Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

Dünya Bankası, Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,3'ten yüzde 4,7'ye yükseltti. Bankanın raporunda Türkiye, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri için ekonomik olarak büyüme beklenildiği açıklandı.

Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti
Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti
GİRİŞ 05.10.2022 17:56 GÜNCELLEME 06.10.2022 10:13
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Dünya Bankası, Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti. Banka dün yayımladığı raporda Türkiye ekonomisi için büyüme öngörüsünü bu yıl için yüzde 4,7'ye yükseltti. 

Haziran ayında kuruluş 2022 için yüzde 2,3 büyüme tahmini yapmıştı. 

Dünya Bankası haziranda Ukrayna, Polonya, Rusya, Türkiye ve çevrelerindeki ülkeleri kapsayan bölgede GSYH'de yüzde 2,9 daralma görüleceğini öngörmüştü ancak son rapor ile bu tahmin revize edilerek yüzde 2'ye indi.

Bu durum, bazı ülkelerde salgın hastalık döneminde devreye alınan ekonomiyi destekletyici uygulamaların yanısıra bölgedeki büyük ekonomilerden bazılarının da beklentileri aşacak şekilde dirençli olduğuna işaret etti.

DOĞU AVRUPA İÇİN RESESYON İHTİMALİ

Dünya Bankası, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde 2023'te zayıf da olsa ekonomik büyüme görüleceğini, ancak Rusya'nın Avrupa Birliği'ne (AB) enerji sevkiyatını kesmesi nedeniyle bahsi geçen ülkelerin resesyona girme ihtimali bulunduğu ifade edildi.

Dünya Bankası, Rusya ve Ukrayna savaşının etkilerini gerekçe göstererek Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde GYSH'nin 2022'de yüzde 0,2 daralmasını ve 2023'te yüzde 0,3 büyümesini beklediğini belirtti.

KAYNAK: REUTERS
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 15
 • Hamza 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu tür kuruluşların ilk açıklamaları ile gerçekleşen rakamları takip eden kuruluşlar yok mu ? Onlar da bu adamlara not versin
  Cevapla
 • emre19 1 yıl önce Şikayet Et
  Devasal alt yapi yapan bir ulke boyumesinde hazir yiyen yapmacik devletlermi buyusun. Hak ediyoruz. Cunki biz cok calisiyoruz asya, avrupa,amerka, afrika turk girisimcilerimiz gercektende canla basla calisiyor.
  Cevapla
 • Salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Marş Marş hizaya gel dünya bankası....
  Cevapla
 • Cihan 1 yıl önce Şikayet Et
  Turk ulkeleri kendi aralarinda derecelendirme kuruluslari yapsinlar.
  Cevapla
 • Ali Rıza 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimyalarını bozdu REİS Allahın izniyle DURMAK YOK YOLA DEVAM TÜRKİYE YÜZYILI OLSUN 2023
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle