Gerhard Schröder: Krizdeyiz, çare Türkiye'de

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa'nın derin bir enerji krizinde olduğunu ve bu sıkıntıyı ancak Türkiye'nin çözebileceğini belirtti.

GİRİŞ 22.11.2022 17:36 GÜNCELLEME 22.11.2022 17:51
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

12. Türkiye Enerji Zirvesi'nde konuşan Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa'nın içine düştüğü ekonomik kriz konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Gerhard Schröd, Avrupa'nın derin bir enerji krizinde olduğunu ve bu sıkıntıyı ancak Türkiye'nin çözebileceğini belirtti.

Zirvede konuşan Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın dünya enerji fiyatlarında olumsuz etkilerine dikkat çekerek, Türkiye'nin tahıl koridorunda olduğu gibi savaşın bitirilmesine ilişkin müzakerelerde de etkin rol alabileceğini söyledi.

Schröder, "Tahıl ihracatında yaşanan sıkıntılar ve dünyadaki en yoksul sayılabilecek segmentlerde yaşanabilecek sıkıntıları önem arz etmekte. Türkiye ve özellikle de Başkan Recep Tayyip Erdoğan, uzun yıllardır bu konuda elinden gelenin en iyisi yapmakta. Bu çabalar da uluslararası arenada takdir edilmekte. Özellikle Türkiye ve Cumhurbaşkanı bu anlamda çok büyük bir rol oynadı. Her iki tarafın da güvenini kazanarak özellikle de uluslararası diplomasinin de güvenini ve takdirini kazandı. Gıda sorunu ile ilgili yapılan bu çalışmanın müzakereleri başlatma, savaşı sonlandırma noktasında çok iyi bir örnek olacağını düşünüyorum" dedi.

AVRUPA ENERJİ KRİZİNDE

Gerhard Schröder, sözlerine şöyle devam etti:

"Sizlere memleketimden bir örnek vermem gerekirse şu anda bu yaz gazın spot piyasalardaki fiyatı megavat başına 200 avroyu geçti. Toptan pazarına baktığınız zaman da krizden önce çok uzun bir süre 20-30 avro arasındayken çok ciddi artışlar oldu. Almanya ve Avrupa'da birçok firma, bu tarz muazzam fiyat artışları ile karşı karşıya kaldı. Bunun yanı sıra evlerde de aynı şekilde kilovatsaat başına 5 cent ya da 6 centten ziyade artık 20 cent'lere kadar çıkan bir rakam görmekteyiz" diye konuştu.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYACAK

"Türkiye hiç şüphe yok ki Avrupa gaz tedarikinin çeşitlendirilmesi noktasında vazgeçilmez bir rol oynamakta. Doğalgazın Avrupa'ya Azerbaycan üzerinden getirilmesi noktasında da çok büyük bir ölçekte Trans Adriyatik Boru Hattı üzerinden getirilmesi noktasında da 2020'den beri bir çalışma var. Dolayısıyla da bu anlamda gerekli olan boru hattı kapasitesinin arttırılması Türkiye'nin de bir enerji merkezi olarak rolünü güçlendirme noktasında çok önemli olacaktır" diye konuştu.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 63
 • Alpagu 1453 2 ay önce Şikayet Et
  7'si bir parti olan zillet ittifakı ve zavallı avaneleri çatlasada patlasada REİS DÜNYA LİDERİ nokta
  Cevapla
 • gürsel 2 ay önce Şikayet Et
  uymayin amarikanin ambargosuna bak ozaman kirizolurmu
  Cevapla
 • Turgay Zonguldaklı 2 ay önce Şikayet Et
  Eee Napolyon boşuna dememiş dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu diye Türkiye zaten birçok konuda dünyanın merkezi ve bu yüzden önünü kesmeye çalışıyorlar ve çalışacaklar.
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Bu konuşmalar Avrupa'da yapılan toplantılarda söylendiğinde değerli. Türkiye'de yapılan, Türk haber ajansına yapılan açıklamalar genelde bu tonda oluyor
  Cevapla
 • Osman 2 ay önce Şikayet Et
  La dur kamal kalpten gidecek Öyle ulu orta söylenir mi Çare türkiye diye Sen almansın ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle