İstanbul'da iç göç başladı! Öğrenci, emekli ve asgari ücretli için İstanbul’da 2 ilçe kaldı!

Emekli, öğrenci ve asgari ücretli için artık İstanbul’un merkezi bölgelerinde ev kiralayabilmek giderek zorlaşıyor. Tapusor.com’un hazırladığı rapora göre, bu üç grup kentte ancak Arnavutköy ve Çatalca’da ev kiralayabiliyor.

GİRİŞ 22.11.2022 10:13 GÜNCELLEME 22.11.2022 10:19
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Artan enflasyon ve ev fiyatları özellikle “asgari ücretli, emekli ve öğrencilerin” İstanbul’da barınma oranlarını düşürüyor. Gayrimenkul teknoloji platformu Tapusor.com’un 3 grubun İstanbul’un ilçelerinde bütçelerine uygun kiralık ev bulma ihtimalini hesapladığı rapora göre, 3 öğrencinin KYK burslarıyla İstanbul’da kiralık daire bulma oranı yüzde 6. Emekliler için bu oran İstanbul’da yüzde 13 olurken, asgari ücretlinin ev bulma oranı da yüzde 33’ün altında tespit edildi.

Söz konusu grupların tüm gelirlerini kiraya harcamaları baz alınarak hazırlanan rapor, İstanbul’un 39 ilçesinde gayrimenkul pazarına arz edilen 500 binden fazla emsal üzerinden hazırlandı.

İncelemelere göre emekli, asgari ücretli ve öğrencilerin İstanbul’da kiralık daire bulma ihtimalinin en yüksek olduğu ilçeler Arnavutköy ve Çatalca oldu.

TRAFİĞİ ZORLAYACAK GÖÇ HAREKETLİLİĞİ

Yükselen kiralar nedeniyle, dar gelir gruplarının zorunlu olarak şehrin çeperlerine gittiği belirtilirken, merkezlerde işi olanların trafiği zorlayacak göç hareketliliği oluşturduğu da dikkat çeken ifade olarak yer aldı. Tapusor.com’un en düşük emekli aylığı üzerinden İstanbul’da ilçe bazlı yaptığı incelemede, emeklilerin Beşiktaş’ta kiralık ev bulma oranı yüzde 3 iken, Kadıköy, Bakırköy, Adalar ilçelerinde bu oran yüzde 4, Sarıyer’de yüzde 5 ve Şişli’de yüzde 6’ya kadar düşüyor. Emeklilerin bütçesine en uygun ilçeler ise yüzde 55’le Arnavutköy, yüzde 54’le Çatalca, yüzde 53’le Silivri’de ve yüzde 47 ile Sultanbeyli oldu.

Emekli aylığıyla Türkiye genelinde ev kiralayabilecek iller arasında Tunceli, Hakkari, Bingöl, Kars ve Muş öne çıkarken, bu oran İstanbul’da yüzde 13’ü Antalya’da yüzde 18’i ve Muğla’da yüzde 21’i buluyor.

“KENTTE 3 EVDEN 2’Sİ ASGARİ ÜCRETİN ÜSTÜNDE”

Gayrimenkul pazarı asgari ücret üzerinden analiz edildiğinde ise İstanbul’da beyan edilen kiralık daire arzlarının yüzde 33’ü asgari ücretin altında olduğu tespit edildi. Bir asgari ücretli maaşının tamamını kira giderine ayırması halinde Beşiktaş’ta kiralık ev bulma oranı yüzde 9, Sarıyer’de yüzde 12, Kadıköy ve Bakırköy’de ise yüzde 15 oranında. Bu oran Çatalca’da yüzde 89, Arnavutköy ve Silivri ilçelerinde yüzde 87’ye kadar yükseliyor. İstanbul genelinde ev bulma oranları zorlaşırken, Beşiktaş’ın Dikilitaş mahallesinde asgari ücretin altında binde 21 gayrimenkul arzı bulunurken, bu rakam Türkali mahallesinde binde 17, Gayrettepe’de binde 8, Mecidiye ve Muradiye mahallelerinde binde 4’e düştü. Türkiye genelinde ise asgari ücretin tamamı ile kiralık daire bulunabilecek illerin başında Siirt, Bingöl, Ağrı, Muş ve Kars geliyor. Antalya’da gayrimenkul piyasasına arz edilen kiralık dairelerin yüzde 37’si asgari ücretle karşılanabiliyorken bu rakam İstanbul’da yüzde 38 ve Muğla’da yüzde 43 oranına yükseliyor.

ÖĞRENCİLERİN İSTANBUL’DA İŞİ ZOR

Tapusor.com’un verilerine göre İstanbul’da yaşayan öğrenciler için barınma sorunu çok daha ciddi bir biçimde kendisini gösteriyor. Yurt bulamayarak arkadaşlarıyla birlikte ev kiralamak isteyen 3 öğrenci aldıkları KYK burslarının tamamını kira gideri olarak harcadığı takdirde İstanbul genelinde bütçelerine uygun kiralık daire bulma oranı sadece yüzde 6 olarak hesaplanıyor. Bu oran Çatalca’da yüzde 40, Arnavutköy’de yüzde 36, Sultanbeyli’nde yüzde 32’ye çıkarken Beşiktaş – Bakırköy ve Sarıyer’de yüzde 2’ye düşüyor. Kadıköy – Beylikdüzü – Başakşehir’de yüzde 3’e, Şişli’de yüzde 4’e ve Zeytinburnu – Beyoğlu’nda yüzde 6’ya geriliyor. Türkiye geneline bakıldığında 3 öğrenci tüm KYK bursunu kiraya ayırdığı takdirde Hakkâri ve Tunceli’de barınma ihtiyaçlarını karşılayabiliyorken bu oran İstanbul’da yüzde 7, Antalya’da yüzde 11 ve Muğla’da yüzde 23 olarak değerlendirilmekte.

KAMU MİSAFİRHANELERİ BARINAK HALİNE GELEBİLİR

Raporda konuta talep artarken, erişebilirliğin azaldığı mevcut durumda, konuta erişebilirlik sağlanamadığı taktirde, kamu misafirhanelerinin barınak olarak kaçınılmaz hale geleceği de belirtildi. Ayrıca dengenin bozulmasına bağlı olarak düşük gelir gurubu dışlanması halinde parası olanın da hizmet alamaz hale geleceği kaydedildi.

KAYNAK: EKONOMİM
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 36
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  peki sebeb ne-mülteciler tabiki-semtim İst....İkitelli de bütün ucuz konutları tutmuşlar,çoğu 5-6 kişilik erkek gruplar halinde,aile olanlarında 7 den 70 bütün aile fertleri çalıştığından(yaşlılar dileniyor,çocuklar su ve mendil satıyor)onlara 5-10 bin gibi kira bedeli koymuyor,ve bunun için ev sahipleri parayı veren mültecileri tercih ediyor.
  Cevapla
 • Çaldıran....1514 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan arkadaş ; bi doymadınız gitti be ya !!
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu haber bile emeklilerin yasaminin giderek dustugunu gosterir bir bakin önceki yillara simdi ne oldü
  Cevapla
 • isimsiz kahraman 1 yıl önce Şikayet Et
  Eskiden ev sahipleri kiracı bulmak için bin bir takla atarken şimdi ise Suriyeliler sayesinde kiracı bolluğu yaşıyorlar.kira veev fiyatları vicdansızca gittikçe yükseliyor...
  Cevapla
 • heykel-osfer Planet 1 yıl önce Şikayet Et
  Kambersiz düğün olmaz cahapekaka'ya oy vermeye devam edin EKREM İMAMOĞLU İLE HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLUYOR, Çok Güzel :)) :))) sözüm sözdür cahapekaka sözü :)) F-istan-bul'da ulaşım mazot benzin soğan patates ekmek peynir Her şeyiniz bedava olacak, Ekrem İmamoğluna güvenin :)) tatile gitsem mi ? huhaahaaaa :))
  Cevapla
 • Ferit 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ne böyle tam bir saçma yorum.aynı yorumu boş kağıda tekrar yaz desem yazamayacak birisin kesin.uyu sen pış pış eee
  Cevapla
 • İbrahim tabanca 1 yıl önce Şikayet Et
  Görende Cumhurbaşkanı imamoğlu zannedecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle