Avrupa'da iflas dalgası: Bir günde onlarca şirket battı

Bild'in eski yayın yönetmeni Reichelt yüzde 10 olarak açıklanan enflasyonun gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Alım gücünün yüzde 40 düştüğünü, gıda enflasyonunun yüzde 65 olduğunu ve iflas dalgasının başladığını söyledi.

Avrupa'da iflas dalgası: Bir günde onlarca şirket battı
Avrupa'da iflas dalgası: Bir günde onlarca şirket battı
GİRİŞ 06.10.2022 12:46 GÜNCELLEME 06.10.2022 13:36
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Avrupa'da Almanya başta olmak üzere birçok ülkede enflasyonun tarihin rekor seviyelerine çıkması ekonomideki sarsıntıyı her geçen gün daha fazla gözler önüne seriyor. Küresel krize karşı önlem almakta sorunlar yaşayan batı ülkelerinde iflas dalgası uyarıları yapılmaya devam ediyor.

Bild'in eski genel yayın yönetmeni Julian Reichelt, Almanya'da yüzde 10 olarak açıklanan enflasyon oranının doğru olmadığını öne sürerek isyan etti. Bir internet sitesi kuran Reichelt, "Ülkede alım gücü yüzde 40 azaldı" dedi.

BİR GÜNDE 96 BİR HAFTADA 189 ŞİRKET BATTI

"Pleiteticker" isimli bir site kuran Reichelt, her gün Almanya'da iflas eden şirketlerin çetelesini tutmaya başladı. Buna göre Almanya'da son bir hafta içinde 189, sadece dün ise 96 şirket iflasını bildirdi. Sitenin verdiği rakamlara göre bir yıl içindeki iflas sayısı ise 15 bini geçti.

Alman ekonomisinin günden güne eridiğine dikkat çeken bir habere yer veren sitede, "Patlayan enerji maliyetleri her gün birçok şirketin iflas bildirmesine neden oluyor. Geçimini sağlayamayan insanların sayısı giderek artıyor. Sitemiz, Ekonomi Bakanı Robert Habeck'in görmek istemediği krizi gözler önüne seriyor. Ülkede iflas dalgası çoktan başladı" denildi. Site, gerçek enflasyonun çok farklı olduğuna dikkat çekti.

Sitede hükümetin dikkate aldığı kalemler yerine insanları gerçekten etkileyen faktörleri baz aldığı bir enflasyon hesabı yapıldı. Bu hesaba göre en önemli temel gıda ürünlerinin hesaplamadaki ağırlığı yüzde 40, kiralar ise yüzde 35 olarak dikkate alındı.Doğalgaz yüzde 12.5 ve elektrik de yine yüzde 12.5 olarak hesaplandı. Enflasyon bu dört ana kalem üzerinden hesaplandığında ise durumun ciddiyeti ortaya çıkıyor.

3.600 EURO ERİDİ

Enflasyonun bu şekilde hesaplanmasının gerçeği ortaya çıkarttığına işaret edilen sitede, "Bir ailenin ortalama geliri 3.600 euronun alım gücü geçtiğimiz yıla göre 1.419 euro azalarak 2.181 euroya geriledi" denildi.

Sitenin yaptığı hesaba göre, gıdada ortalama enflasyon yüzde 65.1 olarak gerçekleşti. Elektrik fiyatları ise ortalama yüzde 413 arttı. Hükümetin sadece yüzde 10'luk bir enflasyon hesaplamasıyla adeta dalga geçildi.

ŞEHİRLER KARARDI

Sitede Almanya'nın gerçek ekonomik durumunun hükümetin lanse ettiğinden çok daha dramatik olduğuna dikkat çekildi.

Sitede aynı zamanda tasarruf önlemleri de ele alındı. Elektrik tasarrufu yapabilmek için giderek artan sayıda şehirlerin gece ışıklandırmalarını kapattığı ve şehirlerin karanlığa gömüldüğü belirtildi. Ancak polisin bu konuda uyarıda bulunduğu ve suç olaylarının artmasından endişe edildiği bildirildi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • Ayşe 1 yıl önce Şikayet Et
  Bize gelmesinlerde nereye giderlerse onlar isyemiyordu bu taraftan gideni setler çekmişlerdi ya
  Cevapla
 • Dadas 1 yıl önce Şikayet Et
  Ohhhhhhhhhhhhhhhh
  Cevapla
 • admin 1 yıl önce Şikayet Et
  pkk terør fetøye yatirim yerine ulkesine yapsalar idi yillarca erdogan dusmanligi turkiye nere almanya nere orda halk sormadi bunlara artik sorar bunca yil erdogan dusmanligi yaptinin da ulkemize niye yatirim is yapmadiniz diye
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  bizdekileri hiç örnek alamamışlarmı faber kırtasiyede 9 ayda beş kere zam yaptı sonuncusu yüzde atmış digerleride aşagı kalmadı nasılsa denetleyen eden yok kar rekorları kırıyorlar maşallah
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  sadık ceyhan sen önce okuduğunu anla avrupada çok sıkıntılıysanda buyur gel burada sende enflasyon üzerinde maaş alıp yaşa türkiye deki problem avrupa ile kıyaslanamaz bizde aç gözlü zengin çok gereksiz yere sürekli zam yapan ve yanlarına kalıyor denetim ve müeyyide olmadığından yoksa ülke de sıkıntı olmaz
  Cevapla
 • Sadık Ceylan 1 yıl önce Şikayet Et
  Haberi iyi okumuyorsun herhalde. Haber Almanya için. Türkiye gözüne mi battı. Türkiye kadar başına taş bağlasanız iyi edersiniz. Türkiyedr Enflasyon oranın dan daha fazla zam alıyorsunuz. Almanyada hiç kimse zam almıyor. Yeterki işsiz kalmayalım diye çalışanlar bir şey diyemiyor. Buna rağmen şirketler iflas ediyor. Yılda ortalama 15.000. ŞÜKRETMEYİ UNUTTUNUZ. Dünya kavruluyor SOĞUKTAN.
  Cevapla
 • Gurbetçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet Rüyanin sonuna gelinde. Avrupa uyanacak gercegi görecek ve yine aralarinda savaş başlayacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle