Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Katılım Bankası' ismi 'Katılım Finans Kurumu' olabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katılım Finans Strateji Belgesi Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, "Katılım finans sisteminin hak ettiği yerin gerisinde olması araştırılmalı. Katılım bankası ismi katılım finans şeklinde değiştirilebilir" dedi.

GİRİŞ 03.10.2022 13:59 GÜNCELLEME 03.10.2022 15:36
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Ofisi'nde düzenlenen Katılım Finans Strateji Belgesi Tanıtım Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Küresel gelişmelerin ortasıyla bir süredir etkisini hissettiğimiz enflasyon meselesinin üstesinden gelerek inşallah Türkiye yüzyılını hep birlikte inşa edeceğiz" dedi.

Katılım bankalarına yönelik değişiklik yapılmasının algıyı değiştirebileceğini belirten Erdoğan "Katılım finans kuruluşlarının bankalardan farkı olmadığına ilişkin algı topluma yer etmiş durumdadır. Katılım bankası isminin katılım finans kurumu şeklinde değiştirilmesi olabilir. Sadece isim değişikliyle katılım finansla bankaları toplum nezdinde ayrıştıracaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye'nin her alanda olduğu gibi ekonomide de hedeflerini küresel ligin en üst sıralarına çıkarmak için böyle bir süreçte bu tür çalışmaların çok daha anlamlı olduğuna inanıyorum. Salgın ve savaşın tetiklediği enerji ve Emtia fiyatlarındaki artışın tetiklediği küresel ekonomik kriz tüm ekonomileri derinden etkilediği dönemden geçiyoruz. Küresel gelişmelerin ortasıyla bir süredir etkisini hissettiğimiz enflasyon meselesinin üstesinden gelerek inşallah Türkiye Yüzyılını hep birlikte inşa edeceğiz.

SON MERMİYİ EKONOMİYE SIKTILAR

Birileri 8-9 yıldır Türkiye'yi yönetilebilir olmaktan çıkarmak için kumpastan darbeye her yolu denediler. Son mermiyi de ekonomiye sıktılar. Hesap edilmeyen durum çıktı. Tuzaklara karşı verdiğimiz mücadele bizi güçlü kıldı. Türkiye yüzyılını hep birlikte inşa edeceğiz. Ekonomik kriz yeni sorunlara da yol açarak dünyayı kasıp kavurmayı sürdürüyor. Esasen finans sisteminin çarpıklıkları, çıkmazları da vardır. Temel görevi tasarrufları doğru yatırımlara yönlendirerek ekonomik büyümenin lokomotifi olması gereken finansal sistem bu görevini yerine getiremiyor. Finans sisteminin üretimi ve ticareti beslediği ekonomik düzenin yerini, diğer sektörlerin finans sektörünü desteklediği sağlıksız sistem yer almıştır.

KÜRESEL BORÇLULUK 3,5 KATINA ÇIKTI

Küresel borçluluk oranı küresel milli gelirin 3,5 katına yükselmiştir. 2008 küresel finans krizinden gerekli ders alınmadığı ve yanlış yolda yürüdüklerini görüyoruz. Bu çarpık durum finansın üretim ve yatırımlardan ayrıştırılarak dünyadaki sosyal refaha katkısının giderek azalmasına yol açmaktadır. Salgın dönemi sonrasında Dünya Bankası, IMF gibi kuruluşlarca da açıkça dile getirilmektedir. Üretim, adalet, paylaşım ve en önemlisi de insanın olmadığı ekonomik finansal yapı sürdürülebilir değildir. Tarih bunun sayısız örnekleriyle doludur.

KAMU BANKALARI YENİ SİSTEMİN İTİCİ GÜCÜ OLDU

Biz de artık sürdürülemez hale gelen mevcut finansal yapıya alternatif yeni finansal mimariye her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Hem ülkemiz ve dünyaya hayırlı bir hizmette bulunmuş olacağımızı ümit ediyoruz. Paylaşımı, üretimi ve ahlaki değerleri önceleyen alternatif finans araçlarının başında katılım finans sistemi geliyor. Türkiye ve dünyada katılım finansın yıldızı, risk paylaşımı, varlığa dayalı olması ve ahlaki vurgularıyla giderek daha çok parlamaktadır. Finansal sistemin gelişmesi, istikrarın sağlanması hususunda da ülkemiz önemli yol kat etmiştir. Finans sistemimize yönelik saldırılardan alnının akıyla çıkan kamu bankalarımız yeni sistemin itici gücü olmuştur.

Ekonomi modelimizin yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlaya dayalı büyüme stratejisinin sac ayaklarını oluştururken bu imkanlardan en geniş şekilde istifade ettik. Hayati ihtiyaçlarımızın karşılanmasında bu araçların çok faydasını gördük.

'KATILIM BANKASI' İSMİ 'KATILIM FİNANS KURUMU' OLARAK DEĞİŞTİRİLEBİLİR

Üzüntüyle belirtmek isterim ki, katılım finans finansal sistemin içinde hak ettiği potansiyelin çok gerisindedir. Hükümet olarak katılım finans sisteminin gelişmesi amacıyla çok önemli politikaları devreye aldık. Kalkınma planlarımız ve orta vadeli planlarımız başta olmak üzere tüm kamu strateji belgelerimizde katılım finansı öncelikli alanlardan belirledik. Katılım finansın finansal sistemin içinde hak ettiği yere gelmesi için üzerimize düşen sorumlulukları bundan sonra da ifa etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye gibi insanların dini hassasiyetlerinin yüksek olduğu ülkede katılım finans sisteminin potansiyelinin gerisinde kalmasının sebeplerini doğru tespit etmeli, çözüm yollarını ona göre belirlemeliyiz. Katılım finans kuruluşlarının bankalardan farkı olmadığına ilişkin algı topluma yer etmiş durumdadır. Katılım bankası isminin katılım finans kurumu şeklinde değiştirilmesi olabilir. Sadece isim değişikliyle katılım finansla bankaları toplum nezdinde ayrıştıracaktır.

KATILIM FİNANSA YÖNELİK STRATEJİ BELGESİ HAZIRLANIYOR

Önümüzdeki dönemde inşallah bu meselenin çözülmesiyle katılım banklarının hızlı büyüme sürecine gireceğine inanıyorum. Bilindiği gibi katılım finans dediğimiz yapı sosyal finansı içeriyor. Her biri ayrı değere sahip araçların finansal sistem içinde süratle gelişme, büyüme, zenginleşme potansiyeli olduğunu biliyoruz. Bu amacımızı gerçekleştirmek için strateji belgesinin hazırlıklarını başlatmıştık. 2022-2025 döneminde katılım finansa yönelik hukuki, idari, kurumsal altyapıyı oluştururken mevcut altyapıda da önemli dönüşümü gerçekleştirmektir. Belgede katılım finansın gelişmesine yönelik amaç, hedef ve eylem maddeleri bulunuyor. 27 sorumlu kurum ve kuruluş ile diğer tüm paydaşlara önemli görevler düşüyor. Katılım finansın gelişmesi için üzerimize düşen görevleri yapıyoruz. Katılım finans sisteminin tüm taraflarından bu mücadelede bize gerekli desteği vermesini bekliyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ''KATILIM FİNANS'' PAYLAŞIMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından katılım finansa ilişkin paylaşımda bulundu.

Erdoğan paylaşımında, "Bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Katılım Finans Strateji Belgesi'nin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Katılım finansın, finansal sistem içerisinde hak ettiği yere gelmesi için üzerimize düşen sorumlulukları bundan sonra da ifa etmeyi sürdüreceğiz." ifadelerine yer verdi.

 

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 85
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  İsim olarak İslam bankası en güzeli.
  Cevapla
 • Grafeni Çaktılar 2 ay önce Şikayet Et
  Banka kelimesi mana olarak İslam kültürüne ters, Katılım Finans daha uygun.
  Cevapla
 • mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  yani faize kar payı denildiği gibi isim değişince helal mi olcak tövbe tövbe şu faiz belasından RABBİM bizi bir an önce kurtarsın
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Kâr etme yöntemleri farklı.Biri faizden kâr ediyor diğeri taşınmazlar ,sanayi hisselerinden falan.
  Cevapla
 • Katılım 2 ay önce Şikayet Et
  Katılım finans sistemi piyasayı güçlendirir. Faiz ise piyasayı sömürür. Katılım finans siteminin faizle uzaktan yakından alakası yoktur.
  Cevapla
 • Faiz yok zaten 2 ay önce Şikayet Et
  Enflasyon yüzde 80 civarındayken faiz 12 ise o zaman tüm bankalar faizsiz oluyor zaten faiz demek artış demek parada artış yani faiz olması için enflasyon kaybının üstünde faiz olması lazım şu an negatif faiz ile kayıp çok fazla burada bir kazanç yok
  Cevapla
 • Kral 2 ay önce Şikayet Et
  Katılım bankası normal bankadan da daha yüksek veriyor. Örneğin normal bankada 100 bin TL 12 ay da 10 bin üzerine geliyorsa katılım 11 binden fazla istiyor. Onun için millet yonelmiyor.
  Cevapla
 • Hakki 2 ay önce Şikayet Et
  Isminin degismesin den cok iceriginin degismesi sart islamı usullere gore şeksiz ve suphesiz bir sistem olmasi gerekiyor katilim bankasi ihtiyac kiredisi veriyor bu ne simdi diger faizli bankadan farki ney sen de alma diyebilirsin ama faizli paranin dondugu bir kurumdan dikkatli bir musluman rahat calisamaz bu gibi problemlerin acilen giderilmesi lazim,dosya masrafi da ayri bir kandirmaca
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle