Merkez Bankası'ndan ihracat kredileriyle ilgili yeni talimat

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kredilerin doğru alana yönlendirilmesini ve amacı dışında kullanımını durdurmayı amaçlayan bir talimat yayınladı.

Merkez Bankası'ndan ihracat kredileriyle ilgili yeni talimat
Merkez Bankası'ndan ihracat kredileriyle ilgili yeni talimat
GİRİŞ 28.09.2022 17:22 GÜNCELLEME 28.09.2022 17:23
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalara menkul kıymet tesisine ilişkin uygulama talimatı gönderdi.

Talimatla TCMB, ihracat kredileri ve Döviz kazandırıcı hizmet faaliyetlerinin finansmanı amacıyla kullandırılan kredilerin tanımlamalarına açıklık getirdi. Böylelikle kredilerin amacı dışında kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

TCMB'nin talimatında ihracat kredileri için "Son üç mali yıldaki ya da son mali yıldaki ihracat toplamının ithalat toplamına oranı en az yüzde 110 olan firmalara en fazla iki yıl vadeli kullandırılan ihracat kredileridir" tanımı yapıldı.

Talimata göre savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren, yüksek teknolojili ürün ihracatı taahhüdü ile başvuruda bulunan, sevk sonrası ihracatın finansmanı amacıyla kredi kullanacak ve ihracat alacak sigortası yapılmış olması kaydıyla cari yıldaki proforma fatura veya sözleşme ibrazı ile kredi kullanacak yeni kurulan firmalarda net ihracatçılık şartı aranmayacak.

Talimatta net ihracatçı olan aracı ihracatçı firmaya, ihracata yönelik nihai mal sağlayan imalatçı veya imalatçı-ihracatçı firma da net ihracatçı olarak değerlendirileceği ifade edildi.

DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET FAALİYETLERİNE İLİŞKİN TANIMLAMA

Talimatta döviz kazandırıcı hizmet faaliyetlerinin finansmanı amacıyla kullandırılan kredilere ilişkin tanımlamalar da yer aldı.

Buna göre bu krediler Ticaret Bakanlığı'nın ilgili mevzuatında tanımlanan ihracat kredileri (bedeli yurt içi yerleşiklerden tahsil edilen ihracat sayılan satış ve teslimler hariç) en fazla iki yıl vadeli kullandırılması şartıyla menkul kıymet tesisi uygulanması bakımından ihracat kredisi olarak tanımlandı.

Kredinin ihracat veya döviz kazandırıcı hizmet taahhüdü karşılığında kullandırılması ve raporlanması durumunda kredi kullanım tarihinden itibaren yirmi dört ay içerisinde taahhüdün gerçekleştirilmesi esas olacak. Kredi kullandıran banka, ihracat veya döviz kazandırıcı hizmet taahhütlerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini kredi bazında izlemek ve raporlamakla yükümlü sayılacak.

Kredi kullanan firmaların, kredi kullandırımı esnasında net ihracatçı olmadığının veya net ihracatçı olma şartının aranmayacağı firmalardan olmadığının sonradan tespit edilmesi, 24 ay içerisinde taahhüdün gerçekleştirilmemesi hallerinde eksik hesaplanan yükümlülükler için Talimatın yaptırım hükümleri uygulanacak.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 9
 • Güçlü Türkiye 2 ay önce Şikayet Et
  faizleri 0' la reis herşeye razıyız.
  Cevapla
 • çağlayan. 2 ay önce Şikayet Et
  zaten devlet bankaları kredi vermemek için her türlü zorluğu çıkarıyor.6000 bin lira krediyi memur olduğum halde bana vermiyor ama bir zengin geldimi ona istediği kadar krediyi veriyor adamda gidip dolar alıyor sonra zengin nasıl zengin oluyor.işte böyle oluyor.
  Cevapla
 • koray coko 2 ay önce Şikayet Et
  Ben de memurum bana 5000 lira bile vermiyor bir de 600 bin lira bile vermiyor demişsin. senin o 600 bin dediğin rakam 4-5 yıllık aldığın maaşların toplamı
  Cevapla
 • ahmet çiçek 2 ay önce Şikayet Et
  bugün türkiye finans bankası aylı kredi kartının güya kar payı.aylı.1.63.ten.1.93 yükselti alın buyrun devlet faiz düşürür bu bankalar faiz yükseltir.
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  kredi faizleri düşürülsün ve uzatılsın,aldığı maaşın yarıdan çoğunu,nerdeyse tamamına yakınını ayda kredi borcu olarak ödiyenler var. banka bilhassa emeklilerin aylığına bakmadan verdikçe vermiş. öyleki 3000-4000 tl maaş alan emekliye 15 bin tl lik kredi kartı vermişler,nasıl öder diye düşünmeden.
  Cevapla
 • out 2 ay önce Şikayet Et
  şu dövizi hayatımızdan çıkarın herkes rahat etsin. oraya çek buraya çekle olmuyor. ithalat-ihracat firmalarınada kredi vermeyin yada iyice sınırlayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle