İGA'ya "Yılın Altyapı Finans Anlaşması" ödülü

Dünyanın en önemli aktarma merkezleri arasında yerini alan İGA İstanbul Havalimanı, geçen yıl gerçekleştirdiği 5 milyar 852 milyon euroluk kredi refinansmanı ile 'Yılın Altyapı Finans Anlaşması' ödülünü aldı.

İGA'ya "Yılın Altyapı Finans Anlaşması" ödülü
İGA'ya "Yılın Altyapı Finans Anlaşması" ödülü
GİRİŞ 23.11.2022 16:33 GÜNCELLEME 23.11.2022 16:33

Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı ve küresel aktarma merkezi konumunda olan İstanbul Havalimanı, bu yıl içinde aldığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. Havalimanın işletmecisi İGA'dan yapılan yazılı açıklamada, 2021 yılında gerçekleştirilen 5 milyar 852 milyon Euro değerindeki kredi refinansmanının,'Bonds, Loans & Sukuk Turkey Awards 2022' ödülleri kapsamında, 'Yılın Altyapı Finans Anlaşması' ödülüne layık görüldüğü bildirildi.

"TARİHİMİZDEKİ EN BÜYÜK TUTARLI REFİNANSMANA İMZA ATTIK"

Bonds, Loans & Sukuk Turkey 2022 Konferansı kapsamında sekizincisi düzenlenen ödül töreninde  'Yılın Altyapı Finans Anlaşması' ödülünü İGA Havalimanı İşletmesi Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Bilgen'in aldığı belirtildi. Bilgen'in görüşlerine yer verilen açıklamada, geçen yıl tamamlanan refinansman işleminin, toplamda 307 işlem arasında 23 kategoride finale kalan 46 anlaşmadan biri olduğuna dikkat çekildi. 

Açıklamada ödül töreni öncesinde düzenlenen, "Covid Sonrası Bir Dünyada Kredi Piyasası Büyümesi ve LIBOR" konulu panelde konuşmacı olarak yer aldığı aktarılan Bilgen'in, şu ifadelerine yer verildi:

"Pandemi koşulları dikkate alındığında 2021 yılı içerisinde refinansmanlarının tamamlanması için gerekli adımları attık. 5 milyar 852 milyon Euro'luk refinansman işlemimiz için 2021 Mayıs ayında anlaşmaya vardık ve kredimizin vadesini iki yıl uzatarak faiz oranını da düşürdük. Bankalarla 5 milyar 852 milyon Euro'luk refinansman gerçekleştirirken, finansman maliyetlerimizi de azaltmış olduk. Bu refinansman ile tarihimizdeki en büyük tutarlı refinansmana imza attık. İGA İstanbul Havalimanı, Türkiye'nin bir özgüven ve vizyon projesi. Gerçekleştirmiş olduğumuz yatırımlar paralelinde henüz çok genç bir şirket olmamıza rağmen dünyanın en büyük, bölgemizin de en önemli küresel aktarma merkezi olduk. Yolcu sayısında Avrupa'da son üç yıldır 1'inci sırada bulunurken, Avrupa'daki havaalanları arasında pandemi sonrasındaki en hızlı toparlanmayı en sorunsuz şekilde yakalamış olduk. Yanı sıra İGA İstanbul Havalimanı, aktarma havalimanları arasında sorunsuz olarak operasyonlarına devam eden tek havalimanı. Kuruluşumuzdan bu yana gösterdiğimiz performans, yerli ve yabancı finans şirketlerinin ilgisine mazhar olurken, operasyonel sonuçlarımızın yanında insan odaklılığımız ve sürdürülebilirlik yaklaşımımız da önümüzdeki dönem için İGA'ya duyulan güveni de tescillenmiş oldu. Tüm bunların sonucunda bu anlamlı ödüle ulaştığımızı söyleyebilirim. Bugün diyebiliyoruz ki aldığımız bu ödül, İGA'ya olduğu kadar, Türkiye ekonomisine duyulan güvenin de bir göstergesi. Bonds, Loans & Sukuk tarafından refinansman işlemimizin 'Yılın Altyapı Finans Anlaşması' ödülüne layık görülmesi hepimizi gururlandırdı. Projemiz için çalışan tüm ekip arkadaşlarıma, danışmanlarımıza ve kreditörlerimize çok teşekkür ediyorum."

PROJENİN FİNANSMANI HAKKINDA

İGA Havalimanları İşletmesi A.Ş., 2015 yılında Ziraat Bankası baş aranjörlüğünde Halkbank, VakıfBank, DenizBank, QNB Finansbank ve Garanti BBVA ile 16 yıl vadeli 4,5 milyar Euro kredi anlaşması imzalamıştı.

KAYNAK: DHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.