3 yeni havalimanı yapılıyor

Sadece karada değil, havada da gücünü artıran Türkiye'de Çukurova, Bayburt-Gümüşhane ve Yozgat Havalimanlarının inşaatları tam gaz sürüyor.

GİRİŞ 29.09.2022 06:06 GÜNCELLEME 29.09.2022 09:17
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Ulaşım projelerini kesintisiz sürdüren Türkiye, sadece karada değil, havada da gücünü artırıyor. 2003’te 529 bin 205 olan uçak trafiği, geçen yılın sonunda yüzde 176 artışla 1 milyon 461 bin 577’ye ulaşırken, 3 yeni havalimanının hizmete açılması için hazırlıklar devam ediyor.

ÇUKUROVA HAVALİMANI

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın yapımı, Mersin’in Tarsus ilçesinde devam ediyor. Mersin ve Adana başta olmak üzere Akdeniz Bölgesi’ne ekonomik katkı sağlaması beklenen limanın inşaatı yaklaşık 8 milyon metrekare büyüklüğünde. Türkiye’nin 4’üncü büyük havalimanı olacak Çukurova’nın yıllık 12 milyon yolcuyu ağırlaması hedefleniyor. Çukurova Havalimanı’nın bu yılın sonunda hizmete açılması bekleniyor.

BAYBURT-GÜMÜŞHANE HAVALİMANI

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde yapımı devam eden, kamuya ait bir havalimanı. Altyapı ve üstyapı tesisleriyle birlikte proje tutarı 987 milyon lira olan havalimanının altyapı inşaatı bitmek üzere. Pist uzunluğunun 3 kilometre ve genişliği 60 metre planlanan Gümüşhane- Bayburt Havalimanı’nın yılda 2 milyon kişiye hizmet vermesi bekleniyor. Bittiğinde yaklaşık olarak Gümüşhane şehir merkezine 67 kilometre, Bayburt şehir merkezine ise 47 kilometre uzaklıkta olacak havalimanının, gelecek yılın ilk çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor.

YOZGAT HAVALİMANI

Yozgat ve çevresinin hava ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere yapımı devam eden Yozgat Havalimanı, Yozgat şehir merkezine 15 kilometre mesafedeki Deremumlu-Fakıbeyli mevkiinde inşa ediliyor. Projede 36 bin metrekare apron, 2 bin 600 metre pist ile bunların yanı sıra 20 bin metrekaresi terminal binası olmak üzere, toplam 32 bin metrekarelik tesisler planlanıyor. Yıllık 2 milyon kişi kapasitesi havalimanının da gelecek yıl hizmete açılması planlanıyor.

KAYSERİ VE MALATYA’DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan 3 noktada yeni havalimanı yapımı devam ederken, Kayseri ve Malatya Havalimanlarındaki terminal binalarının inşaatı da sürüyor. Kayseri’deki inşaatın yüzde 50’si, Malatya’daki inşaatın da yüzde 25’i tamamlanmış durumda.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 91
 • Niğde bozköylü 2 ay önce Şikayet Et
  Niğde aksaray Ereğli toplam birbuçuk milyon nüfuslu bir bölge ihtiyaç vardır havalimanına devlet buraları görür inşallah
  Cevapla
 • Ahmet ŞEHİTOĞLU 2 ay önce Şikayet Et
  Dikkat ediyorum da 1960-70-80 ler de bunların dedeleri vede babalarının zihniyeti ne ise çocuklarının vede torunlarının zihniyeti aynı.... Köprüye, Havaalanına ;"Ne gerek var" zihniyetiyle karşı çıkmak. Gümüşhane-Bayburt çok göç veren yerler.. Bundan dolayı seyahat yapanları çok fazla... Vatandaş bir saatte memleketine gidecek... Aynı zamanda askeri havaalanı olarak da kullanılacak... ama kime anlatacaksın . Dedesi, Babası anlamadı ki çocukları, torunları anlasın!!
  Cevapla
 • Nurgül kara 2 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle nankörler bu nankorluklerinin hesabını rabbim soracak
  Cevapla
 • ottoman 2 ay önce Şikayet Et
  Hem askeri hem sivil havalimani stratejik önemi var kisin sis olmadigi icin trabzon erzincan erzurum icinde acil inis limani olarak yapildi
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Devlet bizden iyi bilir ama Yozgat, Bayburt çok küçük şehirler. Bunlara havalimanı yapacak kadar zenginleştik mi?Yakınlarda havalimanı yok mu?
  Cevapla
 • Ömer 2 ay önce Şikayet Et
  Yozgat dışında yaöayan bir milyon Yozgatlı var. Ayrıca bu havalimanı Çorum' a da hizmet edecek. Bütün hizmetler sadece büyük şehirlere mi yapılmak zorunda.
  Cevapla
 • Osman 2 ay önce Şikayet Et
  Evet zenginleştik. Medeniyet zenginliktir. Yol medeniyettir.
  Cevapla
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  yozgata yapılan havaalanı çalışmaz boş harcanan paralara yazık siyaseten yozgatlı bakanların eseri israf yozgata şehir hastanesi israf bakanları sağolsun yakın bir şehirle ortak olarak yapılabilirdi. veya bu yapılanların gerçekten ihtiyacı olan bölgelere şehirlere yapılması gerekiyordu
  Cevapla
 • Osman 2 ay önce Şikayet Et
  Klavyeden dünyayı Gören çocuk hayatında Yozgat'a gittin mi
  Cevapla
 • Basri 2 ay önce Şikayet Et
  Sen gurbetteki yozgatlının sayısını biliyormuş??? Kayseri ye ve Ankara ya inmekten usandık. Sen ne bilirsin tabiii
  Cevapla
 • Sena 2 ay önce Şikayet Et
  Niye Yozgat'ta taşıyanlar insan değilmi???
  Cevapla
 • Türk oğlu Türk 2 ay önce Şikayet Et
  Yozgat Türkiye nin göbeği demek asıl Yozgat'ta yapacaksın en büyük havalımanı ama bu işler senin boyunu aşar sen intigramda da takıl
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle