SK On, 4 milyar dolara Türkiye'de yeni fabrika kuruyor

Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Lee Won-Ik ise ülkesinin Türkiye'deki yatırım projeleriyle ilgilendiklerini belirterek, 'Bu yılın başlarında Koreli şirket SK On, ortaklarıyla Ankara yakınlarında dev bir batarya fabrikası inşa etmek için 4 milyar ABD dolarının üzerinde bir projeye yatırım yapmaya karar verdi.' dedi.

SK On, 4 milyar dolara Türkiye'de yeni fabrika kuruyor
SK On, 4 milyar dolara Türkiye'de yeni fabrika kuruyor
GİRİŞ 05.10.2022 09:39 GÜNCELLEME 05.10.2022 09:41
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Güney Koreli teknoloji devi SK On'nun Türkiye'de Ankara yakınlarına dev bir batarya fabrikası kuracağı belirtildi. 4 milyar dolarlık dev yatırım hakkında konuşan Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Lee Won-Ik, "Bu yılın başlarında Koreli şirket SK On, ortaklarıyla Türkiye'de Ankara yakınlarında dev bir batarya fabrikası inşa etmek için 4 milyar ABD dolarının üzerinde bir projeye yatırım yapmaya karar verdi." dedi.

Güney Kore'nin milli günü, Ankara'da bir otelde, Güney Kore yerel kıyafeti "hanbok" defilesi ile kutlandı.

Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türk ve Güney Kore halkları arasında tarihi yüzyıllar öncesine dayanan ve Kore Savaşı ile kan kardeşliğine dönüşen yakın bağların olduğunu söyledi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NDAN İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin bu yıl 65. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, "Asya-Pasifik'teki ikinci büyük ticaret ortağımız olan Kore ile ticaret hacmimiz 8 milyar doları aştı. İş birliğimizin, halklarımızın karşılıklı menfaatleri temelinde çeşitlenerek daha ileriye taşınması yönünde ortak irade mevcuttur." dedi.

Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü, martta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Güney Kore Başbakanı'nın katılımıyla açtıklarını ve köprünün, dünyanın en uzun asma köprüsü olduğunu belirterek, "1915 Çanakkale Köprüsü dünyanın en uzun asma köprüsü olarak Güney Kore ve Türkiye iş birliğinin bir nişanesidir." dedi.

Güney Kore ile dev altyapı projelerindeki iş birliğini sürdürmeyi, üçüncü ülkelerde ortak projelere imza atarak bu alandaki potansiyelleri değerlendirmeyi arzu ettiklerini aktaran Karaismailoğlu, iki ülke arasında Kovid-19 salgını koşullarının hafiflemesiyle beraber üst düzey, teknik seviyedeki temasların artmasını dileyerek, şunları kaydetti:

"Koreli şirketlerin, coğrafi konumu itibarıyla bir ticaret, ulaştırma merkezi olma özelliği taşıyan genç ve dinamik nüfusa sahip Türkiye'nin sunduğu fırsatları değerlendirerek, ülkemizdeki yatırımlarını artırmalarının iki ülke yararına olacağını düşünmekteyiz."

Karaismailoğlu, Türkiye'nin "Yeniden Asya Girişimi" kapsamında, Güney Kore'nin önemli bir ortak olduğunu belirterek, iki ülkenin uluslararası örgütlerde yakın iş birliği içerisinde olduğunu söyledi.

"KORELİ ŞİRKET, ANKARA YAKINLARINDA 4 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE BİR PROJEYE YATIRIM YAPMAYA KARAR VERDİ"

Büyükelçi Lee de ekim ayının, ülkesi için önemli tarihleri barındırdığını ifade ederek, 2022'nin, Kore-Türkiye arasında çok anlamlı bir yıl, diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 65. yıl dönümü, stratejik ortaklığın kurulmasının ise 10. yıl dönümü olduğunu aktardı.

İki ülkenin bir zamanlar komşu olduğunu kaydeden Lee, iki ülkenin binlerce yıllık tarihi bağlara, ortak topraklara, dil köklerine ve aile geçmişine sahip olduğunu söyledi.

Lee, iki ülke arasındaki ortak tarihin en önemli anının Kore Savaşı olduğunu kaydederek, "Kore Savaşı gazileri tarafından yapılan fedakarlıklar, Kore'nin büyük ekonomik kalkınmasının ve refahının yanı sıra değerli ilişkilerimizin temelini oluşturmuştur." dedi.

Uluslararası birçok örgütte iki ülkenin yakın iş birliğinin olduğunu vurgulayan Lee, ekonomik alanda ise geçen yıl ikili ticaret hacminin 8,2 milyar ABD dolarına ulaştığını ve şu ana kadar 3,9 milyar dolar tutarında yatırımın tamamlandığını dile getirdi.

Lee, Türkiye'de her iki ülke ekonomisine de önemli katkılarda bulunan 190'dan fazla Koreli şirketin bulunduğunu belirterek, "Bu yılın başlarında Koreli şirket SK On, ortaklarıyla Ankara yakınlarında dev bir batarya fabrikası inşa etmek için 4 milyar ABD dolarının üzerinde bir projeye yatırım yapmaya karar verdi. Türkiye hükümetinin güçlü desteğiyle başka yatırım projeleriyle de ilgileniyorum." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 59
 • MİUS Kızıl Elma 1 ay önce Şikayet Et
  Elektronik ve bilgisayar donanımları fabrikalarını ülkeye çekmemiz lazım, her türlü teşvik verilmeli.
  Cevapla
 • TR54 - Sakarya 1 ay önce Şikayet Et
  Süper !!! _ Ülkemiz adına müthiş haber, Hayırlara vesile olur inşallah
  Cevapla
 • Soner 1 ay önce Şikayet Et
  Yabancı firmalar buraya gelip kelepir fabrikaları satın almaktansa ..ülkemize sıfırdan fabrika yapıp hem ülkemizin kazanmasını hem de kendilerinin kazanması daha karlı ve daha mantıklı kesinlikle teşvik edilmeli yabancı şirketler ...Ayrıca Türk ortakları Kimler merak ettim ?
  Cevapla
 • Deli dumrul 1 ay önce Şikayet Et
  bu ülkede kazara chpkk fetö ve pkk desteği ile iktidar olursa dünyayı başlarına yıkar darbe nasıl yapılır gösteriririz . yemin olsun bir daha asla chpkk bu ülkede iktidar olamayacak birlik olun. ekonomimize yapılan saldırılar planlı hepsi 2023 te Reisi devre dışı bırakmak için.Allah büyüktür tuzaklarını bozacak inşallah.Geliyor yatırımlar 29 ekimde Togg gelecek. Şubatta yerli Gaz borulara veriliyor %25 min indirim..
  Cevapla
 • Nezih 1 ay önce Şikayet Et
  Hoşgeldiniz.Umarım sıkboğaz edip kaçırmayız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle