Sterlin dibe vurmuştu! İngiltere gelir vergisi paketinde geri adım attı

İngiltere’de hükümet geçen haftalarda mali depreme yol açan ve sterlinde tarihi düşüşe neden olan vergi planında geri adım attı.

GİRİŞ 03.10.2022 13:01 GÜNCELLEME 03.10.2022 13:18
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

İngiltere'de hükümetinin ekonomiyi canlandırma amacıyla 1972'den bu yana en kapsamlı vergi indirimi paketini açıklamasıyla mali deprem yaşandı. Ülkede gelecek mali yılda uygulamaya sokulması planlanan vergi paketinin enflasyondaki yükselişi tetikleyebileceği tartışmaları ile Sterlinde tarihi düşüş yaşandı. Sterlindeki güven kaybıyla birlikte yatırımcıların dolara yönelmesiyle dolar karşısında 1,03 seviyesini görerek tarihi dip seviyeye gerilemişti.

İngiltere Maliye Bakanı Kwarteng, önceki hafta açıkladığı "mini bütçe"de yer alan gelir vergisinin yüzde 45 olan en üst diliminin kaldırılması planından beklenen geri adımı attı.

VERGİ PLANINDAN VAZGEÇTİLERİNİ DUYURDU

Kwarteng ve Truss hükümetinin bu plandan vazgeçecekleri bu sabah erken saatlerde İngiliz basını tarafından duyurulmuştu.

MALİYE BAKANI: "İSTİFA ETMEYECEĞİM"

Maliye Bakanı Kwarteng gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Truss ile birlikte yaptıkları değerlendirmenin ardından yüzde 45 oranını kaldırma planında ilerlememenin en iyi yol olduğuna karar verdiklerini söyledi. Kwarteng, istifa etmeyi düşünüp düşünmediği sorularına "asla" yanıtını verdi.

Maliye Bakanı, yüzde 45 oranının kaldırılmasından vazgeçilmesinin kendilerine ortaya koydukları büyüme paketine odaklanma imkanı vereceğini belirtirken, güçlü bir paket ortaya koymuş olduklarını da savundu.

Kwarteng, orta vadeli planlarını kasım ayı sonuna doğru ortaya koyacaklarını belirtirken bütçe öncesinde vergi indirimi olmayacağını da vurguladı.

Konuşmasında devet tahvili piyasasında yaşanların yüzde 45 vergi oranının kaldırılması ile çok ilişkili olmadığına inandığını ifade eden Kwarteng, ortaya koldukları planın daha fazla büyüme sağlayacağından emin olduklarını da belirtti.

Maliye Bakanı, hükümet olarak yeni kemer sıkma tedbirlerine odaklanmayacaklarını da ifade etti.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 12
 • Okuyorum 2 ay önce Şikayet Et
  Adamın biri etrafındakilere 'kurban' meselesini şöyle anlatıyormuş: Hazreti Musa Allah'a dua etmiş. 'Ya Rabbi, bana bir kız evlat bahşedersen onu sana kurban edeyim.' Bir zaman sonra Hazreti Musa'nın bir kızı olmuş, adını Ayşe koymuş. Çocuğun kurban edileceği zaman gelince Hazreti Musa bıçağı yavrucağın boynuna dayamış. Tam kesecekken Azrail gökten elinde bir keçiyle gelmiş… Hikâyenin tam bu noktasında dinleyenlerden biri dayanamamış ve şöyle demiş: 'Ben bunun neresini düzelteyim? Hazreti Musa değil Hazreti İbrahim, kız değil erkek, Ayşe değil İsmail, Azrail değil Cebrail, keçi değil koç.'
  Cevapla
 • Okuyorum 2 ay önce Şikayet Et
  Şu yorum yapan arkadaşlar (%90 nı) haberi okuduysa ben arab oluyum, okuyan (ların %90 nı) da anlamamış.
  Cevapla
 • Ahmed 2 ay önce Şikayet Et
  ülkelere göre vergi sistemi farklı. yüzde 45 vergi demek, kazancınızın yüzde 45'ini ödüyorsunuz anlamına gelmiyor.
  Cevapla
 • Cobra 2 ay önce Şikayet Et
  Va be bizde sadece TL nin diplerde gezdiğini sanıyorduk demek ki TL den daha değersizli varmış yüreğimize su selpti.
  Cevapla
 • Not 2 ay önce Şikayet Et
  Birşey olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle