İnşaat sektörüne yabancı etkisi

Son yıllarda büyük bir artış gösteren ve gayrimenkul fiyatlarını doğrudan etkileyen yabancılara mülk satışı inşaat sektörünü doğrudan etkilemeye devam ediyor.

İnşaat sektörüne yabancı etkisi
İnşaat sektörüne yabancı etkisi
GİRİŞ 25.11.2022 17:10 GÜNCELLEME 25.11.2022 17:18
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Özellikle büyükşehirlere rağbet gösteren yabancı alıcılar bu bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarının artmasına sebep oluyor. İnşaat sektöründe maliyetlerin artması sebebiyle azalan ruhsat başvuruları da mevcut konutların artmasındaki diğer sebeplerin başında geliyor.

Yabancılara yapılan satışların fiyatlara olan etkisi hakkında açıklamalarda bulunan Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir, döviz kurlarındaki farklılıktan dolayı yabancıların Türkiye’deki mülk yatırımına olan ilgisinin arttığını ancak bu durumun satış fiyatlarının da artmasına sebep olduğunu belirtti.

Yabancılara yapılan satışların hem ülke ekonomisi hem de inşaat sektörü için oldukça önemli olduğunun altını çizen Aydemir, “Yabancılara yapılan satışlar gayrimenkul sektörü için ciddi bir potansiyeldir. Bu konuda gerek yurt içi gerekse de yurt dışı pazarlama stratejilerini sürekli dinamik tutmalıyız. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken hususların başında inşaat sektörünün de yeni projeler üreterek mevcut konut arzını arttırması geliyor. Ne yazık ki son 3 yılda inşaat ruhsatlarında ciddi bir gerileme gözlemliyoruz. Eğer konut fiyatlarının artışının önüne geçmek istiyorsak yeni projelerin üretilmesine hız vermemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu üçüncü çeyreğe ilişkin Yapı İzin İstatistiklerini açıkladı. Verilere göre, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı (inşaat izni) verilen yapıların bina sayısı yüzde 8, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 18
 • Bursali 2 ay önce Şikayet Et
  Bu ev artış muhabbeti bu seçimde bir iki puan aşağı çekecek oyları mutahitler para kazanıp ülkeye döviz girsin diye kendi halkımızı duman ediyorsunuz yazık demir dunyada en düşük seviyesinde bizde on kat arttı çimento aynı ülkede arsa gani ama yapmaya adam yok belediyeler yapsın diycem ama onlar mutahitlerden daha gaddarlar yollar heryer paralı park yeri oldu yakında kaldırımda yürümeyi paralı hale getirirlerse sasirmam
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  ALLAH cc aşkı için ülke topragını karış karış satıyoruz niye arkadaş niye yarın başımıza bunları bela edicez
  Cevapla
 • fenerli 2 ay önce Şikayet Et
  Önüne gelen yabancı mülk alamamalı, yabancıya katmerli fiyattan satacağım diye kendi vatandaşını kazıklamaya kalkan müteahhitlerin beyan ettikleri satış rakamları incelenmeli, tüm müteahhitler acilen incelemeye alınmalı.. Türkiyede gerçek enflasyon namussuz işadamı ve esnaf enflasyonudur... Nokta... Hemde 3 tane nokta...!
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Madem yabancılar fiyatı yükseltiyor mutahitlerde onlardan kazanıyorsa niye ruhsatlar azalıyor inşaat yapımında geriye gidiliyor? Herşeyde günah keçisi aramaktansa enazından son bir yılın maliyet artışına bakmakta fayda var
  Cevapla
 • Demedi demeyin 2 ay önce Şikayet Et
  Kendi insanimizi yabancilara ezdirmeye ne kadar merakliyiz. Biz kirayi nasil oderiz diye dusunuyoruz, elin yabancisi ulkemizde ev icinden ev begeniyor. Vay be yazik ki ne yazik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle