Seferberlik sonrası arttı: Ruslar Antalya'ya akın etti

Turizmin başkenti Antalya’ya Eylül sonu itibariyle Rusya’dan 11 bin uçuşla 2,2 milyon turist geldi. Rusya’daki seferberlik sonrası, günlük ortalama gerçekleşen 80 uçuşa ise 3-4 ek sefer uçuşu ilave edildi.

Seferberlik sonrası arttı: Ruslar Antalya'ya akın etti
Seferberlik sonrası arttı: Ruslar Antalya'ya akın etti
GİRİŞ 30.09.2022 17:19 GÜNCELLEME 30.09.2022 17:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Turizmin başkenti Antalya’ya Eylül sonu itibariyle Rusya’dan 11 bin uçuşla 2,2 milyon turist geldi. Rusya’daki seferberlik sonrası, günlük ortalama gerçekleşen 80 uçuşa ise 3-4 ek sefer uçuşu ilave edildi. Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, "Rusya uçuşlarına karşı yaptırımların devam ettiği bir dünyada, seferberlikten ötürü Antalya bölgesinde kısmi atışlar görüyoruz. Son günlerde günlük 80 uçağa 3-4 sefer ilave edilmiş durumda" dedi.

Turizm başkenti Antalya, 2022 yılında turizmde rekor kırmaya hazırlanıyor. En iyi sezonu 2019’da yaşayan ve yılı yaklaşık 16 milyon turistle kapatan kente sadece Antalya Havalimanı’ndan gelen turist sayısı 10 milyonu aştı. Yılın ilk çeyreğinde başlayan Rusya-Ukrayna savaşıyla Rus ve Ukrayna turist sayısında düşüş yaşayan Antalya, diğer pazarlarda ise adeta patlama yaptı. Savaşa kadar en fazla Rus turist ağırlayan kente Avrupa pazarından adeta turist yağdı. Rakamların başında 5,2 milyon turistle Almanya yer alırken, İngiltere pazarından yüzde 150’lik bir artış yaşandı. Savaş ve seferberlik olumsuzluklarına karşın Rus turist sayısı ise bugün itibariyle 2,2 milyon olarak kayıtlara geçti.

Rusya-Ukrayna savaşı ve seferberliğe rağmen Rusya’dan gelen uçuşların devam ettiğini aktaran Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, Rusya’dan Antalya’ya günlük 80 uçuş gerçekleştiğini, seferberlik sonrası ise 3-4 ek seferlerle bu uçuşlarda bir miktar artış yaşandığını kaydetti. Varol, "Rusya uçuşlarına karşı yaptırımların devam ettiği bir dünyada, seferberlikten ötürü Antalya bölgesinde kısmi atışlar görüyoruz. Son günlerde günlük 80 uçağa 3-4 sefer ilave edilmiş durumda. Ancak çok geniş bir ilave olarak görünmüyor" dedi.

“11 bin uçuşla 2,2 milyon Rus turist geldi”

Rusya’dan 14 farklı hava yolunun Antalya’ya uçtuğunu belirten Varol, “Bu toplam uçuşun yüzde 40’ından fazlasını sadece THY gerçekleştiriyor. Rusya’dan bu sene gerçekleşen operasyonun tamamına baktığımızda THY’nin çok ciddi bir inisiyatif almış olması ve onların bu bölgeyi çok ciddi desteklediğini görüyoruz. Bugün itibariyle 11 bin uçuş gerçekleşti ve 2.2 milyon Rus turist Antalya’ya geldi. Yıl sonuna doğru bunun daha da artacağını ön görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Varol, yurt dışından Antalya Havalimanı üzerinden Antalya’ya 10 milyonun üzerinde turist geldiğini aktararak, “Bunlar çok önemli veriler. 2019 yılının rekor bir yıl olduğu göz önünde bulundurursak, devamında pandemi ve Rusya- Ukrayna krizinin içinde olduğumuz şu dönemde olmasına karşın toplamda 10 milyondan fazla turist gelmiş olması, hakikaten bölge için çok büyük başarıdır. Bu sabah ofise geldiğimizde istatistiklere göz attık. 2022 yılı içerisinde Antalya’ya en fazla gelen 10 ülkeye baktığımızda Rusya hariç diğer 9 ülke, 2019 yılına kıyasla sayı anlamında artmış görünüyor” diye konuştu.

Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz da, 28 Eylül itibariyle Antalya Havalimanının gelen-giden yolcu sayısının 25 milyon olduğunu, bu yolculardan 20 milyonun dış hatlara ait veriler olduğunu söyledi. Dış hatta en çok yolcu pazarının 5,2 milyon yolcuyla Almanya’nın olduğunu belirten Yılmaz, “Normalde bu Rusya olurdu ama ne yazık ki, Ukrayna ile olan savaştan ötürü Rusya’dan gelen yolcu sayılarında her ne kadar başta beklediğimiz kadar olmasa da 2019 yılına göre yüzde 40-45’lik bir düşüş var” dedi.

İngiltere’de pazarında yüzde 150’lik bir artış yaşandığını aktaran Yılmaz, “Antalya’ya 2019’un da çok daha üstünde İngiltere’den yolcular geldi. Akın akın İngiltere’den turist alıyoruz ve halen devam ediyor. Polonya’dan da ciddi artışlar gördük. Bu artışlarda pandeminin bitmesinin etkisi var diye düşünüyoruz”

Yılmaz, bu yıl sezonun Kasım ayına uzayacağı öngörüsünde bulunarak, “Güzel sinyaller alıyoruz. Yıl sonuna kadar toplam 30 milyon üzerinde iç ve dış hat yolcu bekliyoruz. Yıl sonuna kadar dış hatlarda gelen yolcu 12-13 milyon arasında olmasını bekliyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • osman güven 1 yıl önce Şikayet Et
    Yahu ne kaçması. Adamlar tatile geldi ve günleri dolunca dönecekler.
    Cevapla