Pamuktan bu yıl 240 bin rekolte bekleniyor

Bereketli topraklara sahip Amik Ovası'nda hasadına başlanan pamukta bu yıl 240 bin ton rekolte hedefleniyor.

Pamuktan bu yıl 240 bin rekolte bekleniyor
Pamuktan bu yıl 240 bin rekolte bekleniyor
GİRİŞ 01.10.2022 12:07 GÜNCELLEME 01.10.2022 12:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bu yıl verimi ve kalitesi yüksek oranda artan pamuk, üreticisinin yüzünü güldürdü.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Türkiye'de pamuk üretiminin yüzde 88'inin Şanlıurfa, Diyarbakır, Aydın, Hatay, Adana ve İzmir'de gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye'de pamuk üretiminde Hatay'ın yüzde 10'luk bir paya sahip olduğunu aktaran Çolakoğlu, bu yıl iklim şartlarının elverişli gitmesinin pamuktaki verimi de artırdığını belirtti.

Çolakoğlu, pamuk üretiminin daha çok Amik Ovası'nda toprakları bulunan Kırıkhan, Hassa, Belen, Reyhanlı, Kumlu, Antakya ve Altınözü ilçelerinde yapıldığını dile getirdi.

İKLİM ŞARTLARI İLE VERİM ARTTI 

Ülkenin stratejik ürünlerinden pamuğun hasadının devam ettiğini vurgulayan Çolakoğlu, şöyle konuştu:

"İlimizdeki pamuk bu sene çok verimli. 2021'de 389 bin dekar alanda 200 bin ton bir pamuk üretimimiz vardı. Bu yıl 240 bin dekar alanda pamuk ekimi yapıldı. Buradan da beklediğimiz rekolte 240 bin ton civarındadır. Pamuğun bu sene verimi çok iyi. İklim şartlarının iyi gitmesi verimi de artırırdı. Bu da çiftçimizin yüzünü güldürüyor."

Çolakoğlu, Hatay'da pamuk hasadının yüzde 80'inin makinelerle, geri kalanının ise elle hasat edildiğini dile getirdi.

Pamuğun daha sonra il genelindeki 76 çırçır fabrikasına gönderildiğini aktaran Çolakoğlu, üreticinin pamukları daha çok iplik fabrikalarına sattığını söyledi.

Defne Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda pamuk üreticisi Sedat Duran da yaklaşık 1000 dönüme pamuk ekimi yaptığını belirtti.

Bu yıl pamuğun verimliliği ve kalitesi açısından geçen sezona göre daha iyi bir dönem geçirdiklerini anlatan Duran, şunları kaydetti:

"Geçen sene pamukta dönümüne 500-550 kilogram arasında verim alıyorduk. Bu yıl 600-650 kilogramları bulmasını bekliyoruz. Mevsimsel olarak yağmurların zamanında yağması ve hava sıcaklıklarının da iyi gitmesinden dolayı verimde yaklaşık yüzde 15 artış sağladık."

KAYNAK: AA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 2
  • Halil 1 ay önce Şikayet Et
    Biz isciyiz ve topladigimiz pamuk. 4 tl ye satiyoruz tucarlara inanmiyoruz bizim hakimizi yediklerini dusunuyoruz gercek pamuk fiyati ne kadar
    Cevapla
  • Ahmet Karadeniz 1 ay önce Şikayet Et
    Pamuk rekoltesi ni yazacağınıza bu seneki çukur birliğin urfa'daki verdiği fiyattan bahsedin hükümet şu anda çiftçiyi unutmuş herhalde pamuk fiyatı yok şu anda millet çaresiz çiftçi çaresiz hükümetin bu işe el atması lazım
    Cevapla