Bafra Ovası’nda çeltik hasadı verimli başladı

Samsun'un bereketli topraklarının bulunduğu Bafra Ovası'nda şimdi çeltik hasat zamanı. Bu yıl üreticiler verimden daha memnun.

Bafra Ovası’nda çeltik hasadı verimli başladı
Bafra Ovası’nda çeltik hasadı verimli başladı
GİRİŞ 01.10.2022 10:47 GÜNCELLEME 01.10.2022 10:47

Türkiye’nin en önemli ovalarından biri olan Samsun’un Bafra Ovası’nda 128 bin dekar alanda ekimi yapılan çeltikte hasat başladı. Ovada biçerdöver ile hasada başlayan üreticilerin yüksek randımandan memnun.

HASAT SONUNDA 90 BİN TON ÜRÜN BEKLENTİSİ VAR

Bafra Ovası'ndan 2 bin 200 üretici tarafından ekimi yapılan alandan yaklaşık 90 bin ton ürün bekleniyor.

"FİYATLARDAN VE VERİMDEN MEMNUNUZ"

Fener Mahallesi’ndeki çeltik üreticisi Serkan Kurnaz, “Bu sene geçtiğimiz senelere göre verim çok güzel. Güzel bir hasat geçiriyoruz. Fiyatlardan ve verimden memnunuz. Verim düşük olsaydı bizi biraz zorlardı.

HERKES BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE İLACINI ATTIĞI İÇİN VERİMLERİMİZ İYİ

Verimlerimiz yüksek olduğu için bu sene memnunuz. Şu anda 60 randıman Efe çeltiği 13 buçuk lira civarında seyrediyor. 68 randıman gelen arkadaşlarımız da var. Onlar daha yüksek. 15-16 lirayı buluyor. Fener Mahallesi’nde bu sene rekor randıman var. Herkes bilinçli bir şekilde ilacını attığı için verimlerimiz iyi. Verim yüz güldürücü. İnşallah fiyatlarımız da yüksek seyreder." dedi.

"ŞU AN İÇİN HER ŞEY GÜZEL SEYREDİYOR"

İHA'nın haberine göre, baba mesleği biçerdöverciliği yapan üniversite öğrencisi Emir Yaman ise, “2022 sezonuna başladık. Güzel bir hasat diliyorum. Babam 1981 yılından beri bu işi yapıyor. Ben de yanında çocukluktan beri yetiştim, ona yardım ediyorum. Hem okul hem köy işleri devam ediyor. Bir şekilde bu işin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Şu anda pirincin randımanı olsun, fiyat olsun yüz güldürüyor. Şu an için her şey güzel seyrediyor." diye konuştu.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner