Putin, İtalya'ya gaz akışını kesti: Meloni'ye ilk darbesini indirdi

İtalyan enerji şirketi ENI, Rus enerji şirketi Gazprom'dan gaz akışının bugün itibarıyla durduğunu bildirdi.

GİRİŞ 02.10.2022 13:44 GÜNCELLEME 02.10.2022 15:23
Bu Habere 83 Yorum Yapılmış

ENI'den yapılan yazılı açıklamada, "Gazprom, bugün için talep edilen gaz miktarını temin edemeyeceğini bildirdi. Avusturya üzerinden gaz akışının mümkün olmadığını belirtti. Dolayısıyla bugün Tarvisio giriş noktası üzerinden ENI'ye Rus gazı arzı 0 olacak. ENI, gaz arzının sağlanması durumunda güncelleme geçecektir." ifadeleri kullanıldı.

GAZ AKIŞININ BAŞLAMASI İÇİN GÖRÜŞÜYORLAR

Konuyla ilgili İtalyan ANSA ajansına konuşan bir ENI yetkilisi de bugün itibarıyla Gazprom'un ENI'ye gaz akışını sağlayamadığını aktararak Avusturya'nın Slovakya üzerinden gaz temin ettiğini, buradan İtalya’ya gaz akışının yeniden başlaması için Gazprom ile temas halinde olduklarını bildirdi.

İtalyan basınında da çıkan haberlerde, halihazırda Rusya'dan İtalya'ya gaz akışının toplam gaz arzına kıyasla yüzde 10'dan az olduğu, Tarvisio'daki nakil noktasındaki kesintinin mevcut durumda büyük değişikliğe yol açmayacağı belirtildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşın ardından İtalya, gaz tedarikini çeşitlendirme arayışına girişmişti. Cezayir ve Angola gibi ülkelerle gaz alımlarını artıran İtalya, Rus gazına olan bağımlılığını temmuz itibarıyla yüzde 40'tan yüzde 25'e düşürmüştü.

'PUTİN İLK DARBESİNİ İNDİRDİ'

Daily Mail bu gelişmeyi, 'Putin, sağcı liderin Ukrayna'yı desteklemesinden birkaç gün sonra İtalya'ya gaz tedarikini tamamen keserek Giorgia Meloni'ye ilk darbesini indirdi' başlığı ile okurlarına sundu.

Seçim zaferinin ardından İtalya'nın yeni başbakanı olacak olan Giorgia Meloni, Putin'in 'tüm Avrupa kıtasının güvenliğini tehdit ettiğini' ve Ukrayna'nın dört bölgesini ilhakının 'hukuki ve siyasi değeri olmadığını' söylemişti.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde İnternet Gazeteciliği - Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na katılan Öner, halen Haber7.com'da 'Haber Şefi' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 83
 • n ayır olamaz 1 yıl önce Şikayet Et
  yunanın gazınıda biz keselim rusya vermiyor diyerek
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu gaz kesme işi hoşuma gitti. Putin ile bu işi ortaklaşa yapabiliriz, Putin keser biz yüksek fiyattan satar sonra kırışırız. Dünyada işler böyle yürüyor zaten.
  Cevapla
 • Can 1 yıl önce Şikayet Et
  Putin bu duruma uyanırsa, bizim gazı da keser . Vallahi dostluk, Reis falan dinlemez.
  Cevapla
 • Temel 61 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok normal değilmi Putin nin yaptığı çok güzel yapmış Ukrayna yı kışkırtacaksınız silah vereceksin Rusya ya karşı ondan sonrada kakıp anormal bir şey olmuş gibi ağlamaya başlayacaksın çok güzel yapmış aslında Putin ab birliğine gaz yerine laum suyu göndermeli o bile fazla ab ülkelerine abd den alsınlar pahalı gazı da akılları başlarına gelsin babaları beiden sorunu çözer böylesi bir aptallar birliğine iyilik yaramaz Putin aynen devam ederse belki akıllanırlar çok uyanıklar ya ab İNŞALLAH batar akılsız yönetimlerin den dolayı.
  Cevapla
 • Vatandas2 1 yıl önce Şikayet Et
  Mecbursunuz, bir tek kagit parcalariniz var. Yeni bir birlik kurulursa avrasya asya gibi, kagit parcanizda is yapmayacak yeni cikan birlik parasina ezilecek. Ham madde vs alnak icin suruneceksiniz, ama o günler gelir inşallah toparlanip bir birlik kurulur doguda.
  Cevapla
 • Elaziz 1 yıl önce Şikayet Et
  Dişi Mussolini sen iyisi mi Kremlin'e özel bir ziyaret gerçekleştir. Belki ülkene bir faydan dokunur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle