Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi'nde konuştu.

GİRİŞ 30.09.2022 13:29 GÜNCELLEME 30.09.2022 13:29
Bu Habere 130 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi'nde Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, ekonomide gelişmelere ilişkin önemli mesajlar verdi.

Erdoğan, ''Kendi özgün ekonomi modelimizi oluşturduk. Açıkça itiraf etmek isterim ki; ülkemize karşı haksız şekilde uygulanan siyasi ve ekonomik yaptırımlar bizi bu yolu aramaya mecbur bırakmıştır'' dedi.

Erdoğan, "Enflasyon oranımızın nispeten yüksek seviyelere çıkması bazılarını şaşırtıyor olabilir, halbuki biz aynı enflasyonu onları daha da şaşırtacak hızla düşürme kabiliyetine sahip bir ülkeyiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

İktisat politikaları konusunda ilk dile getirdiğimizde pek çok çevrenin garipsediği yaklaşımları vardı. Her küresel kriz bizim yaklaşımlarımızın ne kadar doğru olduğunu teyit etmiştir. Ülkemize karşı haksız, hukuksuz, adaletsiz bir şekilde uygulanan yaptırımlar bizi bu yolu aramaya mecbur bırakmıştır. Kendi özgün ekonomi politikamızı oluşturduk. Bu yaklaşımın teorik altyapısını muhataplarıyla paylaştık. Salgınla başlayıp savaşla genişleyen küresel ekonomik kriz karşısında sergilediğimiz dayanıklılık ile doğru yolda ilerlediğimizi ispatladık. Biz ne yaptığımızı, niçin yaptığımızı, nereye varacağımızı biliyorduk.

2023 HEDEFLERİMİZİ AÇIKLADIK

Türkiye, bir asır önce 600 yıllık dev bir imparatorluktan bugünkü sınırlarıyla yeni bir cumhuriyete geçerken en çok ekonomi politikalarını oluşturmakta ve uygulamakta zorlanmıştır. 20 yıl önce ülkemizin asırlık ekonomi ve altyapı eksiklerini gidermek için kapsamlı bir program başlattık. Türkiye'nin potansiyeli ve imkanlarıyal siyasi ve ekonomik olarak dünyada durduğumuz yerin orantılı olmadığını gördük. Onun için önce 2023 hedeflerimizi açıkladık. 

Bizi siyasi istikrarsızlığa, terör bataklığına sürükleme gibi niyetlerle kurgulanan senaryoların tek amacı Türkiye'yi demokrasi ve kalkınma rayından çıkartmaktı. Bu oyunların her birini ayrı ayrı bozduk. Son sahne ise ekonomik yıkım üzerine kurulmuştu. Görünür hiçbir sebep olmadığı halde ekonomisi mahvedilme tehdidiyle karşı karşıya kalan sanıyorum tek ülke biziz. Böyle bir dönemde ülkemiz ekonomisi faiz, kur, enflasyon kıskacına alıp yerle yeksan etme girişimine karşı kendi ekonomi politikamızı oluşturduk. 

TÜRKİYE'DE BİR EKONOMİ MODELİ OLUŞTURDUK

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat yoluyla büyüme modeli üzerinden Türkiye'de bir ekonomi modelini oluşturduk. Bu süreçte aldığımız yaralar da var. Dünyadaki geleneksel üretim ve tedarik kanallarında yaşanan bozulmalara karşı güçlü altyapımızla öne çıktık. Enflasyon oranımızın nispeten yüksek seviyede çıkması bazılarını şaşırtıyor olabilir. Aynı enflasyonu onları aynı hızla şaşırtabilecek şekilde düşürme kapasitesine sahip ülkeyiz. Bunu geçmişte yaşadık, ondan sonra da düşürdük. Enflasyonun yol açtığı refah kayıplarını telafi edecek her türlü tedbiri de alıyoruz. 

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 130
 • Eray 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani Eylül Ekim de dusecekti
  Cevapla
 • İleri Bak 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha önümüzde nice Eylül - Ekimler var...
  Cevapla
 • Tr yerli 1 yıl önce Şikayet Et
  Sözüm anlamayanlara sabredin gaz gelsin karadenizden hizmete alınsın cari açık bitecek enflasyon olucak refahlasiyon
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Enflasyonun dusurmenin tek yolu.. İthalat ve ihracat dışı Döviz ve Dolara Vergi getirilmesi...eger Dovize-Dolara Vergi getirilirse Dolar süratle düşer ve akabinde Enflasyonda düşer.
  Cevapla
 • Osmanlı1453 1 yıl önce Şikayet Et
  Giren dövize vergi neden alınsın Vatandaş hiç kafan çalışıyormu senin, sen get uyy bırak ekonomist ayaklarını
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin dediğin yapılırsa ülkeye döviz girmez. Ülkeye döviz girmesi gerekiyor ki dışarıya karşı dik duralım.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne diyelim reis güveniyoruz sana
  Cevapla
 • Aklını 1 yıl önce Şikayet Et
  Reisin karşısındaki şaşkın siyasiler birbirine bile guvenmezken biz neden reise guvenmeyelim.
  Cevapla
 • 4/B 1 yıl önce Şikayet Et
  10 SENE ÖNCE KPSS İLE ATANAN SÜRESiZ SÖZLEŞMELİ PERSONELLERE KADRO NE ZAMAN VERİLECEK
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle