Eskiyen ATM'lerin yuttuğu paralar şikayetleri artırdı

Türkiye'de faaliyette bulunan bankaların eskiyen ve arızalı bankamatikleri (ATM) nedeniyle her yıl milyonlarca lirayı bulan meblağın alıkonulması ve bu paraların iadelerinin haftalarca sürmesi vatandaşları mağdur ediyor.

Eskiyen ATM'lerin yuttuğu paralar şikayetleri artırdı
Eskiyen ATM'lerin yuttuğu paralar şikayetleri artırdı
GİRİŞ 25.11.2022 14:29 GÜNCELLEME 25.11.2022 14:33
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, Türkiye'de faaliyette olan bankaların ATM'lerini kullanarak para yatırmak isteyen vatandaşların eskiyen ya da arızalı cihazlar nedeniyle paralarının alıkonulduğunu bildirdi.

Türkiye'de 50 civarında bankanın faaliyet yürüttüğü ve milyonlarca bankamatik kullanıcısı olduğu dikkate alındığında ATM'lerin yol açtığı sorunlar nedeniyle belirli sürelerle alıkonulan meblağın milyonları bulduğunu ileri süren Koçal, "Arızalı ATM'lerin vatandaşların paralarını alıkoyduğu, hesaplarına geçmediği ve alıkonulan paraların iadesinin de haftalar sürdüğü konusunda yoğun şikayetler alıyoruz." dedi.

AYIPLI HİZMETİ TELAFİ ETMEK BANKANIN GÖREVİ

Koçal, bu durumu "bankaların ayıplı hizmeti" olarak nitelendirerek, eskiyen ATM cihazlarının yenilenmesinin, arızalarının giderilmesinin, ayıplı hizmeti telafi etmenin bankaların görevi olduğuna işaret etti.

Bankamatik arızaları nedeniyle alıkonulan paraların iadelerinin de ayrı bir sorun olduğunu belirten Koçal, şunları kaydetti:

"Bu konuda da tüketici hakem heyetleri ve mahkemelerine, internetteki şikayet sitelerine ayrıca başvurular yapıldığını biliyoruz. Banka müşterilerinin, tüketicilerin ciddi mağduriyetleri var. Birincisi, tüketici hiçbir hatası yokken parasını kaptırıyor. Cihazın alıkoyduğu para hesabına geçmiyor. Acil ödemelerini yapamıyor. Yapılacak ödemeler kredi kartı, ek hesap, fatura ödemeleri ise bunların ödemesi yapılamadığı için gecikme cezalarıyla tüketici yüz yüze geliyor. Bankamatiklerin alıkoyduğu paralar tüketiciye en kısa sürede iade edilmelidir. Ayrıca bankalar, ATM'lerin alıkoyduğu paraların geciken iade sürelerine göre vatandaşa gecikme bedeli ödemekle, tüketicilerin maddi ve manevi zararlarını karşılamakla, ayıplı hizmeti telafi etmekle yükümlüdür. Tüketici mahkemeleri ve hakem heyetlerinin bu yöndeki kararları emsal alınmalıdır. Tüketicilerin lehine bu yönde yargı kararları mevcuttur. Bankacılıkla ilgili üst kuruluşların da müşterilerin bu tür mağduriyetlerinin giderilmesi, alıkonulan paraların iade süreleri, alıkonulan paraların iadesinde gecikme halinde bankalara nasıl yaptırım uygulanacağı konusunda hükümler ortaya koyması gerekmektedir."

Koçak, bankalara, ATM'leri teknolojik gelişmelere uygun olanlarıyla sık sık değiştirmesi ve arızaların ivedilikle giderilmesi için hızlı mobil ekipler oluşturması tavsiyesinde bulundu.

KAYNAK: AA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 8
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Finansbak bu konuda lider.
  Cevapla
 • yılmaz 1 hafta önce Şikayet Et
  Bir atm den çekilen paralar yeni ve 200 tl lik ise diğer banka atm si tanımlanamayan para diye almıyor. Parayı alıp buruşturup eski gibi yapmaya çalışıyoruz 2-3 denemede belki alıyor veya hiç almıyor şubeye girip yatırmak zorunda kalıyoruz. Ayrıca parayı yıpratmış oluyoruz. Bu işi kaç kez şikayet ettik şubeye bir şey yapmıyorlar. atm lerin bu konuyu çözmesi lazım.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  En sevmediğim Banka Garanti Bankası
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Kaptığı para kadar ilave para versinler, kattıkları süre kadar sürede faiz almamakla mükellef olsunlar, kural koyucular vatandaşın formülleri dikkate almakla mükelleftir. Aksi emanete ehil olmamak olur, bu da haramdır.
  Cevapla
 • Deli dumrul 1 hafta önce Şikayet Et
  millet kırsın atm yi alsın parasını. net. birde son zamanlarda 5 , 10 ve 20 tl lik para vermiyolar sadece 50 ve 100 lük ödeme yapılıyor yemin olsun yıksın vatandaş atmleri lan kimin parasını kime vermiyon alçak atm bankaları......
  Cevapla
 • anadolu 1 hafta önce Şikayet Et
  kırsınlar suç işlesinler işi gücü yok milletin birde o karakol senin bu adliye benim dolaş dur işin yoksa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle