Dudak uçuklatan rakam: Savaş onlara yaradı, 200 milyar dolar kar!

İngiliz Financial Times gazetesinin haberi, petrol şirketlerinin Ukrayna Savaşı’nın etkisiyle elde ettiği rekor karları bir kez daha ortaya koydu. Habere göre, petrol şirketleri 200 milyar doların üzerinde kar elde etti.

Dudak uçuklatan rakam: Savaş onlara yaradı, 200 milyar dolar kar!
Dudak uçuklatan rakam: Savaş onlara yaradı, 200 milyar dolar kar!
GİRİŞ 07.11.2022 07:41 GÜNCELLEME 07.11.2022 07:44
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Ukrayna Savaşı'ndan en karlı petrol şirketleri çıktı. ABD'li petrol şirketlerinin, savaşın başlangıcı 24 Şubat'tan bu yana 200 milyar dolar kar ettiği ortaya çıktı. Haberi, İngiliz gazetesi Financial Times aktardı.

AŞIRI KAZANÇ VERGİSİ GÜNDEMDE

S&P’nin verilere göre, petrol endüstrisi, yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde en karlı 6 ayını yaşadı. Sektörün bu denli kazanç elde etmesi, beraberinde eleştirileri de getirdi. Siyasetçi ve ekonomistler, aşırı kazanç vergisi uygulanmasını tartışmaya başladı.

Avrupa Birliği, vergi koyarak aşırı kazançlardan yüzde 33'lük dayanışma katkısı almayı kararlaştırdı. İngiltere de yüzde 25’lik benzer bir vergi almaya başladı.

ABD Başkanı Joe Biden da aşırı kazanç vergisini gündeme getirdi. Petrol şirketlerine fiyatları düşürme çağrısında bulundu. Biden, petrol endüstrisini savaş fırsatçılığıyla suçladı. Çünkü ABD'li petrol devi Exxon, yılın 3. çeyreğinde 20 milyar dolara yakın kar açıkladı.

Financial Times'ın haberine göre, sektöre yöneltilen eleştirilen en başında, karların yatırım için kullanılmaması geliyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 22
 • Kürşat 4 ay önce Şikayet Et
  Kendi Petrolümüzü istiyoz o kadar!
  Cevapla
 • Faruk 4 ay önce Şikayet Et
  Parayı petrol şirketleri kazandı , vergiyi siyonist abd aldı . Acıyı Ukrayna yaşadı, finans krizini TÜRKİYE ve avrupa yaşadı. Demek ki neymiş YERLİ ve MİLLİ olmak ne kadar önemliymiş. Bırakalım zevki sefayı
  Cevapla
 • Ist 4 ay önce Şikayet Et
  Mazot 27 dört katı zam geldi olan mazota depoya yetısemıyoruz yok diye birşey yok olanı kısotlıyorlar daha çok kazanıyorlar
  Cevapla
 • Arkadaşlar 4 ay önce Şikayet Et
  Zaten adamların niyeti nekadar ölü kaos okadar para kim için bir gurup elit için Allah bunların tuzaklarını başlarına geçirsin inşaallah bunların elimdeki imkanları alıp müslümanlara versin inşaallah amin
  Cevapla
 • garip 4 ay önce Şikayet Et
  Allah yedirmesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle