Dedesinden kalma ahırı modernize edip çiftlik kurdu

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan 26 yaşındaki Taha Karan, hayvancılığa merak salması üzerine memleketine dönüp dedesinden kalma ağılı modernize etti.

Dedesinden kalma ahırı modernize edip çiftlik kurdu
Dedesinden kalma ahırı modernize edip çiftlik kurdu
GİRİŞ 01.10.2022 09:49 GÜNCELLEME 01.10.2022 09:58
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Daha önce süt sağmayı bile bilmezken satın aldığı jersey ırkı 4 süt ineğinin bakımını ve elde ettiği sütlerin satışını kendisi yapan genç çiftçi, işlerinin artırması üzerine geçen yıl 2 personele istihdam sağladı. Yeni doğan hayvanlarına ise adeta gözü gibi bakıp biberonla besleyerek gelişimlerini takip ediyor.

ANNELERDEN TEŞEKKÜR ALIYOR 

20 ineğinden günde 2 kez yapılan sağım sonrası biriktirilen ortalama 250 litre sütü sabah erkenden paketleyip kent merkezindeki müşterilerine kapı kapı dağıttıran Karan, “Kaliteli bir iş yaptığımızı özellikle çocuklara sütü sevdirdiğimizden anlıyorum. Çünkü birçok anneden ‘Çocuğum sizden sonra süte başladı. Başka süt içemiyor’ şeklinde dönüşler alıyorum” dedi.

MARKA OLMAYI HEDEFLİYORUM 

Hayvanlarının yeminin büyük bölümünü kendilerine ait arazide ürettiklerine değinen Taha Karan, “Doğrudan tüketiciye ulaştırdığımız için de avantajımız oluyor. Şu anda kendi yağımızla kavruluyoruz. Özellikle Türkiye’de marka olmayı hedefliyorum. Güven vermeyi ve daima daha iyisini yapmayı hedefliyorum” diye konuştu.

DEVLETİN SERMAYE YARDIMI YAPMASI GEREKİYOR

Gençlerin çiftçiliğe yönelmeleri için hayata geçirilen genç çiftçi projesini çok önemli bulduğunu vurgulayıp 500 bin liralık kredi başvurusunun kabul edilmesi halinde sürüsüne yeni hayvanlar katmak istediğini belirten Karan, “Türkiye’de özellikle gençleri çiftçiliğe özendirmek istiyorsak, okuryazar oldukları için hayvancılıkta daha verimli işler yapmaları istiyorsak her şeyden önce devletin sermaye yardımı yapması gerekiyor. Ciddi sermayelere ihtiyaç duyuyorsunuz” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 2
  • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
    Kredi alma be kardeşim.
    Cevapla
  • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
    Tesekkurler,yegenim iste budur.enguzel isin patronu olmak,Allah onunu acik eylesin
    Cevapla