Hollanda Almanya ve ABD ısrarla istiyor: Elazığ'da üretiliyor

Elazığ’da üzüm ve cevizle hazırlanan coğrafi işaret tescilli orcik yapımına başlandı. Yöreye özgü lezzeti ile yurt içinde 81 ile gönderilen orcik, Almanya, Hollanda ve Amerika’dan da alıcı buluyor.

Hollanda Almanya ve ABD ısrarla istiyor: Elazığ'da üretiliyor
Hollanda Almanya ve ABD ısrarla istiyor: Elazığ'da üretiliyor
GİRİŞ 19.10.2022 14:14 GÜNCELLEME 19.10.2022 14:17
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Elazığ'da ceviz ve üzüm hasadının ardından köylerde coğrafi işaret tescili orcik yapımına başlandı. Köylülerin önemli bir geçim kaynağı haline gelen orcik için önce cevizler toplanıp kırılıyor.

Ardından bağlardaki üzümler toplanarak sıkıldıktan sonra Harput bölgesinde bulunan beyaz toprakla mayalandırılıyor ve daha sonra şıra haline getirilip kazanda kaynatılıyor. Cevizler tek tek ipe dizilerek kazanda kaynatılan üzüm şırasına 3-4 defa batırılarak hazır hale getiriliyor.

Değirmenönü köyünde yaşayan Servet ve Gönül Çakmak çifti de yaklaşık 10 yıldır orcik üreterek satıyor. Bir ay sürecek olan sezonda 3 ton ürün elde etmeyi planladıklarını ifade eden Çakmak çiftçi, ürünlerinin Türkiye’nin 81 ili başta olmak üzere yurt dışından Almanya, Hollanda ve Amerika’ya kadar alıcı bulduğunu kaydetti.

3 TON ORCİK YAPILIYOR 

Orcik yapımını aşama aşama anlatan Servet Çakmak, ''Orcik, eylül ayının sonunda başlar, kasımın sonuna kadar devam eder. Bu birkaç ay içerisinde çok yoğun bir sezon geçiriyoruz. Bir gün orcik yapıyoruz, bir gün yapmıyoruz. Biz bir sezonda yaklaşık 3 ton orcik yapıyoruz. İlk önce üzümü toplarız ve sonrasında üzümleri sıkıyoruz. Oluşan şıranın içerisine özel bir toprak koyuyoruz, ondan şırayı sıktıktan sonra kaynatıyoruz. Toprağı dipte kalır, şırası ise üste çıkar. Yaklaşık 6 saat böyle kalır. İyice dinlendikten sonra bu sefer tekrar kazana doldururuz ve şırayı iyice kaynatırız. Kaynadıktan sonra bir kısım şırayı soğumaya alırız ve daha sonra unla şırayı iyice karıştırırız. Tekrar diğer şıranın içerisine katıp iyice karıştırdıktan sonra iyice pişirip bulamaç haline getiriyoruz. Orcik batırmaya hazır hale gelir” dedi.

ALMANYA, HOLLANDA VE AMERİKA'YA GÖNDERİLİYOR 

Yurt içi ve yurt dışına orcik gönderdiklerini belirten Çakmak, ''Orcik, Elazığ’ın tescilli lezzetlerindendir. Gümüşhane’de ‘köme’ derler fakat özellikle Değirmenönü köyünün orciği tescillidir ve tadı güzeldir. Orciklerimiz, Ankara, İstanbul, Kayseri, Adana ve Diyarbakır’a gidiyor. Ayrıca Türkiye’nin çeşitli illerine kargo da yapıyoruz. Yurt dışına da orcik gönderiyoruz. Almanya, Hollanda ve Amerika’ya gönderdim'' diye konuştu.

Orcik yapımında eşine yardım eden Gönül Çakmak ise, ''Orcik yapımını 10 yıldır yapıyoruz. Bizim köyün meşhur orciğini üretiyoruz. Orcik yapımının her aşamasını eşimle beraber yapıyoruz. Bu bizim geçim kaynağımız. Eşimle beraber yapıyoruz. Aynı zamanda çocuklarımız da bize yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 11
 • RaDReS 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar kimse inkar etmesin ler ORCİK denildiği zaman sorgusuz sualsiz elazığı bilecek insanlar zaten her yönüyle le
  Cevapla
 • Yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  Antepli kardeş sizin yemeklerinizin çoğu hatta yarıdan fazlası suriyeden çalıntı Harputun 531 çeşit lezzeti var
  Cevapla
 • Hakikat 1 yıl önce Şikayet Et
  Gurme misin sen
  Cevapla
 • Hakikat 1 yıl önce Şikayet Et
  He aynen bi kiliste var zaten
  Cevapla
 • Osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu bizim Kilis'te sucuk olarak bilinir nere Elazığın bizim Güneydoğu'ya ait bir yiyecek gelsinler birde bizim yöreden istesinler baksınlar bakalım birde ada bak Orçik.
  Cevapla
 • RaDReS 1 yıl önce Şikayet Et
  Elazığ orcigini yemeden yorum yapmayın bence tescilli ürünümüz dür çünkü orcik her yerde vardır illaki ama Elazığ'a has bir tat ve lezzet
  Cevapla
 • Saim 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen önce Elazığın orciğini ye sonra yorum yap sizin sucuk dediğğniz oekmezden yapılır bilmeden yorum yapma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle