EYT’de 2 milyon staj mağduruna müjde! Erken emekli olabilecekler

Çalışmaları tamamlanan ve aralık ayında Meclis gündemine gelecek Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yeni müjdeyi Bakan Bilgin verdi. Bakan Bilgin, sayıları 2 milyonu bulan staj mağdurları için de bir çalışma yapıldığını dile getirdi.

GİRİŞ 28.09.2022 13:58 GÜNCELLEME 28.09.2022 17:02
Bu Habere 274 Yorum Yapılmış

Türkiye'de son dönemde en çok beklenen konular arasında yer alan EYT'de artık sona gelindi. EYT'nin Aralık ayında meclise gelip Ocak 2023'te yasalaşması bekleniyor.

Bakan Bilgin, bakanlık bünyesinde oluşturulan çalışma grubunun EYT ile ilgili çalışmada son aşamaya geldiğini teknik olarak sürecin tamamlandığını ve Aralık ayında kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Bakan Bilgin, "Çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanı'mıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanı'mızla paylaştıktan sonra onu Meclis'e intikal ettiririz." açıklamasında bulunmuştu.

Yapılacak düzenleme; Eylül 1999 öncesi sigortalı olup da bu tarihte sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikle sigortalılık süresi ve prim gün sayısına ek olarak emeklilik için yaş şartı getirilmesi nedeniyle emekli olamayanlara yönelik bir düzenleme olacak. Yani ilk sigorta başlangıç tarihi 1999 eylül ayı öncesi olan ve çalışma yılını, prim gün sayısını dolduran ancak getirilen yaş şartı nedeniyle emekli olamayanlara yönelik bir düzenleme yapılacak.

"BU İŞİN TEK FORMÜLÜ VAR"

EYT çalışmasındaki son durumu NTV'ye Sorun programında değerlendiren TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, sorunun çözümü için tek bir formülün devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Kılıç şunları söyledi:

"Formülün ne olduğunu herkes soruyor. Bakanlık bir çalışma yapmış, hükümete sunacak. Aralık ayında Meclis'e sevk edilecek. Önemli olan EYT adı verilen sistem içinde hak mahrumiyetlerinin giderilmesi gerekir. Bu nasıl giderilir? Aslında tek formülü var. Sayın Bakan 8 Eylül 1999 öncesine işaret ediyor. Bu tarih öncesinde bir kişi kadın ya da erkek, SSK'lı ya da Bağ-Kur'lu olabilir... Girdiği koşullarda nasıl emekli olacaksa biz onu tekrar sağlayalım. Yoksa ayrı ayrı mağduriyetlere sebebiyet vereceğiz. Önemli olan, satır aralarında da gördüğümüz gibi 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalılık süresi neydi, prim neydi ona bakacağız. "Biz aslında EYT'nin temel çıkış noktası olan o dönemki hakkımızı istiyoruz" kuralını yerine getirirsek tüm sorunları çözeriz. Bu işin tek bir formülü olduğunu düşünüyorum."

STAJ MAĞDURLARINA MÜJDE

Normalde staj dönemlerinde yapılan sigortalar emeklilik hesabına katılmıyor. Bu nedenle mağdur olanlar için yeni bir ihtimal daha ortaya çıktı. Staj mağdurlarını sevindiren haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Sayıları 2 milyonu bulan staj mağdurları için müjde veren Vedat Bilgin, gündemlerinde yeni bir çalışma olduğunu dile getirdi. Bakan Bilgin, staj konusunda ise stajda sağlık sigortasının yapıldığını ancak emeklilik sigortasının yapılmadığını belirterek, “Çok eski bir düzenleme. Bu konunun yeniden ele alınması gerekiyor. Ben bu konuda bir çalışma yaptırıyorum. Bunun sonuçları ne olur? EYT kapsamında da bunu değerlendirmek gerekir” ifadelerini kullandı.

NASIL BİR ÇÖZÜM OLACAK?

Stajda geçen süreler emeklilik için borçlanılamıyor çünkü kanun buna izin vermiyor. Staj süresinin borçlanılarak, emeklilik hesabına katılması için kanuni bir düzenleme gerekiyor. Ancak doğum yapan kadın çalışanlar için bir ayrıcalık var. Bu durumda olanların staj süreleri emeklilikte hesaba katılıyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 274
 • 1 ay önce Şikayet Et
  Fiili çalışma şartı var stajda zaten fiilen çalışıldı ya onu bahane ediyorlar yada yaşı eninde sonunda biri stajıda sayacaklar
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Eyt çıksın artık diyenler, nalum çevreler iktidarda olsa bırak eyt'lilerin emekli olmasını yakın destekçileri hariç hiç kimse emekli maaşı alamazdı.
  Cevapla
 • Ali Veli 1 ay önce Şikayet Et
  EYT ‘erken yatma takımı’, biz de yatalım devlet( millet ) bizi de baksın diyenler korosuna helal olsun. Ama ben helal etmiyorum. Yaşasın popülizm, demokrasi, insan hakları vb. Falan filan
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Şimdi stajyer konusunda bunu söyleyen kendisiydi.Ne degışti de çark etti.Kılıçdaroğlu ile aynı yemekten yemiş gibi kıvırdı 3 günde. Reis bu işe el atsın.Stajyerler madur edilmek istemiyor.
  Cevapla
 • Asi 1 ay önce Şikayet Et
  Neyi bekliyorsunuz aralık deyip de
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle