Borsada yukarı adıma devam

Borsa İstanbul'da BIST 50 endeksinde yer alan paylara yönelik 14-30 Eylül'de uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı bugün de devam edecek

Borsada yukarı adıma devam
Borsada yukarı adıma devam
GİRİŞ 03.10.2022 09:26 GÜNCELLEME 03.10.2022 09:26

Borsa İstanbul, BIST 50'de işlem gören paylarda açığa satışta yukarı adım kuralının bugün de uygulanacağını bildirdi.

Borsa İstanbul'dan KAP'a yollanan bildirimde şu ifadeler yer aldı:

"BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 14/09/2022 ile 30/09/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 03/10/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.
Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz