Macron boğazlı kazak giydi! Önerileri alay konusu oldu

Fransa'da enerji tasarrufu konusunda örnek olmak için kabinenin başlattığı "kalın giyinme" trendine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil oldu. Çekya'da, eğitim gören öğrencilere derste üşümemeleri için battaniye dağıtıldı.

GİRİŞ 03.10.2022 17:56 GÜNCELLEME 03.10.2022 17:57
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Macron, Elysee Sarayı'nda siyaset, sendika, sivil toplum gibi alanlardaki temsilcileri bir araya getirmesi amacıyla yakın zamanda kurulan "Yeniden Tesis Ulusal Konseyi"nin internet sitesinin tanıtımı için kameralar karşısına geçti.

BOĞAZLI KAZAK GİYMESİ GÜNDEM OLDU

Cumhurbaşkanı Macron'un geçmişte olduğu gibi kravat gömlek yerine ceketinin altına boğazlı kazak giyerek makamında kameraya konuşması ülke basınına konu oldu.

Fransız kanalı BFMTV'ye politika editörü Bruno Jeudy, Macron'un boğazlı kazağıyla "kışın elektrik kesintisi ve fiyatların artışı endişesi karşısında hükümetin enerji tasarrufu girişimine" destek mesajı verdiği değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede kış soğukları karşısında kalorifer sıcaklıklarını artırmak yerine kalın giyinme gibi enerji tasarrufu önerileri tartışılırken Başbakan Elisabeth Borne mont, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire de boğazlı kazak giyerek "kışlık elbise giyme" girişimi başlatmıştı.

TASARRUF ÖNERİLERİ ALAY KONUSU OLDU

Muhalefet, hükümeti eleştirerek tasarruf çağrısı yerine enerji krizine çözüm bulması çağrısı yapmıştı.

Bazı muhalif isimler de yaz döneminde bakanların resmi araçlarının bir toplantı sırasında Elysee Sarayı önünde çalışır durumda olduğu görüntüleri anımsatarak, tepki göstermişti.

Bazı iktidar milletvekillerinin de Rus gazının kesilmesiyle krize dönüşen enerji sıkıntısına yönelik "kurutma makinesi yerine çamaşır askılığı, battaniye ile Meclise gelinmesi gibi tasarruf önerileri", ülkedeki siyasiler arasında alay konusu olmuştu.

FRANSA ENERJİ DARBOĞAZINDA

Fransızlar da sosyal medyada, "hükümetin enerji sıkıntısına çare bulmak yerine tasarruf edilmesine yönelik öğütleriyle gülünç duruma düştüğü" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Moskova’dan gelen enerji arzındaki kesinti ve enerji fiyatlarında dramatik artışın yanı sıra 30’dan fazla nükleer reaktörün bakımda olması, Fransa’da ciddi enerji krizine yol açtı.

Öte yandan enerji sıkıntısı yaşanan ülkede hane sıcaklıklarının maksimum 19 derecede tutulması ve buna uymayanlara yaptırım uygulanması tartışılıyor.ÇEKYA'DA BATTANİYE DAĞITILDI

24 Şubat'ta Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, dünyada enerji krizinin çıkmasına neden oldu.

Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yaptırımları sonrası, Ruslardan da vanaları kapatma hamlesi geldi.

Hal böyle olunca Avrupa'da kış aylarının nasıl geçeceğine yönelik bir telaş başladı.
Enerji tasarrufuna 'battaniyeli' çözüm

Bu kapsamda çeşitli önlemler almaya çalışan Avrupa ülkelerinde, enerji tasarrufuna dair her gün uygulamalar devreye konuyor.

Bu duruma son örnek Çekya'da meydana geldi.

Orta Avrupa ülkesi Çekya’da hava sıcaklıkları 10 dereceye kadar düştü.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Gece sorumlusu' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 97
 • akmizah 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim gurbetciler enflasyon farkını enerji tasarrufuyla kapatirsa, ulkemize daha cok yatirim yaparlar artık.
  Cevapla
 • ümit 1 yıl önce Şikayet Et
  daha yeni başlıyor sömürenlerin başlarına gelecek belalar ALLAH cc adaleti tecelli edecektir
  Cevapla
 • 1453 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu gidişle yakında ne giyeceksin bekleyip hep beraber göreceğiz
  Cevapla
 • Hasan doğru 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha durun bakalım. Bu amarika nın peşinden gittiğiniz müttetce size daha fistan da giydirecek.
  Cevapla
 • Ragıp 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye de yapsın kötümü olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle