Erdoğan onayladı: Gıda fiyatlarını etkileyecek karar

2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan perakende ve toptancı hallerine getirilen yeniliklerin gıda sektöründeki fiyatları tüketici lehine pozitif etkilemesi bekleniyor.

Erdoğan onayladı: Gıda fiyatlarını etkileyecek karar
Erdoğan onayladı: Gıda fiyatlarını etkileyecek karar
GİRİŞ 26.10.2022 17:24 GÜNCELLEME 26.10.2022 17:25
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'ndan perakende işletmelerin işlemlerine tek kapı imkanı geliyor ve ayrıca toptancı halleri modernize ediliyor.

AÇILIŞ VE KAPANIŞ TEK ADRESTEN OLACAK​

Perakende işletmelerin açılış ve faaliyeti ile kapanışında gerekli başvuru ve diğer işlemlerin tek merkeze yapılmasını ve bu merkezden sonuçlandırılmasını sağlayacak Perakende Bilgi Sistemi'nin (PERBİS) yazılımı hazırlandı.

GIDANIN ETKİSİ GİTTİKÇE ARTIYOR

2021 yılında Türkiye'de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) yüzde 11,4 büyürken toptan ve perakende ticaret yüzde 20,5 büyüme gösterdi. Bu dönemde, toptan ve perakende ticaretin GSYH içindeki payı yüzde 13,7 oldu.

Bu yılın ocak-ağustos döneminde toptan ve perakende ticaret hizmetlerinde kurulan ve kapanan gerçek kişi ticari işletmelerinin toplam içindeki payı sırasıyla yüzde 39,6 ve yüzde 43,8 olarak kayıtlara geçti.

KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK​

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Sebze ve Meyve Ticareti ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da değişiklik yapılmasına yönelik çalışmalara da devam ediliyor.

e-Ticarette ürün güvenliği denetimlerinin yapılabilmesi amacıyla Uzaktan İletişim Araçları Yoluyla Piyasaya Arz Edilen Ürünlerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği'nin hazırlık çalışmaları yürütülüyor.

BAĞIMSIZ DENETİM KURULU KURULACAK

Farklı idareler üzerinden işleyen yapının toplulaştırılması, uygulama yeknesaklığının sağlanması ve mükerrerliklerin engellenmesi amacıyla bağımsız bir Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumunun kurulmasını öngören mevzuat çalışmaları da devam ediyor.

TOPTANCI HALLERİ MODERNİZE EDİLECEK

Programa göre, kalite odaklı, yenilikçi yaklaşım ve uygulamalarla Türkiye'nin, ticaretin kolay ve güvenli yapıldığı, tüketici haklarının gözetildiği ve korunduğu önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirilmesi temel amaç olarak belirlendi.

Bu kapsamda, toptan ticareti geliştirmeyi teminen toptancı hallerinin ve benzeri yapıların modernizasyonunu sağlamak üzere mevzuat çalışmaları tamamlanacak.

Bilinçli tüketimi yaygınlaştırıcı tanıtım ve farkındalık faaliyetleri yürütülecek.

AA'nın haberine göre, Tüketicilere yönelik Hizmet Memnuniyet Endeksi oluşturulacak. Belirlenecek üniversite ve araştırma kuruluşları tarafından Türkiye genelinde her yıl yapılacak araştırmayla Memnuniyet Endeksi oluşturulacak.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 14
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  hal yasası çıkmalı
  Cevapla
 • Mecnun 1 yıl önce Şikayet Et
  Ürünlerin üzerinde Fiat etiketleri olsun gramajlar sabit olsun Almanya'daki gibi her ürünün gramaj ve kg Fiat ları yazsın yazmayana ceza olsun
  Cevapla
 • Sabahattin 1 yıl önce Şikayet Et
  reis acilen evlere ve kiralara müdahale adilsin acil yoksa millet berisan olur 1 yıl sonra herkes patlak verecek
  Cevapla
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  Market sahipleri çok gaddar merhamesiz vijdansız ve zalimdirler, yedikleri cezaları milletin sırtından kazandılar.
  Cevapla
 • Halil 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşeye sürekli zam geliyor, devletimiz artık müdahele etsin bu böyle nereye gidiyor. Bu kadar olmaz bu fırsatçılık resmen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle