarafından kurulacak fakat biliyorsunuz enerji sarfiyatı en yüksek tesis sınıfındadır bu yüzden tercih edilmiyor çok pahalıya mal etmek satamamak anlamına gelir
  Cevapla
 • İpek bilek 2 ay önce Şikayet Et
  Ve dünyanın en büyük krom madeni bizde
  Cevapla
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  Şimdiden vatana millete hayırlı olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle